• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 15
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Osiris - специалист
leonardo_vd
Не става за складове а аз трябва точно склад да правя :?
накаква идея пак за сух под :?
От известно време и аз съм на тази тема, та: Siliperl в София няма никъде. От Кнауф-БГ ми отговориха, че се внася само по поръчка, т.е. за дребни потребители като нас на този етап остава евентуално да чакаме като имат. Остава варианта перлит. Що се отнася до плочите гипсофазер може да се използват единични (с дебелина 10 мм), но на два слоя, които се слепват помежду си и се захващ с винтове, разположени един спрямо друг (2-та слоя) с изместване около 25 см. Искам да уточня, че при полагане върху бетон РЕ фолиото се полага под посипката, а не под гипсофазера. А сега някой да ми отговори дали 10 мм стигат като дебелина на слоя перлит (по техн. документация дават дебелина на слоя суха посипка мин. 20 мм) за площ от около 3,5 кв. м., тъй като искам под гипсофазера да сложа и XPS 2 см.
hricava - специалист
lyubo_lyubenov написа:
Искам да уточня, че при полагане върху бетон РЕ фолиото се полага под посипката, а не под гипсофазера. А сега някой да ми отговори дали 10 мм стигат като дебелина на слоя перлит (по техн. документация дават дебелина на слоя суха посипка мин. 20 мм) за площ от около 3,5 кв. м., тъй като искам под гипсофазера да сложа и XPS 2 см.
PE фолиото по документация е така, но ако не искаш да събираш перлит из цялата стая сложи го под гипсофазера. Това от опит ти го казвам.По документацията на Кнауф сухата посипка е с тегло 5кг. на м2 за 1 см дебелина, докато нашенския перлит е мноого по лек - близо 1кг на м2 за 1 см височина...
Тани - модератор
A не може ли и отгоре и отдолу? Или се губят някои качества?
hricava - специалист
Нищо не се губи, ако го правя втори път точно така щях да го направя, но горния слой щеше да е от по дебел найлон, но не такъв за покриване че на места се къса от перлита...
8180 - майстор
Въпросът с фолиото е много интересен и за мен доста ВАЖЕН, но засега нямам категорично мнение.
Дайте линк към този детайл или вижте какво обясняват - за КАКАВО го слагат найлона.
До колкото знам:
Ако е за пароизолация - трябва да е от топлата страна, т.е. над перлита.
Ако е за хидроизолация - под перлита (при наземна плоча).
За перлит не знам, но при ВАТА НЕ СЕ препоръчва и ОТ ДВЕТЕ страни, заради опастност от "запарване" - трябва от някоя страна да "диша".
Технологичните удобства имат значение естествено, но биха се намерили и др. решения, ако фолиото не е там, където ни е удобно.
Ако някой - знае да казва.
hricava - специалист
Слага се за хидроизолация по принцип при наземна плоча. Чисто практически ако сте виждали перлита какво представлява ще оцените защо в България се слага това отгоре- за да не се пръска, тъй като е леко, трошливо и хвърчи из цялата стая, отделно е неприятно за дишане. С покриване отгоре се избягва излишното разпиляване из стаята, а и ако решите да пуснете плочата малко по от високо ще избяга половината перлит под нея :) Освен това тъй като се оставя отстояние от стената за разширение това пространство според спецификациите трябва да се запълни с минерална вата.Е хубаво ще е дори да се натъпче тази вата под нея да бъде найлона, за да се избегне излизането на перлита-лично мнение....
8180 - майстор
hricava,
По - горе казаваш "ако го правя пак". Едно на друго как ти се струва - ще го направиш ли пак?
И да се върна на фолиото - как мислиш, ако се окаже, че не може да има найлон отгоре (заради влажностни съображения), реално ли е да се ползва напр. амбалажна хартия, геотекстил, подложка за ламинат и подобни за да се държи на място перлита? Същото и за по-дебел найлон - няма ли да се затрудни работата?
hricava - специалист
Ами не знам дали ще направя пак времето ще покаже :wink: Тъй като си е моя изработка все още подхождам подозрително и не знам дали няма да се слегне от уплътняването на перлита и дали ще е равномерно. Във всеки случай дори да има проблем , който да се появи след време лесно може да се оправи, защото конструкцията е разглобяема от-до :) Твърдичък е гипсофазера и легнал върху перит спокойно понася тежестта на 120кг. човек...
Слагай каквито искаш материали въпроса е да не се пилее, a за дебелината - писах по дебел, че то този покривния найлон хептем тъничък и лесно се къса..
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 15

Тема "Направа на сух под от Гипсофазер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: