• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
parketmilanov - специалист
Малко на брой фабрики произвеждат паркет особенно над 10 см ширина без фаска/фасет/...В Европа.
тук в България ....не знам поне аз такава.
Разбира се аз си имам фаворит на такъв паркет без фасет но твърде вероятно съм пристрастен поради шуробаджанащина със съседна Италия :)
Сега сериозно-
Когато се слага готово лакиран паркет особенно в тези ширини и дължини трябва да се има предвид че лека ,подчертавам мноооого лека кривка на пода ще се отрази "Фугиращо" на новия ви под.
А мнението което изразихте че "някой" казал че масивните паркети ще станат на лодка и то съвсем скоро е така ако спазите
няколко основни компонента:
1.купувате дюшемето от производител който няма нито знанията нито машините и сушилните с които да го произведе /разбира се цената е атрактивна в този размер
2.Наемате "Паркетчия" ,който винаги има мнение тип последна инстанция , няма постоянен адрес но за сметка на това дава гаранция на честна дума на едро./с ниска цена разбира се /
поради някаква причина му се доверявате да не го лепите паркета /или пък го лепите само в сглобките/ или пък избирате лепило неподходящо за целта /
Това са минималните изисквания за дюшеме станало на лодка .:)
Справка : има дюшемета които са 30 см ширина и 4метра дължина /дъб масив/ които си стоят вече доста време там където им е мястото на пода нито са кораб нито лодка ,най-малко комета. :)
Поздрави и успех в начинанието .
ПС.не съм пристрастен към нито един от двата варианта масив VS трислоен многослоен.
Просто не ми се ще да има хора ,които си съставят мнения прочели няколко форума и за жалост в голяма част са погрешни.
независимо дали става дума за продукт или даден вид услуга.Да ...мненията са субективни и винаги опира до лично предпочитание ,но има едни базови стандарти, които са важни и ги пише учебниците , за тези които желаят да ги прочетат,а и понаучат./това са камъните на всички Бай-ИЛИЯ ,които говорят и пишат откровени глупотевини. :)
................май се поувлякох.....
stelfy - напреднал
Оказва се, че все пак има и в България производители на слоен паркет над 10см без фаска. Пако паркет са едните (имат качество селект и рустик, 4мм горен слой, в случай, че някой се интересува), някаква фабрика в Сливен, чието име не зная (само че с 3мм горен слой, имат и натюр), и Форест Трейд (предлагат селект, натюр и рустик, с горен слой 4 или 6мм, което е супер). Паркетът е без повърхностно покритие и в трите случая, но аз точно такъв търся - не харесвам щедрия слой лак, който се полага фабрично - не личи дърво ли е, ламинат ли е под него.

Конкретно за човекът, който изрази мнението за "лодките" - трябва да кажа, че ми се стори много разумен и умерен, именно затова и подходих с доверие - защото не пасва на стереотипния профил на майстор, с мнение тип "последна инстанция" :) Но чувам и вашите аргументи също :) Не че това ми помага да съм по-малко объркана в избора :D

И един много важен въпрос имам - има ли някой впечатления или информация за слойните паркети на Форест Трейд конкретно?
Параметрите на продуктите им са ми ок, поне на "хартия", но като пусна един бърз сърч в Гугъл излизат лоши отзиви за тях и това е стряскащо! :(
parketmilanov - специалист
Може би ще се повторя но ще го кажа пак с предистория за да бъда разбран съвсем правилно
Тъй като пазара го налага продавам както ламиниран паркет , така и слоен ,та чак до масив и фигурален паркет
Тоест запознат съм с почти всички ценови и производствени различия на нещата от 20 до 500лв/м2
ТЕЗА Перефразирана към автомобилния бранш-------
Трудно е и неслучайно при цени Лада нива да е 15000 , рено 24-30 000 мерцедес 40-100 000лв
за 15000 да купиш нов мерцедес от магазин , с двигател 6,2 аусупуф ремус ,4 озонен климатик ляти жанти както и навигация.
и да не подходиш с дори минимална доза скептицизъм колкото и красиво и приятногалещо ухото и портфейла да значи това.
Някой да знае къде има такива мерцедеси ??? !!! :)
С този пост наистина не искам нито да се подиграя ,нито да се направя на твърде и много оригинален но все пак
нещата в строителството в частност паркетите имат реални цени и така или иначе интелегентността ни е водеща надявам се в този форум нека тя да надделее.Защото винаги се получава накрая като една моя ЛЕГЕНДАРНА история когато купувах преди 15-20 ина години когато се правеха компоти ,аз се засилих да купувам каиси ли бяха праскови ли не помня ,но за 15 ст на килограм щото бяха на промоция
под общите цени такъв Автогол си купих ,който после не можах да обеля че винаги си го спомням когато изпадна в еуфорична промоционалност и спестовност.
ПС-Този пост не е само за автора на темата ,той е за всички нас когато ни се докара 6 литрово AMG за 15 от магазин :)
stelfy - напреднал
Развръзката:
Купих чудно паркетче - нито трислойно, нито многослойно (нито масивно!), а двуслойно - кой да предположи :) 11мм дебелина, които много добре ме устройват откъм пазене височината на таваните, 12,5см ширина, без фаска, готино фабрично финишно покритие - мат лак, с видими порички на дървото - изглежда доста натурално и не прилича на ламинат от каквото се опасявах, цвят и селекция, каквито исках, всичко това с любезното съдействие на г-н Миланов, благодаря му за което! :)

Подът няма да се кърти, саморазливна замазка ще се положи на няколко отделни места в периферията на помещението, където има по-ниски участъци на настоящата настилка от порядъка на 1см. Останалото - грунд и лепило върху плочките и чао! :)

Може да се каже, че съм супер хепи :)
Благодаря на всички за включването и помощта! :)
radius - майстор
Пилците се броят наесен, да се разбира за качеството на паркета, може да се съди след време. Честито, че дотук поне си доволна от избора.
stelfy - напреднал
Благодаря :)

Аз имам още някакви въпроси:

- този паркет като е с фабричен финиш и няма да се фугира и лакира при монтажа, това значи ли, че в разстоянията, които остават между ламелите би могло да прониква вода при миене на пода да речем или при разливане, и ръбчетата на дъските да се надигнат по начина, по който се надигат при ламината?

- лаковото покритие дали случайно обхваща топ слоя и странично, а не само повърхността му?

- 1 циклене колко всъщност отнема от повърхността на паркета? На места чета за милиметър, на други - за повече, на трето място попаднах на информация, че отнема 0,3 от милиметъра?
Chefo77 - майстор
Честито за избора на доставчик!

- Да, точно това означава - че попадането на вода в сглобката би довело до абсолютно същото като при ламината. И в двата случая би било видимо поради гладката повърхност.
- Според мен лаковото покритие ще покрива само повърхността на ламелата
- Никой не може да каже категорично колко отнема цикленето, защото машината за циклене си има настройки. Отнема се колкото е необходимо. Ако се настрои да отнеме 2 мм, ще отнеме 2 мм.

Доверете се на грамотен монтажник, за да получите желания резултат и да не чувате "Ама той паркета такъв, аз какво да направя".
Миланов може да Ви помогне и в тази част, момчетата му знаят какво правят.
stelfy - напреднал
А машината може ли да се настрои на 0,5 или 0,75мм ако действително опира до настройка?

За да се избегнат надигнатите ръбчета и почерняването в сглобката може би не е лоша идея да се използва Клик Гард? Мисля може да ми спести много главоболия на по-късен етап, още повече че този паркет ще го има навсякъде - и в антрето, и в кухнята, и пред банята, т.е. места, на които потенциално може да се появи вода върху настилката.
nikolov333 - майстор
Когато избирате паркет за настилка, би трябвало да сте наясно с основните слабости на избора ви. 1. Повърхността е сравнително мека и лесно наранима и 2.Влагата и водата са проблем за материала.. Не знам какво е положението със демонтажа на залепения паркет..за сега не ми се е налагало, но както вече казах..аз предпочитам плочките. :-D
stelfy - напреднал
Наясно сме, приемаме плюсовете и минусите, едновременно стараейки се да минимизираме влиянието на минусите ;)
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Трислоен или многослоен паркет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: