Много интересна и все по-често дискутирана тема.
rosenn - напреднал
Здравейте майстори :)

Предстои ми да подменя ламната в дневната. Пода е доста студен, понеже апартамента е над гаражи (2 гаражите на тавана има 10 см стиропор). Мога да сложа подложка макс 10-12 мм, защото имам и плочки в помещението и ще се получи грозен праг при по-големи разлики.
Моля дайте съвет кой е по-добрия избор - 10 мм XPS и отгоре направо ламината, друг материал и комбинация ( да речем 6 мм xps + 5mm вата).

Благодаря предварително.
Chefo77 - майстор
Тази вата за какво ти е - за да подскачаш като ходиш ли? :)
10 мм ПОДОВ XPS и ламината отгоре. Само трябва да потърсиш за такъв, че 1 см не е особено търсен и предлаган размер. Но винаги можеш да го замениш с 8 мм XPS подложка. Само не очаквай чудеса откъм топлоизолация :wink: :wink:
Hursa - майстор
Върху 8 милиметровите плочи ХПС бих сложил и 5 (3) мм подложка за ламинат - от тези на руло. Ще препокрие фугите между плочите ХПС и още малко ще се подобри топлоизолацията (ХПС наредено максимално плътно). Може малко да "пружинира", но ако даде и 1/2 градус си заслужава.
Chefo77 - майстор
На руло - В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ с дебелина 5 мм!!! А топлоизолацията от полиетилена (материалът, от който се изработва подложката "на руло") е смешно ниска. Не половин градус, една десета от половината няма да му осигури. По-добре да нареди торбички тип потник. :lol:
Защо му трябва да припокрива фугите - защото са големи ли? :lol: :lol:
Hursa - майстор
Полиетилен, но вспенен и не отстъпва много на ХПС когато не е силно притиснат. Фугите може и да не са големи, особено ако се нареди плътно, но пак компрометират с малко изолацията в тези участъци. Така, че мисля си заслужава платените около 50 ст - левче за квадрат и половина.
Chefo77 - майстор
Добре, защо трябва да заблуждаваш хората? Нито разпененият полиетилен се доближава до изолационните качества на екструдирания пенополистирол, нито пък квадрат и половина 5 мм струват 50 стотинки-левче.
Не зная с какво се занимаваш, но не въвеждай в заблуда хората, които нямат представа от цени и ефект.
Както казах, 5 мм подложка на руло е най-тъпото нещо, което може да си сложиш под ламината. Цената му е излишно висока, изолационният ефект никакъв, а дискомфортът е покъртителен. Последното нерядко ескалира в повреди по сглобките при по-тънките ламинати. За малко над цената от 1,30 - 1,50, се взема 3 мм XPS, който отвсякъде е по-добър вариант. За 2 лева се взема 5 мм XPS, който е най-добрият компромис между цена, качество и ефект.
plamen6703 - майстор
rosenn написа:
Здравейте майстори :)

Предстои ми да подменя ламната в дневната. Пода е доста студен, понеже апартамента е над гаражи (2 гаражите на тавана има 10 см стиропор). Мога да сложа подложка макс 10-12 мм, защото имам и плочки в помещението и ще се получи грозен праг при по-големи разлики.
Моля дайте съвет кой е по-добрия избор - 10 мм XPS и отгоре направо ламината, друг материал и комбинация ( да речем 6 мм xps + 5mm вата).

Благодаря предварително.
Роска, софиянци сте все паралии и тарикат момчета, защо не се напънеш малко повече и не си купиш паркет от масив. Над гаражи ти е стаята и пода студен... с паркет от масив ще се родиш и сложиш ли го един път няма да се сетиш повече за ламинирани настилки :-D
Chefo77 - майстор
Надценявате дървото като изолатор. :wink:
Hursa - майстор
Chefo77 написа:
Добре, защо трябва да заблуждаваш хората? Нито разпененият полиетилен се доближава до изолационните качества на екструдирания пенополистирол, нито пък квадрат и половина 5 мм струват 50 стотинки-левче.
Не зная с какво се занимаваш, но не въвеждай в заблуда хората, които нямат представа от цени и ефект.
Както казах, 5 мм подложка на руло е най-тъпото нещо, което може да си сложиш под ламината. Цената му е излишно висока, изолационният ефект никакъв, а дискомфортът е покъртителен. Последното нерядко ескалира в повреди по сглобките при по-тънките ламинати. За малко над цената от 1,30 - 1,50, се взема 3 мм XPS, който отвсякъде е по-добър вариант. За 2 лева се взема 5 мм XPS, който е най-добрият компромис между цена, качество и ефект.
Да, преди беше доста по евтина. 5 мм - 1.40 за кв м. А ХПС подложките са поевтинели. Не знаех, че има 3 и 5 милиметрови от ХПС. (Съгласен съм, а и не съм спец.) Просто ако аз не можех да сложа повече от 12 мм изолация, щях да гледам по някакъв начин да я допълня до 12 мм. Все пак при само 8 10 мм изолация всеки мм отгоре дава чувствителен плюс (мисля).
plamen6703 - майстор
Chefo77 написа:
Надценявате дървото като изолатор. :wink:
При мен е от пристрастие към дървото :) Нямам фейсбук, но видях много хубави изпълнения на страницата в подписа ти. Много е хубаво, но като знам, че е ламинат и душа не ми дава да посегна към такава настилка. При мен всичко е дюшеме или паркет от масив с изключение на един трислоен паркет и то да послушам жена ми :)

Тема "Питане за XPS + Ламинат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: