• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 15
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
leonardo_vd - модератор
myrules написа:
T.e да не го правя така ли ? :sad:
С посипката на Кнауф няма да имаш проблеми.
veselin genchev - специалист
hricava написа:
Слага се за хидроизолация по принцип при наземна плоча. Чисто практически ако сте виждали перлита какво представлява ще оцените защо в България се слага това отгоре- за да не се пръска, тъй като е леко, трошливо и хвърчи из цялата стая, отделно е неприятно за дишане. С покриване отгоре се избягва излишното разпиляване из стаята, а и ако решите да пуснете плочата малко по от високо ще избяга половината перлит под нея :) Освен това тъй като се оставя отстояние от стената за разширение това пространство според спецификациите трябва да се запълни с минерална вата.Е хубаво ще е дори да се натъпче тази вата под нея да бъде найлона, за да се избегне излизането на перлита-лично мнение....
Колко трябва да е това отстояние от стената за разширение и майките си остават от долу,нали?
prascho - майстор
отстрани се лепи вата с размери 100 мм на 10 мм дебелина. Това е технологичното отстояние, което поема разширението. Желателно е при посипката на Кнауф, а дори и с перлита майките да ги извадиш за да се получи хомогенна настилка. Посипката има зърнеста структура и след известно време поема влага от помещението и се съединяват отделните зърна помежду си до образуване на стабилен плътен слой.
pipbel - майстор
Slav

Ти изглежда си единствения "пионер" засега дето е ползвал Аквапанел посипката

Дай малко повече ТТ данни за нея.
За цената вече чат пат се ориентирахме. Ама топлопроводимостта и ?
Никаде не намерих из нета такава...
Колко и е ламбдата - знаe ли някой ?

Казваш ти са отишли 6600 литра за 122м2. Тоест 55 л/м2. Ама за каква дебелина ???

Интересува ме дали ще ми е по изгодно като съотношение топлопроводимост/цена да ползвам аквапанел или плътен XPS за една и съща дебелина. Или комбинация от двете както при Слав.

А дистрибутори за Варна ?
veselin genchev - специалист
prascho написа:
отстрани се лепи вата с размери 100 мм на 10 мм дебелина. Това е технологичното отстояние, което поема разширението. Желателно е при посипката на Кнауф, а дори и с перлита майките да ги извадиш за да се получи хомогенна настилка. Посипката има зърнеста структура и след известно време поема влага от помещението и се съединяват отделните зърна помежду си до образуване на стабилен плътен слой.
Prascho тук не разбирам нещо,вата с дебелина 10мм да, но с ширина 100мм,да не би да е 10 на 10мм.И тези ''майки'' как да ги извадя като нали като ги дръпна на вън тяхното място ще се заеме от перлита и веднага ще се размести. :?

Прикачен файл

image017_184.jpg
image017_184.jpg (18.33 KиБ) Видяна 10756 пъти
prascho - майстор
до колкото ми е известно в един метър има 1000 мм и да лентата е с дебелина 10 мм/1см/ и ширина 100 мм /10 см/ дължината е по протежението на стената /ширината е нагоре към гипсфазера/. Лепилото се слага по широчината и се залепя към стената. Разбира се, че като се извадят майките трябва да се довави от съответната посипка, като се изравни в зависимост от вече определеното ниво. Ако искаш не ги вади, питай леонардо.
Pipbel,

ТТ данни не мога да ти кажа. "Гениите" като са ми заливали плочата са направили сериозна денивелация, която реших, че ще е най-добре да се преодолее с посипка. Най-малката дебелина на посипката е 2,5см, като на някои участъци достига и до 10см. От една страна зле защото отиде много материал, но от друга, се пада там където са ми спалните и всекидневната. Добави и 2,5см фибран. Предполагам разбираш защо не съм се интересувал от ТТ данни. Който, както и да го смята аз си знам, че изолацията ми на пода е много, ама много яка.
Иначе се работи много лесно, хеле пък ако имаш и необходимия инструмент. Има специални майки за сух под, с които си мисля, че моята площ може спокойно да се изпълни ако не за 1, то за 2 дни с дълги обедни почивки.
Вярно е, че не е евтино, но когато навън беше -5 спокойно си ходех по чорапи по пода, а на втория етаж, който още не е направен направо не се стъпва.
Ако смяташ да купуваш дай да се кооперираме и да ги борим за цена, че имам да правя и втори етаж.
pipbel - майстор
Мерси за отговора. И аз смятам да я ползвам за изравняване на неравности по пода.
Колкото и да е скъпа едва ли ще ми излезе по-скъпо отколкото саморазливна замазка например.
Пък и аз смятам като тебе да я комбинирам с XPS нa 1 етаж където имам възможност да дигна 10-11 см без проблем - например 2-3 см посипка, 4см XPS, 2 слоя ГФ + масивен паркет като финиш.
1 етаж ми е приземен и има нужда от добра топлоизолация.Камината ще е там.
2 етаж смятам стаите да са само на посипка 2см +ГФ +ламинат. Нека да си идва малко топло отдолу,нямам нужда от топлоизолация там, а и височината ми е малка.

Казваш че си спазил всички предписания на Кнауф. Откъде ги взе? На сайта им няма подробности, освен за Vidifloor, ама не и за посипката.

2 въпроса ( засега) :

= слага ли найлон като хидроизолация преди посипката или самата посипка я дават с такива свойства ?

= XPS-а директно върху посипката ли го сложи ? Не е ли по-добре 1 слой ГФ да ги отдели, а после пак 2 слоя ГФ върху XPS-a ?
Не знам дали не съм го писал някаде, но имах късмета от Кнауф да ми пратят монтажник, който да покаже на моите майстори как се прави. Те имаха някакви други идеи, но в крайна сметка, каквото каза монтажника това и ги накарах да направят.
При дeбелина на посипката до 10 см трябва само да се уплътни. Ако се налага повече, тогава се слага междинен слой ГФ/ГК, така че не виждам смисъл да го правиш.
Найлона се слага преди посипката на циментовия под. Ама хубаво го опънете защото посипката е лека и гънките стават на кухини, които могат да ти прецакат всичко след като положиш плоскостите. След найлона - посипката, като най-добре е да я разстелеш на ниво из целия етаж и тогава да положиш XPS. Отам нататък е лесно.
pipbel - майстор
Slav, мерси за разясненията. Понякога "подробностите" като това за найлона се оказва кардинален въпрос/проблем после.
Още 3 въпроса само се сещам :

= задължително ли е ползването на майки или може и без тях да се нивелира добре?
= как поуплътняваш посипката - с потупване с мастара ?
= казваш че е добре да е разтелена навсякъде посипката преди да сложа XPS-a.
Нещо не ми е ясно как ще стане - този аквапанел втвърдява ли се, щото трябва да ходя по него за да сложа XPS плоскостите. И след колко време ?
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 15

Тема "Направа на сух под от Гипсофазер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: