Много интересна и все по-често дискутирана тема.
lov - майстор
И то не е тополов ами от онова бързо растящото дърво ''пауловия'' Или както там се казваше.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
lov написа:
И то не е тополов ами от онова бързо растящото дърво ''пауловия'' Или както там се казваше.
Тополата също е бързорастяща.
Пауловния е малко по-добре, не гние Чак толкова бързо и е с по-равна структура. Ех пустите му китайци. Всичко вече е в ръцете им
Бляк, български фурнир! Върнаха ме 100 години назад, някакви лелки и батковци се моткат... https://www.youtube.com/watch?v=PVVwLEB2VO8#t=17
По света https://www.youtube.com/watch?v=LrCt5kJwcyw
radius - майстор
Освен всичко е така залепен, че на някои места слоевете са с въздух. Така че, може да го причислим към ТИ материали :lol: .
torbalan - Дървен философ
n_a написа:
...Някой го е имал и затова го е ползвал. Можеш да сложиш OSB вместо дюшеме, ако отгоре му ще имаш друго покритие, например ламинат, мокет
22мм китайски кофражен шперплат беше малко по-евтин от най-близката дебелина ОСБ в момента, в който го купувах...

За тежко - не е много тежък.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
torbalan написа:
n_a написа:
...Някой го е имал и затова го е ползвал. Можеш да сложиш OSB вместо дюшеме, ако отгоре му ще имаш друго покритие, например ламинат, мокет
22мм китайски кофражен шперплат беше малко по-евтин от най-близката дебелина ОСБ в момента, в който го купувах...

За тежко - не е много тежък.
Да бе, разбрах* :-) Принципът е важен. Да знаеш, че OSB даяни на вода и влага, докато топола и пауловния гният под норматив

* остаряло инфо :o
torbalan - Дървен философ
n_a написа:
... Да знаеш, че OSB даяни на вода и влага, докато топола и пауловния гният под норматив

* остаряло инфо :o
Хм. Виждал съм ОСБ под навес, така че не се мокри често... Изобщо няма вид на материал, който даяни на влага...

Пък и искренно се надявам влага да няма там, където съм ползвал шперплата, че лоша работата ако протече...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Строят едни временни ужасно грозни къщички от OSB и по стар български обичай ги ползват повече от 5 години. Само стават по-грозни, на петна. Докато тополата... имах пред очите си една греда, на сушина, на затворено даже, която почерня и омекна от влагата във въздуха. OSB го правят от смолиста дървесина, мисля
torbalan - Дървен философ
Аз и изметнато съм виждал... Но да, по-устойчиво е от топола...

Повечето греди в гредореда на къщата ми бяха от топола... Не бяха изгнили, защото явно е било сухо, но бяга много меки...

Изпускаш теслата и тя влиза все едно в сирене....

Добре, че съседа счупи една без да иска, та разрових да видя... Така се взе решението да ги махна всичките...
nikolovvd - майстор
n_a написа:
имах пред очите си една греда, на сушина, на затворено даже, която почерня и омекна от влагата във въздуха.
Една пейка бях направил преди 3-4 години. Метална конструкция с дъски от топола. Обработих дъските преди да ги монтирам. Три пъти мазах с безир и три пъти с яхтен лак, защото знам, че това дърво не е читаво. Въпреки усилията още на втората година дъските почерняха.
Топола и в печка не бих сложил.
niavik - напреднал
Ако слагам ОСБ през какво разстояние да слагам гредите според вас?
Стаята е 3.5м.

Тема "Захващане на греди върху трегер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: