• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
stelfy - напреднал
Здравейте,

Предстои ни покупка на паркет с широки ламели (14см ширина на 1,5м дължина) и се колебаем дали да изберем трислоен или многослоен паркет.
Трислойния е направен от 3 отделни слоя дървесина, които пречат на измятането.
Многослойният е с основа от напречно разположени шперплати, които също са от слепен перпендикулярно на нишките естествен фурнир, но според някои мнения трислойния позволява на горната част на дървото да извършва известно разширяване или свиване без да се измята, докато многослойния с шперплат ставал като едно масивно нещо (както масивната дървесина един вид) и бил податлив на измятания във времето... Каква е истината според вас?
Последна промяна от stelfy на ср май 18, 2016 3:46 pm, променено общо 1 път.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
stelfy написа:
Здравейте,

Предстои ни покупка на паркет с широки ламели (14см ширина на 1,5м дължина) и се колебаем дали да изберем трислоен или многослоен паркет.
Трислойния е направен от 3 отделни слоя дървесина, който пречат на измятането.
Многослойния е с основа от напречно разположени шперплати, които също са от слепен перпендикулярно на нишките естествен фурнир, но според някои мнения трислойния позволява на горната част на дървото да извършва известно разширяване или свиване без да се измята, докато многослойния с шперплат ставал като едно масивно нещо (както масивната дървесина един вид) и бил податлив на измятания във времето... Каква е истината според вас?
Слоевете да са кратни на 7 е най-добре. 7 е лъки намбър.
torbalan - Дървен философ
Трислойния не е лош, но позволява само едно-две цикленета...

За многослоен сефте чувам.

А защо не обикновен дъб? Предлага се дори предварително лакиран...

Предполагам като цена разликата няма да е съществена.
stelfy - напреднал
Броят на цикленията е в зависимост от дебелината на горния слой. Този, който сме избрали е с 4мм горен слой и струва ми се е прилично.

От масивно дюшеме се отказахме, защото ни увериха, че ламели с такъв размер ще станат "на лодки" много скоро.
torbalan - Дървен философ
У дома хола е с дъбово дюшеме с размери от 50 до 150 см. Няма лодки :)

Дори дъските, които хартисаха от последния пакет са си в идеално състояния. Съхранявам ги в сухо външно помещение.

4 мм може и на две цикленета да свършат... Зависи от щетите.

У дома отдавна е за циклене, но чакам малко да порасне малкия, че основно той прави поразиите... :)
torbalan - Дървен философ
При тез размери единственото, което ме притеснява, е цената...
stelfy - напреднал
Като гледам ширината на ламелите не е 14 см тук, а 10ина...
Относно цикленето - доколкото ми е известно отнемането на материал от повърхността е 1мм... Но не това ми беше въпроса :)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
stelfy написа:
... Но не това ми беше въпроса :)
Аз ти отговорих на въпроса, но не разбираш от ирония и сарказъм
stelfy - напреднал
Боя се, че ирония и сарказъм не ми вършат работа. Нужен ми е нормален, аргументиран отговор.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Трислоен или многослоен паркет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: