Много интересна и все по-често дискутирана тема.
peterpan111 - напреднал
prascho написа:
peterpan111 написа:
Eто я темата на hricava:

viewtopic.php?f=50&t=1942

Тук се касае за под с фазер. Интересното е, че го е направил през 2006-та, а през 2014 (8 години по-късно) по повод запитване е добавил, че за осем години не е мръднал. Еднослойно положен. В крайна сметка неговото се явява мащабен дългосрочен експеримент :-D , който дава познание как се държи така реализираната система във времето. Аз затова се обнадеждих.
В крайна сметка ще го навивам за циментови майки с ОСБ отгоре и пълнеж между майките - стереопор, фибран, перлит, вестници, квото реши :) и ще ги залепя с монтажна пяна. Може и да дюбелирам тук - там към майките.
Ако не ще - мастари от фазер, обаче мисля да ги залепя плътно под нивел с гипсово лепило (тъкмо по-бързо да изсъхне) и между тях да напълня пак с перлит, фибран, стереопор или квото там... и отгоре еднослоен фазер.
Човече, какви са тези циментови майки, осб и пълнежи от стиропор......Хората система са направили, която се е доказала с времето. Ти знаеш ли всъщност какво точно целиш да направиш?

За какво са ти тези майки да ги лепиш?? Вземи си керамзит и два слоя ГФ. Системата я имам вкъщи и не мърда под 350кг гардероб в спалнята.
Прасчо - оттам тръгнах - ниската цена. Двоен фазер - двойно кинти. Hricava казва, че държи. Но ми се иска мнението ти за естествения паркет отгоре
prascho - майстор
здравей,

Аз съм с ламиниран паркет. Питай Миланов или Чефо за поведение на лепен естествен паркет върху плаващ под от керамзит и ГФ. Те ще ти дадат точно мнение.

П.П. С ламинат няма ядове. Допускам, че "Spokoinia" e прав и може да се сложи "всичко" естествено, но без лепене - в това число трислоен паркет, бамбуков паркет....

Коридорът е с ширина 1,5м и налепени плочки 33х33см с Топ Флекс. Зимата забелязах, че при вратата на банята има леко надигане с около 1мм /допускам/. Леко задиря вратата. Предполагам има разширения и с лепене на дърво също ще има ядове. Ако толкова държиш на естествените паркетини, то сигурно ще трябва да правиш 2-3см фибран и отгоре поне 3-4см замазка с мрежа.

Аз лично не бих поставил 10мм фазер /единично покритие/ и то не върху керамзит, а върху перлит. Меко казано несериозно! Аз перлит съм виждал и мога да си представя нивелацията на материала с майки и слагането на въпросния затварящ найлон преди фазера отгоре. Трудоемко в сферата на фантастиката с мъчно, да не кажа криво нивелиране. Най-евтино е с цимент и пясък. Ще бъркате и ще чакате докато изсъхне. Ако има пари сложете и малко лепен фибран на гребен отдолу. Хубаво е като залепите фибрана да сложите и ПВЦ мрежа с лепило отгоре и след това стоманена мрежа ф4 със замазката. Банята и тоалетната са ми така.
peterpan111 - напреднал
Мерси за отговора. Пари няма за фибран, а аз вече съм разтроен как точно да го направим. Не ми се щеше замазка, заради времето за съхнене. Знае ли някой колко време съхне земновлажна замазка, докато мога да почна да слагам паркета? Щото може би си е вариант да подложа стереопор и да направя 2 см земновлажна с мрежа.
А според hricava държи перлит + един слой ГФ, но и на мен ми звучи притеснително
cybersas - специалист
peterpan111 написа:
Мерси за отговора. Пари няма за фибран, а аз вече съм разтроен как точно да го направим. Не ми се щеше замазка, заради времето за съхнене. Знае ли някой колко време съхне земновлажна замазка, докато мога да почна да слагам паркета? Щото може би си е вариант да подложа стереопор и да направя 2 см земновлажна с мрежа.
А според hricava държи перлит + един слой ГФ, но и на мен ми звучи притеснително
Ами то зависи от дебелината на замазката и помещението - при мен - 15 м2 на етаж едно м/у 5 и 9 см дебело (нямаме мазета в къщата) след седмица (при дневна темп. 25-26 градуса) си беше сухо, няредих паркета и 2 години вече - няма грешка... Това от опит - а как е правилно - не знам - чувал съм че някои мерят влажности и ала бала - но при мен не стана така... П.П. Земновлажката си я взех готова от бетоновия възел до нас - майстора само си я "домокряше" а след нанасянето я пердашеше с дървена маламажка... Кат стъкло стана накрая - да му се не види :)
peterpan111 - напреднал
В крайна сметка нито беше еднослоен, нито беше с гипсофазер. Даже дори не беше съвсем сух. Но пък стана бюджетен - малко над 200 лева за около 18 квадратни метра.
Изпълнението е майки с ширина 9 см, нарязани от водоустойчив шперплат с дебелина 21 мм, отгоре 15 мм OSB, завито с 30 мм винтове.
Майките са нивелирани върху легла от цимент (по-скоро цимент:пясък = 1:2,5)

По-долу нивелирането на майките:
Прикачен файл:
20150725_122102.jpg
Прикачен файл:
20150725_122059.jpg
Прикачен файл:
20150725_150015.jpg
peterpan111 - напреднал
Чакахме да съхне около 24 часа, след което навихме плоскостите, предварително разкроени:
Прикачен файл:
20150725_194313.jpg
Прикачен файл:
20150726_105011.jpg
Прикачен файл:
20150726_120622.jpg
И другата стая:
Прикачен файл:
20150726_124435.jpg
Прикачен файл:
20150726_132759.jpg
Достатъчно здраво е да се ходи отгоре, без да се притесняват за гипсофазера. Майките ще се отлепят от леглата, даже някои се отлепиха, докато монтирахме, но така, както е една цяла конструкция не могат да се изместят, т.е. ако не се натроши цимента, което не виждам как може да стане няма как да се измести или пропадне.

Сега само темата има нужда от ново заглавие - от Сух под с еднослоен гипсофазер към ОSB :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
:-) Със здраве да си го ползвате :-)))
tanosliven - специалист
Ако не сте го затворил пода под майките трябва да се слоижат дървени трупчета закрепени за пода
EDI - майстор
Под ОСБ-то нищо ли не сложихте.Можело е да събере 5 см минерална вата.
Spokoiniq - майстор
Хубавичко ще кънти тая кухина...

Тема "Сух под с еднослоен гипсофазер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: