• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
toxata - напреднал
Здравейте,

Предстои ми направа на земновлажна изравнителна замазка на целия под на панелен апартамент. Пода е около 80кв.м , като денивелацията е голяма. Ще има замазка средно 5-6см. Въпроса обаче , който ме мъчи още от свалянето на залепения балатум е как да се бъде направена новата замазка, така че да стане както трябва и останалото лепило от балатума да не я прецака. С изключение на хола , където беше залепен мокет (20кв.м), във всички други помещения остана не малко като количество мъх от самия балатум. Пробвах да го стържа с всякакви пособия (бормашина с телена четка, шпатули, шлайф, нож за мозайка добре наточен)....е не си е работа, успех никакъв. Викнах препоръчани от приятел ( много добър паркетчия ) майстори , които гледаха и не видяха проблем в мъха и това да се положи новата замазка. Технологията, която предложиха е следната:
1. Фибран 2см
2. Армировъчна мрежа
3. 3+ см замазка



Моите въпроси са как трябва да се изпълни за да не "хлопа" , има ли някакви особености,за които трябва да съблюдавам по време на изпълнението?
Трябва ли да се лепи фибрана или да се дюбелира?
Армировъчната мрежа с какви размери трябва да е ?
Удачно ли е да (знам, че е скъпо) да се излее саморазливка да запечати мъха и след това директно земновлажна или варианта с фибран е по-добър?
Каква е нормална или средна цена на труд за подобно начинание с качване на материали до висок етаж (с макара) ?
Искат ми 20лв. на квадрат. Не искам да пестя, но не искам да ме товарят с много над нещо стандартно като цена за съответния труд!

Изчетох доста, но подобен случай не намерих отговор :(

Ще съм благодарен на всеки, който ми даде насоки и съвет.
Най-голямото ми притеснение е да не се разхлопа заради неправилно изпълнение.В целия апартамент ще се слага масивен паркет и ще ме боли сърцето при евентуални проблеми и мисълта, че съм могъл да взема мерки преди да го поставя !

Мерси
chapara - майстор
Армирана земновлажна замазка в/у фибран се полага на 4+ см., а за по сигурно 5+см. Мрежата 6-8 мм., анкерирана през фибрана за плочата с минимум 5 анкера на квадратен метър. С почистването на плочата си приключил щом правиш плаващ под, да не кажа че махането и на балатума е било в повече. Според моите виждания при добре свършена работа , цената е доста добра.
jekasus - майстор
С анкириране на мрежата - това вече не е плаващ под :-D
chapara - майстор
Не искам да влизам в тъпи дилеми, но щом няма контакт слепващ, е плаващ :butthead:
jekasus - майстор
Не ми показвай червеното дупе :-D когато няма никакъв контакт с основа, тогава е плаващ :razz:
toxata написа:
за да не "хлопа"
За да не хлопа - фибрана трябва да лежи на равна основа и да няма никакви кухини под него.
Тогава плаваща замазка - минимум 50мм ще лежи на равна основа и няма как да хлопа.
Последното, което гледам е машинна замазка с фибри без мрежа върху плочи за подово отопление „Cofloor“ на Овентроп, засега е прекалено добре.
toxata - напреднал
Това за фибрана да лежи на равна основа, значи ли че мъха се счита за неравна основа? Приемам и други съвети за мъха. Не разбирам от материята, затова се извинявам, ако задавам глупави въпроси :(
jekasus - майстор
Като стъпваш по положен фибран да не се прогъва повече от 2мм.
Тоя мъх изобщо не е проблем, ако няма някакви остатъци от балатума или паркета.
toxata - напреднал
И последен въпрос: замазка без фибран върху мъха, проблем ли е? Навсякъде, където четох оставам с впечатление, че е, но не мога да разбера категорично.
ulieliadi - специалист
Отиди на някой по-голям обект около вас(въпреки че не си написал откъде си). Там можеш да намериш майстори с машина за замазка, които ще ти я направят за един ден със сигурност. Цената около 13-15лв с пясъка и цимента. Ти можеш да си наредиш фибрана и мрежата и сам, предполагам?!?
Ако няма обекти около вас потърси в нета :roll:
toxata - напреднал
за София става въпрос, има обекти , ще помисля по въпроса :)
  • 1
  • 2

Тема "Земно-влажна замазка върху мъх от стар балатум" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: