Много интересна и все по-често дискутирана тема.
radius - майстор
Така е, аз пиша как би трябвало да стане добре, при положение че пода не е идеален, не от гледна точка на наемника.
Понеже заговорихте за сушене на пода, ето как са фабричните настойки на моята ТП, с уговорката че пишат за сушене на concrete ( бетон). Може би правят подовото директно в плочата?
Прикачен файл:
floordry.jpg
floordry.jpg (21.96 KиБ) Видяна 7433 пъти
radius - майстор
boqnkov написа:
Колеги, ще пиша тук, защото проблема косвено е свръзан с водното подово отопление. Ситуацията е следната: Плоча, фибран 6см, стиропор 2см по всички стени, найлон, мрежа ф4 20/20, тръби за подово със свински опашки за мрежата, мрежата хваната на много места и ВСИЧКИ ЪГЛИ с дюбели за изолация през фибрана в плочата с цел да се приберат тръбите максимално към фибрана. Върху всичко това армировъчна мрежа 1мм 5/5. Замазката я направих с фибри и пластификатор на rehau. Аз бях отговорника пластификатора и фибрите да се разпределят пропороционално на сместа. Всичко стана супер, докато сега след 1месец, не открих, че в ъглите на стаите замазката "хлопа" около 2 - 3 мм. Няма напукано никъде, но в почти всеки ъгъл в голяма стая го има този проблем - някъде е 1мм, някъде е 3мм. Стиропора, мога да го изкарам съвсем спокойно нагоре. Като подскачам в ъгъла и от фугата си хвърчат части от стиропора, който изрязах по котата на замазката. Смятам, че това би могло да е проблем за плочките, защото навсякъде ще лепя плочки. Някакви идеи как застопоря замазката? Идва ми на ум да махна стиропора в ъгъла по 70 см от страна, с перфоратор под ъгъл да пробия малки дупки една до друга в стената и да изпеня - един вид да слепя замазката и стената или пък да махна стиропора и да излея някакво по - течно и здраво лепило и пак да се получи този ефект, но така ще загубя от изолацията на замазката към стените... като същевременно във въпросния ъгъл ще сложа нещо доста тежко за може замазката да остане на здрава основа :? Лошото е, че ако експериментирам с пяната, след това ще е мноооого зор за да я махна и да правя нови манипулации. Не ме притеснява това, че замазката пружинира 2мм в ъглите, а това, че може плочките в последствие да се напукат.
Посъветвайте човека сега, нали нямало проблем.
boqnkov - специалист
Сега ми идва на ума дали е възможно някак замазката да се е "запретнала" нагоре в ъглите при съхненето. Т.е. не съм сигурен дали въздушната междина е между плочата и фибрана или между фибрана и замазката. Не съм я изсушавал принудително. Друго което ми идва на ум като решение е да махна стиропора 2см към стената и да сложа фибран 1см. Във останалата фуга от 1см. да излея някаква доста течна смес (саморазливна замазка или нещо подобно) и тя да си намери пролуките под участъка и така да засъхне и да остане като здрава основа. Всеки включил се ще ми е полезен. :sad:
шоп - майстор
boqnkov, колко сантиметра е дебела замазката?

Визираното от теб би могло да се получи при тънка замазка. При замазка над 5-6 см не би трябвало да има проблем.

Аз винаги лепя фибрана с пяна за лепене на ТИ плоскости.

Варианта за оправяне го виждам така: махаш 2 сантиметровият фибран покрай стените. Слагаш тежести навсякаде и запенваш плътно фугите с пяна за ТИ.

Има и други начини, но този е най-безболезненият.
Успехи!
boqnkov - специалист
Шопе, благодаря за включването. Замазката е 5 - 6см. Обяснявам си го с дебелината на фибрана, който при големи дебелини трудно се огъва по плочата, под натиска на замазката, особено в ъглите, дори и плочата да е сравнително права... Това с пяната е най - лесното. Слагам плочките за банята в ъгъла, изпенвам и ако стане добре. Идеята да изроня стената под котата на замазката е да има по - добра адхезия пяната със гипсовата мазилка, защото ако пак приплъзне и се разхлопа, ефекта ще е нулев, а и след това тая пяна няма махане. За конзолите на контактите ползвах една нераздуваща и имаше страхотен слепващ ефект. Някой има ли наблюдения дали и обикновената полиуретанова раздуваща пяна има подобен силен "слепващ" ефект като полиуретановото нераздуващо лепило?
шоп - майстор
Лепи с пяна за лепене на топлоизолационни плоскости

цената не е много различна спрямо монтажната пяна.
LazarGanev - "Велик майстор"
Това са луди работи, които си ги говорите - с пяна да лепиш замазка за стената :shock: . Каква е тая "запретната" замазка и всякакви такива щуротии? Естествено е, че след изсъхване ще има фуга, нали затова се слага стиропора, за да се получи фуга и да може плочата на замазката да си мърда спокойно, точно затова не е напукана. Проблем ще стане, ако тази фуга се запълни с нещо твърдо, каквито предложения има. Тогава със сигурност замазката ще се напука, плочките - също. Ама много баби - хилаво дяти са казали ората :)
boqnkov - специалист
Лазаре, с цялото ми уважение към теб и приноса ти към форума, ама четеш ли въобще за какъв проблем пишем? Не мисля че ще тръгнеш да ме убеждаваш че замазката трябва да пружинира в ъглите.
LazarGanev - "Велик майстор"
Че какъв ми е интереса да те убеждавам, карай както си знаеш - анкерирай замазката за стените :cool:
boqnkov - специалист
LazarGanev написа:
Естествено е, че след изсъхване ще има фуга, нали затова се слага стиропора, за да се получи фуга и да може плочата на замазката да си мърда спокойно, точно затова не е напукана
Идеята не е ли да си мърда спокойно в хоризонтала? Става дума за междина между замазката и основата. Според мен замазката не е пукнала и наместила след моментен натиск, защото я държат арматури, пластификатор и фибри, а не че има стиропор до нея. И аз не искам да махам изолацията до замазката за да си остане възможността за разширяване, а просто да подложа здрава основа под замазката. При тези амплитуди отпада варианта да сложа первази от грес, защото ще си седи пукнато между перваза и пода. Трябва да слагам ПВЦ и като минавам да си отваря и след това затваря под перваза. И това не е такъв проблем в сравнение с напукани фуги и скърцащи плочки на пода.

Тема "Въпрос за фибран под тръби за парно и замазка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: