• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
ekmir - помощник
Здравейте, моля за малко помощ. Четох на много места но не стигнах до правилния избор за изолация на пода в моя случай.
Така започвам по ред.
Живея в гарсониера 35кв. на 1 етаж, под мен съответно са мазите.
Външна изолация 5см.стириопор, сменени 5 камерни дограми с външни щори.
Проблема е следния в началото , като се нанясяхме върху плочата на пода оставихме мокета и от горе наредихме ламината.
Лятото като се повиши нивото на р.Дунав и завали повече дъжд мазите се пълнят с вода, после като съхнат парата идва у дома. Е не е само от това, но като цяло пода в къщи е студен. Ние горе надуваме конвекторните радиатори за да се поддържат едни 22-23 гр. съответно 200-250лв ток. Но от цялата работа комшиите над мен плащат 25лв ток. а на мен ми е студено на краката.
На места под мебелите се събира конденз върху ламината, ако не се мръднат да се обере локвата започва да мухлясват.
Въпроса е каква е най-подходящата изолация на пода? Стаите са високи 2,60 но от горе ако се обере 6-7см. с вата и гипскартон добре, но долу?
Няколко са идеите:
1 - Фибран и ламинат
2- Да се наредят гредички, каменна вата, плоскости май ОСБ и ламинат
От цялата изолация на пода и тавана ще се оберат едни 10-15см. което не е проблем.
Кое е по добрия вариант , а също ми споменаха да сложа хидроизолация на пода след това топлоизолация.
помагайте :rolleyes:
torbalan - Дървен философ
Фибран и ламинат.

У дома в една стая е така. Дори не съм го лепил. Само го наредих на пода. Според мен повече от 3 см. няма нужда. Три години беше спалня/детска стая, а сега е само "стаята с играчките". Там вилнее малкия син.

Това с влагата и мазите обаче е гадничко....

Смени радиаторите с климатици - тока за отопление ще ти падне поне три пъти... За една зима ще ти се изплати...
ekmir - помощник
Ако наредя 4см.фибран, после подложка и ламинат дали няма пак да избие влага по пода от мазите. Това дали е достатъчно да изолира и влагата?
Или има ли вариант дебел слой найлон, редя върху него фибран, подложка и ламинат. То няма на къде да ходи?
nanko - специалист
ekmir написа:
Лятото като се повиши нивото на р.Дунав и завали повече дъжд мазите се пълнят с вода, после като съхнат парата идва у дома.
Мисля, че от тук трябва да започнеш. Третирай проблема, а не симптомите. Каквото и да направиш в апартамента, ако от долу имаш влага/пара тя винаги ще идва при теб. Дори и да измажеш отвсякъде с хидроизолация (под, стени и таван) да се получи "капсула" влагата ще стига до нея и след време пак ще ти замирише на мухал. Ако измажеш само пода с хидроизолация, то по стените пак ще се промъкне влага.

Може би най-лесното решение е да направите една шахта в коридора на мазетата и да сложите една помпа с поплавак. Когато се напълни да се включва и да вади водата. Отделно трябва да има 24/7 проветрение в това мазе за да не задържа влага.
VLADO66 - майстор
Според мен най-добре е да се налепи на таваните на мазетата фибран 5см а фугите между листовете да се напълнят с пяна.
torbalan - Дървен философ
С фибран на тавана голям ефект няма да има... Влагата минава повече по стените, отколкото през тях...

По-добре шахта и помпа, а ако канализацията е по-ниско (малко ме съмнява), може само с преливник...
ekmir - помощник
Помпа едва ли някой ще се навие да слагаме. То в тази кооперация не живеят "хора" ами извънземни някакви дето един с един не се имат. Фибран никой няма да ми даде да му налепя по тавана в мазето.
Може да се помисли за по добра вентилация в мазето но търся решение за пода в къщи.
torbalan - Дървен философ
Решението е отводняване...

Каквото и да направиш с пода - влага ще има. По-горе беше написано - ако направиш хидроизолация на пода - ще избие по стените...

Все пак проучи колко струва една подобна система и ако ти е по силите - реализирай я сам.
chapara - майстор
Продавай и никога повече партерно жилище :wink:
nikolov333 - майстор
Ако е възможно сложи и клапа за обратна вода на отходния канал в мазетата..ако трябва за собствена сметка. :?

Прикачен файл

11140.jpg
11140.jpg (29.29 KиБ) Видяна 5923 пъти
  • 1
  • 2

Тема "Подходяща изолация на пода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: