Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Имам следния проблем и ще съм много благодарен, ако някой сподели дали това, което мисля ще е удачен вариант.

Махнах паркета в хол на панелна сграда от 1974г. размерите са 3,5/5,5 m. паркета още не съм решил дали да го връщам или да сложа ламинат, но го махнах, като надписах крайните паркетини, все още има шанс, но не това е въпроса.

Плочата е провиснала (или си е била крива) в средата с 15 mm, това го установих, като сложих 2 m нивелир напреко на стаята, ако сложа по-дълъг може и повече да се окаже. Мислех да слагам саморазливки, но ме притеснява дебелината и времето за съхнене. Реших да изравня основата с ОСБ, имам до нивото в коридора около 25 mm. Мисля да монтирам ОСБ с дебелина 11 mm, като опира в периметъра, където е най-високо а в средата да се опира на някакви майки. Започвам от прозореца към вратата, като направя една ширина, дупча дупки и пълна с пяна, където има по-голям отвор от 10 mm мога да сложа по някое парче XPS за пълнеж, че пяната не е от най-евтините. Би трябвало да се получи равна и гладка основа за ламинат, а ако размисля, мога да си сложа и паркета.

Какво ще кажете за тази система? Основата ще бъде ли достатъчно здрава и дали ще поддава, ако запълня с пяна?

Предварително благодаря за коментарите.
torbalan - Дървен философ
Това с майките е хубава идея, но само в средата няма да стане. Слагай през 40 см. Ако има място - два пласта ОСБ, като ги лепиш по между им и разминваш фугите.

Ако разчиташ само на пяна - според мен бързо ще се изрони.

Премисли наново - заслужава ли си в таз голяма стая заради 25мм да се вкарваш в приключения.
sardaesox - напреднал
Аз преди време реших такъв проблем със замазка с перлитов бетон, евтино и леко. Отгоре залепих тънък фибран.
Gnus - специалист
Саморазливката е подходяща за изглаждане на малки неравности - от порядъка на милиметри. Затова пък подът става гладък, почти лъскав. Но един чувал (поне този, от който купих) покрива 16 квадрата със слой 1мм. Чувалът е по 20+ лв, сметни колко пари ще ти излезе.
Гарантирам ти, че като опънеш канап открай докрай на стаята, ще получиш поне 3 см увисване в средата.
Аз скоро правих под с полистирол бетон (не знам дали е същото като перлит бетон, както е предложил колегата преди мен) и го препоръчвам.
Направи ОСБ-то да лежи върху плътен под, а не с майки, защото скоро ще се разскърца.
За пяната не мога да кажа дали става, но предполагам, че пак ще се получи скърцане и поддаване след време.
А плочите не знам дали трябва да опират в периметъра или да отстоят по на 1-2 сантиметра - да не се надуят.
Аз ако направя гладка основа за ОСБто няма да го слагам... другият вариант е в тоя корем да залепя полчи XPS с дебелина 10 mm, после да залепя навсякъде на гребен XPS с дебелина 10 mm, като не замазвам горната повърхност и после директно редя ламината. В другите стаи нямаше такива провисвания и директно редих ламината върху XPS с дебелина 10 mm, като компенсирам малките неравности с подложки, но тук няма как да компенсирам тия 15 mm...

И с двете неща никога не съм се занимавал, варианта с ОСБ е по-скъп и ако скърца... е кофти, но не ми се искаше да има мокри процеси, въпреки че ако лепилото за XPSа изсъхне за 1-2 седмици... не е някаква драма.

Аз цяла седмица, че и повече го мисля... ако го бях налепил XPSа да е изсъхнало досега... и с двете дейности никога не съм се занимавал и малко ме е страх да не овапцам нещата, но вече трябва да го отпочвам.
torbalan - Дървен философ
А ако налепиш паркета за пода - какъв е проблема?

Това, че в средата на стаята ще е леко увиснало ли?
Gnus - специалист
То си по-приятно да имаш равен под, особено ако ще му правиш ремонт.
p.v.x - майстор
torbalan написа:
А ако налепиш паркета за пода - какъв е проблема?

Това, че в средата на стаята ще е леко увиснало ли?
Това мнение , е за една друга тема.
25mm са 2.5 см.
Мислете малко , когато решите да пишете. :rock:
rendo - специалист
Всичко зависи колко париици имаш и колко ти се занимава :D
Вариант 1 - не пипаш паркета - отгоре "лъжеш" с подложки
Вариант 2 - замаска - проблема е, че е тънка и има опасност да отлепи
Вариант 3 - майки - през 70 см - м/у тях пълниш с перлит и отгоре осб-то

Тема "Изравняване с ОСБ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: