Много интересна и все по-често дискутирана тема.
peterpan111 - напреднал
Писах в темата на hricava за икономичния вариант на под от гипсофазер, но няма отговор, може би никой не я гледа, затова пускам нова тема.
Мисля да реализирам варианта, изпълнен от автора на темата при приятел. Знам, че еднослойното полагане на фазер не го одобрявате, но факта, че при hricava държи осем години без да мръдне и предвид финансовите проблеми на "инвеститора" мисля, че ще му го направя точно така.
Поради това няколко въпроса да задам:
Самата плоча е много тънка - 10-15 см и има голяма денивелация - може би 7-8 см. Там имаше армирана циментова замазка, но беше ужасно неравна - бабуни, хлътнатини. Хем тежеше много на плочата, хем нивото не можеше да се вдига повече, тъй като нямаше да може да се отваря вратата на терасата. Затова взехме та я изкъртихме, та ми гръмна и Макитата в процеса на къртене :)
Спирам се на този вариант, защото хем е най-евтино като вариант, хем е леко за плочата, хем веднага ще може да се нареди паркет.
Първия въпрос е - има ли проблем точно това изпълнение да се реализира с естествен паркет - поради по-малкия размер на паркетините очевидно няма крайното покритие да може да разпределя тежестта така, както ламината например.
Паркета да бъде лепен към фазера, лепен перо в нут, или да не е лепен? Той паркета си е там и е сигурно на 30 години, още си стои на пачки. След като е купена пъщата, го намериха в подпокривното, увит в хартия от ЦУМ. Ако ще е лепен нут в перо ми се струва проблем, защото паркетините влизат много трудно една в друга - бой трябва доста, особено между тези от различни пачки.
Мисля го направя с перлит, както е направил hricava. Обаче в единия край денивелацията е сериозна - ще трябва посипката да е може би 6 см. дали ще е по-добре, ако там подложа стереопор с по-висока плътност или фибран?? Въобще подлагането на стереопор и досипване с цел изравняване с перлит добра идея ли е?
Изобщо, моля ви, да коментирате замисъла като цяло, преди да е реализиран.
Трябва да е евтино (парите са наистина много голям проблем), да реши проблема с голямата денивелация, да избягва мокри процеси, за да мога да наредя паркета бързо (даже ако няма да се лепи по-добре, за да не плаща лепило), в най-високия край да не повдига много, защото там е вратата на терасата, трябва и да е леко, заради калпавата плоча...

Занесох Макитата на сервиз и се оказа, че е менте...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Тези подове само ги чета, но принципно ме заболява, като помисля за гипс на пода, та в тази връзка, мислено ли е за OSB, вместо гипсфазер?
peterpan111 - напреднал
Аз да, но той чел, че ОСБ отделя формалдехид (което е вярно) и не ще. По принцип формалдехидът се отделя при нагряване, а по пода минават доста (6) тръби за локалното парно.
Варианта с ОСБ ми се струва и на мен неприемлив, но по други съображения - защото трябва да дюбелирам майките към пода и не ми се иска да направя тънката плоча на швейцарско сирене.
Ако все пак кандиса на този вариант - колко най-малко като размер трябва да са летвите, които служат за майки? В едната част на плочата - там където е вратата за терасата нивото не може да се вдигне с повече от 5 см, заедно с крайното покритие, което е естествен паркет и дебелината на паркетините е около 2 см. И мога ли да нивелирам майките върху посипка, без да дупча плочата?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Освен ако не бъркам мнго много, OSB не отделя формалдехид, просто заради технолофюгията на производство. Дървесните частици са пресовани под голям налягане и свързващият елемент е естествено съдържимите смоли, няма добавки..... ПДЧ е слепено със смоли.
Според мен, майките може да лепиш, без дюбели, но аз си правя само моя къща, не поемам отговорност пред клиенти. Нямам грешки досега, но казвам
Spokoiniq - майстор
Забрави за естествен паркет върху плаващ под, ако ще и на три слоя слепен и разминат фазер да е.Можеш да залепиш паркета, но не можеш да го изциклиш посмъртно.Сляганията, особено с тая глупост перлита, ще са фатални.Икономията е майка на мизерията, не забравяй.Като ще се циганите, направете го с ламинат, а масивния продайте.Говоря от много конкретен опит, в студиото ми заради плаващия под и ненавистта към ламинирани боклуци се принудих да сложа готов трислоен дървен паркет.
gechev - специалист
Решението е полистиролбетон.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
gechev написа:
Решението е полистиролбетон.
На кое е решение и как по-точно?
peterpan111 - напреднал
Потърсих информация в нета - на доста места пише, че смолата, с която се слепват ОСБ плоскостите съдържа формалдехид, макар и в неголямо количество.
Може би ще го навивам за под с такива плоскости, поне не е гипс. Но тогава ми остава въпроса за размера на майките, за да не се вдигне много пода. A с какво да залепя към плочата? Гипсово лепило? Циментово? Няма ли да се отлепи?
Поне по метода на hricava e ясно - майката 10 мм, плоскостта - 10 мм. Чудя се дали ако реши така да го прави мога ли да залепя майките с гипсово лепило да не бягат и да подложа под тях плътно фибран, или пък да ги залепя на дебело до нивелиране с гипсово лепило. Да се получи така, че плаващия под да не е съвсем плаващ.
Гечев, сигурно има информация в нета, но от многото изчетени теми знам, че мога да получа от теб информацията по мързеливия начин. :-D Какво е обемното тегло на полистиролбетона и какво време му е неогходимо да изсъхне до влажност, подходяща за полагане на естествен паркет (2% мисля беше).
Вярно е, че циганията е майка на мизерията, но какво да се направи - се ла ви. Не мога да взема решението колко да похарчи за материали, мога да му ударя едно рамо, за да не плаща за труд.
Мерси много за помощта, която оказвате, но ми е нужна още малко дискусия, за да може в рамките на циганията да бъде взето най правилното решение :)

Макитата е готова. Четки!!! :) :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
:-) Досега четох на разни езици... OSB-то има смоли, има излъчване... в пъти по-малко от обикновен ПДЧ кухнески шкаф....
peterpan111 - напреднал
Да, съгласен, малко е наистина. Кажи тогава за майките - дебелина, ширина, през колко сантиметра и с какво да ги лепя за пода.
И 9 мм ОСБ ок ли е?

Тема "Сух под с еднослоен гипсофазер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: