Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Здравейте, ще правя ремонт на вторият етаж от къщата и се колебая за подовете. В момента са стари дюшемета/паркет, който ще се маха и замени с ламинат и гранитогрес. След като се махне паркета има сгур, която също ще се изхвърли, тоест нивото на пода ще падне с няколко сантиметра. Освен, че се налага вдигане на нивото с няколко сантиметра проблема е в плочата отдолу- крива е. Не съм мерил точно и с колко, но да кажем сякаш от ъглите към средата провисва с 1-2см. И сега плана ми е следният: смятам с цимент или нещо друго да поизравня малко неравностите ( пропадането на плочата) и отгоре да наредя 3-5см XPS (Както някои го наричат фибран) без да го лепя за плочата. Казвам 3 до 5 см защото зависи от нивото на различните помещения може да се наложи по-малко вдигане на нивото в някои от тях. След като наредя XPS-a съм планувал да сложа един или два слоя гипсофазерни плоскости за под (без да ги лепя или закрепвам към XPS-а), а просто да е нареден върху него. След това идва ред на ламината/гранитогреса. И тук са ми въпросите, как да процедирам:
1. Където е ламинат да сложа ли просто подложка за ламинат 2-3мм и направо да редя върху нея?
2. Където ще е гранитогрес нямам идея как да процедирам, може ли да лепя с теракол или друго направо върху гипсофазера? Ако не е добра идея съм готов да изслушам всякакви идеи.
Ако някой има възможност ще се радвам да чуя мнения и препоръки, че не ми се иска да направя ремонта без да съм сигурен в качеството на изпълнение. #-o
Поздрави :)
Pooh - майстор
От всичките елементи нахвърляни по пода, кой точно ще дава ниво и здравина? И ламината и плочките искат гладка повърхност (може и да не е права, но задължително трябва да е една равнина), като плочките ЗАДЪЛЖИТЕЛНО имат нужда от твъра, непружинираща основа ... освен ако не са само за показване де. :wink:
Ами нивото ще се вдигне със 7см само от XPS-a и фазера. А относно здравина, не ми се струва по-чупливо или неустойчиво сравнено с посипка от перлит както при стандартен "сух под". Поне това, което прочетох и видях беше така-перлит и гипсофазер, и след това ламинат примерно. Та си помислих, че няма да има разлика ако се сложи XPS вместо посипката. Колкото до плочките, вместо фазер може да направя и армирана замазка около 2-3см е по-удачно? #-o
Искам да попитам, като каза: "може и да не е права, но задължително трябва да е една равнина" , имаш в предвид да има наклон в помещението ли?
Pooh - майстор
Перлита не влиза в никой стандарт за Сух под. Проверете къде и какво сте чели? Да не е керамзит? Перлит се добавя в стандартна замазка, за намаляване на теглото, керамзита се използва ВМЕСТО суха посипка, за уплътняване и НИВЕЛИРАНЕ под слоевете гипсофазер. Които от своя страна са залепени и захванати един за друг по цялата повърхност. Разликата е огромна, между XPS сложен върху неравна повърхност и каерамзит ... или дори и перлит (дребнозърнест материал, способен да уплътнява различни неравности), който е подравнен и нивелиран. Ако това не можете да разберете ... включването ми в темата е безсмислено.
2-3 см. е несериозна дебелина за замазка. Приемете, че минимума на дебелина на замазка, от гледна точка здравина е 5см.
WorkAround написа:
Искам да попитам, като каза: "може и да не е права, но задължително трябва да е една равнина" , имаш в предвид да има наклон в помещението ли?
Да, точно това имах предвид. Хоризонталното ниво не е задължително, но равнината е. Просто хоризонтална равнина се постига по-лесно от наклонена, но има случаи, когато разликите в нивата на различни помещения са толкова големи, че някъде се налага наклон в някоя от посоките. Под наклон имам предвид не повече от 1%, не откровени рампи.
Благодаря за отговора (относно перлита, моя грешка, имах в предвид керамзит)! Относно XPS-a, няма да го полагам направо върху неравния под, а смятам да поизравня пода така, че да останат само малки неравности тук там по няколко мм. След това вече да се нареди или залепи на пода XPS-a. Четох много теми, че колеги слагат ламинат направо върху XPS-a, но аз все пак държа да има и гипсофазер и чак след това да е крайното покритие - ламинат/ганитогрес. Ако някой има предложения или може да сподели опит ще съм много благодарен :)

Тема "Какво мислите за този вид "сух под"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: