• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Petar_32 - помощник
Здравейте майстори,

Нуждая се от вашето компетентно мнение относно изграждането на сух под в къща гредоред между избеното помещение и стая. Идеята ми е следната: Сваляне на дюшемето, монтиране на дървен кофраж от долната част на гредите (от страната на избеното помещение), над кофража между гредите полагане на EPS (стиропор) с дебелина 10-12см., поставяне на армировка над гредите (от към стаята) и изливане на бетон 7-8 см, който да служи за замазка/плоча.
Идеята е да намаля количеството на бетона между гредите и да се получи някаква изолация от стиропора.Цялата плоча ще лежи върху носещите стени на къщата,така че гредите ще останат само като декорация без да имат някаква товароносимост. Ще съм благодарен на всички, които споделят своето мнение и идеи относно темата.

Лек и спорен ден :)

Прикачен файл

Untitled.jpg
ni1986 - напреднал
Това, което си замислил не е сух под - имаш мокри процеси. Иначе като замисъл е добро, но дебелината на плочата трябва да ти се изчисли от инженер в зависимост от подпорните разстояния и условия. На пръв поглед ми изглежда много тънка, ако си представя размерите на една нормална стая. Също така обърни внимание на детайла връзка между стоманобетоновата плоча и съществуващия носещ зид.
Pooh - майстор
+1
СУХ под и БЕТОН са коренно различни неща.
Petar_32 - помощник
Здравейте,

Благодаря за бързия отговор. Приемам забележката #-o . Баща ми е специалиста по стоителството и изчислението на конструкцията аз за съжаление съм само помощник. Идеята е по-скоро с какво може да бъде запълнено разстоянието между гредите така,че да не се излива излишен бетон който да утежнява конструкцията. Прекалено се усложнява ситуацията ако решим да премахнем изцяло гредите и да излеем плоча затова търся подобни решения.

Поздрави
Pooh - майстор
Керамзит.
Или пенополистиролбетон. Варианти за леки подове - много.

Друг вариант е, да се напълни празнината между гредите с вата, да се наковат дъски върху тях и да си направите стандартен Сух под.
EDI - майстор
Подкрепям последното мнение на Пух.С бетона можеш да си вкараш таралеж в гащите без да щеш.
ni1986 - напреднал
Pooh написа:
Друг вариант е, да се напълни празнината между гредите с вата, да се наковат дъски върху тях и да си направите стандартен Сух под.
Подкрепям с две ръце.
Най-безболезненият, бърз, чист и лесен начин.
Petar_32 - помощник
Здравейте,
Благодаря за препоръките и мненията. Относно пълнежа, който бих могъл да ползвам в случай че реша да е стиропор ЕPS плътност
20 кг/м3 дали ще е достатъчна да издържи теглото на бетона преди да стегне т.е дали ще се деформира прекалено много стиропора. Какво мислите за варианта стъклена, минерална вата вместо стиропор и циментова замаска отгоре :? . Има ли възможност цялата вода от бетона да се напои във ватата и какво би се случило след това?

Благодаря предварително за отговорите
Спорен ден на всички
Pooh - майстор
Petar_32 написа:
Относно пълнежа, който бих могъл да ползвам в случай че реша да е стиропор ЕPS плътност
20 кг/м3 дали ще е достатъчна да издържи теглото на бетона преди да стегне т.е дали ще се деформира прекалено много стиропора.
Не, няма да е достатъчно - ще се смачка, а настилката ще се напука.
Petar_32 написа:
Какво мислите за варианта стъклена, минерална вата вместо стиропор и циментова замаска отгоре . Има ли възможност цялата вода от бетона да се напои във ватата и какво би се случило след това?
Все едно няма нищо - ватата ще се степа на кече на дъното.

Кое от горните мнения не разбра? Защо си си наумил твърдо бетонова настилка да правиш? Мислиш, че е по-лесно?
На гредоред не е невъзможно да се направи стоманобетона плоча, но има много условия, които трябва да се изпълнят:
-Предпазване на дървената конструкция от вода - това не е кофраж, който да махнеш. Напои ли се хубаво - ще изгние!
-Захващане на плочата в околните стени - трябва да се вкопае заедно с армировка в стените, защото гредите не са предвидени да носят такава тежест. Всъщност, задължително е становището на Конструктор в подобен случай, просто за да е сигурно, че няма да падне плочата.

Ясно е, че ще го направиш, но поне си предупреден ... неколкократно. Ако все пак държиш на замазка/бетон - ползвай подов XPS/фибран и покрий всичко преди замазката с дебел найлон.
Petar_32 - помощник
Здравей,

Благодаря за мненията и препоръките. Нямам нищо против сухия под сигурен съм, че е по-добър вариант. Опасенията ми обаче са от навлизането на насекоми или гризачи във ватата все пак отдолу е избено помещение, въпреки че стята (мазата) отдолу е измазана и с циментов под. Можеш ли да ми дадеш конкретни насоки за материали и технология за сух под във въпросния случай. Дюшемето сме го демонтирали и беше наковано директно върху гредите. Самите греди са в много-добро състояние опалвани са преди монтиране и няма следи от дървояди по тях, но незнам до колко добре ще може да се затвори сухия под между тях.

Поздрави
  • 1
  • 2

Тема "Изграждане на сух под между избено помещение и стая" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: