• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Ники - напреднал
Здравейте и от мен.
Значи, няколко уточняващи въпроси за технологията:
1. Доколкото разбирам, в крайна сметка трябва да се образува една голяма плоскост от ГФ, която лежи съвсем свободно само върху перлита, никакви носещи греди. Така ли е?
2. Би ли се подобрило нещо, ако се сложат носещи греди за ГФ, между които да е насипан перлита? И тези греди да са точно на границата на съединяването на 2 платна от ГФ и с по-дълги рапидки 2-те платна да са захванати за тези същите греди?
3. Какво се прави с 2-те майки, служещи за изравняване на перлита? Остават си отдолу под нормалните платна с ГФ?
4. Ако наистина няма греди, няма ли риск снаждането на гипсфазерните платна да поддаде? Т.е. лепилото и рапидките и това че се разчита на голямата площ на плоскостите да ни изиграе лоша шега?
Ако отгоре се сложи ламинат - той ще спомогне за допълнително разпределяне на тежеста на голяма площ.
Но ако е истинки паркет? И в ъгъла се постави гардероб и напълни - тази тежест няма ли да избута по някакъв начин перлита и пода да хлътне в този ъгъл?

Много въпроси, но идеята ми харесва, а на вилата имам да повдигам нивото с около 15 см и тази технология би била достатъчно лека за да не натоварвам излишно плочата.
leonardo_vd - модератор
Ники написа:
Стефан написа:
Точно така!
Давайте разисквания само по "Темата на Леонардо"!
За хидроизолации си има отделни теми.
Абсолютно съгласен.
Та в тази връзка - сухият под, надявам се някой да обърне внимание на въпросите ми от преди "разводняването" :-D на темата с хидроизолации
Ники написа:
Здравейте и от мен.
Значи, няколко уточняващи въпроси за технологията:
1. Доколкото разбирам, в крайна сметка трябва да се образува една голяма плоскост от ГФ, която лежи съвсем свободно само върху перлита, никакви носещи греди. Така ли е?
2. Би ли се подобрило нещо, ако се сложат носещи греди за ГФ, между които да е насипан перлита? И тези греди да са точно на границата на съединяването на 2 платна от ГФ и с по-дълги рапидки 2-те платна да са захванати за тези същите греди?
3. Какво се прави с 2-те майки, служещи за изравняване на перлита? Остават си отдолу под нормалните платна с ГФ?
4. Ако наистина няма греди, няма ли риск снаждането на гипсфазерните платна да поддаде? Т.е. лепилото и рапидките и това че се разчита на голямата площ на плоскостите да ни изиграе лоша шега?
Ако отгоре се сложи ламинат - той ще спомогне за допълнително разпределяне на тежеста на голяма площ.
Но ако е истинки паркет? И в ъгъла се постави гардероб и напълни - тази тежест няма ли да избута по някакъв начин перлита и пода да хлътне в този ъгъл?

Много въпроси, но идеята ми харесва, а на вилата имам да повдигам нивото с около 15 см и тази технология би била достатъчно лека за да не натоварвам излишно плочата.
Ами няма нужда от никакви греди, даже може да пречат на еднаквото подаване на перлита, което да доведе до хлътвания. Ако е разположен идеално самия перлит и без никакви дупки за изтичане няма начин да подаде. За по голяма сигурност може да се използва продукта на Кнауф Siliperl посипка който е точно за тази цел, но е по-скъп и за това аз го правя с ПЕРЛИТ.

1. При полагане в/у дървен под - под посипката се поставя велпапе.
2. При полагане в/у стоманобетонна плоча над неотопляемо помещение - под посипката се поставя РЕ фолио.
3. При големи неравности под посипката се полага земно-влажна настилка Ц:П=1:5
4. При височина на посипката над 10 см се поставя междинен слой гипсофазерни плоскости.
5. Като топлоизолационен слой може да се използва EPS с достатъчна якост на натиск, XPS или плътна минерална вата.
Общо взето е това. Ако има още някакви неясности, просто питайте. Нали за това сме тук, за да си помагаме. :-D
pesho - специалист
Извинявам се за главните букви,но този форум е за гипс картон,а не за напреднали учители по български.В момента съм в Лондон и рабоъя това от години.Направил съм декари гипскартон,а не разпитвам продавачите в магазините.И никъде не съм видял такова нещо.Това ми е домашното.А иначе мисълта ми беше,вече я написах:гипскартона дава свобода за много работи,но не може да се използва за абсолютно всичко.Така,че нека използваме материалите по предназначение.За подове има други материали.Нека не "побългаряваме" професията.Успех
leonardo_vd - модератор
pesho написа:
Извинявам се за главните букви,но този форум е за гипс картон,а не за напреднали учители по български.В момента съм в Лондон и рабоъя това от години.Направил съм декари гипскартон,а не разпитвам продавачите в магазините.И никъде не съм видял такова нещо.Това ми е домашното.А иначе мисълта ми беше,вече я написах:гипскартона дава свобода за много работи,но не може да се използва за абсолютно всичко.Така,че нека използваме материалите по предназначение.За подове има други материали.Нека не "побългаряваме" професията.Успех
Пешо за пореден път се излагаш....
Това не сме го измислили Българите, а се е цяла система на КНАУФ , сиреч немците са го измислили ние го прилагаме.
А до това колко декари си направил.... ха тук може би никой не го интересува това, мога само да заявя пред целия форум че съм направил не по малко от твоите ДЕКАРИ така че бъди така добър да не ми спамиш темата.
И ако си толкова добър поне постни една снимка на твоя работа.
Доколкото до уроците по български...- Все пак пишеш в български форум така че първо прочети FAQ и после изказвай мнения.
Успех ти пожелавам АЗ и знай с този тон приятели не се създават. :arrow:
Стефан - майстор
leonardo_vd,
Виждам, че си голям застъпник и рекламен агент на тези гипсови подове. Щом е така, значи си доста навътре в материята. Лошо няма. Но мен ме интересува, и ако можеш / а сигурно е така /, да дадеш малко информация за якостните характеристики на различните видове материали. По специално "Допустимото натоварване на км. метър" за тези гипсофазер и гипскартон! Дебелината им и дебелината на подложния слой също е от значение. За оценка би трявало да дадеш и същите данни и за другите видове материали - теракот, паркет, ламиниран паркет, и т.н.
Колкото повече информация дадеш, толкова по-добре.
8180 - майстор
Ще ми се да допълня въпроса на Стефан, защото ми харесва този под.
По-горе се спомена за случая - гредоред с някаква таванна обшивка отдолу. Доколкото схванах идеята на сухия под е чрез перлита да разпредели равномерно натоварването по площта на пода.
Понеже в тази случай горната повърхност на гредите е по-малка от повърхността на таванната обшивка, не се ли получава нещо нелогично? Основното натоварване да се носи от обшивката под гредите вместо от гредите?
Дали може да възникне проблем и как трябва да се подходи - някакво усилване ли?
Стефан - майстор
pesho,

Не се предавай от първото апострофиране от майсторите! Те, затова са майстори, за да си налагат майсторлъка. Независимо дали е ефективен, или не. Те от това печелят. Аз предпочитам да си сложа гоблен на стената, отколкото хартиена снимка в златна рамка на Кнауф :lol:
Във форума ме вземат за критик. И сигурно са прави. Не се засягам от това.
Още от началото на дебатите по темата изразих мнение, но веднага с рязък тон бях контриран от Леонардо / истинското му име не зная /. Когато аз реша да правя нещо, първо мисля с главата си. Въпреки рекламата. Категорично е, че аз НИКОГА не бих си направил такъв сух под от гипс. И по този начин. Не искам да ходя по плаващи / и поддаващи / пясъци. Защото перлита е добър материал за изолация, но за подложка под гипс в насипно състояние не става. След изпълнението по метода на Леонардо този перлит ще има период на уплътняване в зависимост от силите, които действат в различните посоки. Ще стане, може би красиво, но неефективно!!!
leonardo_vd написа:
...след като е готов пода може веднага да се ходи по него не е нужно да чакате известно време, това ще рече че може направо да лепите теракота, ламиниран паркет, балатум, мокет или каквото се сетите....
Дрън - дрън!! Балатум и мокет може, но не и теракот!
leonardo_vd - модератор
Стефан написа:
pesho,

Не се предавай от първото апострофиране от майсторите! Те, затова са майстори, за да си налагат майсторлъка. Независимо дали е ефективен, или не. Те от това печелят. Аз предпочитам да си сложа гоблен на стената, отколкото хартиена снимка в златна рамка на Кнауф :lol:
Във форума ме вземат за критик. И сигурно са прави. Не се засягам от това.
Още от началото на дебатите по темата изразих мнение, но веднага с рязък тон бях контриран от Леонардо / истинското му име не зная /. Когато аз реша да правя нещо, първо мисля с главата си. Въпреки рекламата. Категорично е, че аз НИКОГА не бих си направил такъв сух под от гипс. И по този начин. Не искам да ходя по плаващи / и поддаващи / пясъци. Защото перлита е добър материал за изолация, но за подложка под гипс в насипно състояние не става. След изпълнението по метода на Леонардо този перлит ще има период на уплътняване в зависимост от силите, които действат в различните посоки. Ще стане, може би красиво, но неефективно!!!
leonardo_vd написа:
...след като е готов пода може веднага да се ходи по него не е нужно да чакате известно време, това ще рече че може направо да лепите теракота, ламиниран паркет, балатум, мокет или каквото се сетите....
Дрън - дрън!! Балатум и мокет може, но не и теракот!
Аз дрънканици не говоря. Всичко което казвам е изпробвано и гарантирано, че СТАВА както е описано. За тази работа се дава и гаранция ако не ти е известно това.
http://knauf.bg/knauf/home.nsf/0/480E60 ... enDocument
А ето ти и официалния технически проспект на кнауф.
Petyr - специалист
Идеята много ми харесва и ти благодаря за труда ти да я покажеш и да качиш снимки. Имам няколко въпроса относно теракота:

Няма ли някакво било то и минимално огъване на гипсофазера? Аз си представям стая 5х6 метра със въпросния сух под + теракот. По средата на стаята се спъвам и падам на коляно (тежа 100 кг.) какво ще се случи с теракота? Използват ли се някакви специални еластични лепила?

Върху изграден от теб под поставяли ли са теракот?

Извинявай за многото хаотични въпроси, но идеята много ми допадна и искам да съм 100% сигурен, че няма да ми се отлепи теракота. Имам лош опит, един майстор ми залепи гранитогрес върху мозайка. Дори го попитах дали нетрябва да се махне мозайката преди това, защото преди на един друг коридор е махаха, но майстора каза че всичко е ОК и сега от различните топлинни разширения ми се отлепи гранитогреса.

Също искам да попитам и за полиетиленовото фолио, като пароизолация ли се поставя?
leonardo_vd - модератор
Ами с какво лепило са го лепили не знам, но знам че е лепен теракот на такъв под /този който съм го правил аз/ не знам дали са имали проблем само знам че майсторите оставиха насред стаята една по-голяма фуга /работна/, която запълниха със силикон. А помещението беше около 30кв.м.
А полиетиленовото фолио се поставя поради простата причина да не ти пречи перлита като полагаш гипсофазера. Има си алу. фолио, което можеш да положиш ПОД перлита.
Ми за сега е това, ако има още нещо само питай.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15

Тема "Направа на сух под от Гипсофазер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: