• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
RossBoss - напреднал
Здравейте приятели, стигнах до ремонт и на подовите настилки и сега имам следната дилема. След махането на старото дюшеме се откри една леко вдлъбната и неравна плоча. Като още при изливането и също има лек наклон, направихме една замазка отгоре за да се изравнят неравностите и вдлъбването, но за да не става прекалено дебела и тежка оставихме наклона (става въпрос за около 1см на всеки метър, или 1% наклон на стая широка 4.5м). До тук добре. но сега следва дилемата ми, какво да сложа отгоре на замазката преди ламината? Първо исках XPS с якост 400кPA, но явно е много рядък екземпляр и не мога да открия нищо различно от стандартния (300кPA на fibran 300-L). И сега се чудя дали ще стане здраво ако върху замазката сложа XPS подложка 5мм, и отгоре 11мм ОСБ-3, след което вече подложката на ламината и самият ламинат? Знам, че това осб и подложката не са почти нищо като изолация, но отдолу живеят хора и не е студено помещение, но все пак искам да разделя подовата настилка от цимента. Ще съм благодарен за вашите мнения и препоръки!
Chefo77 - майстор
Само XPS, подов.
Ако слагаш ОСБ, задължително го лепи. Иначе бие на кухо.
Отгоре ламината.
RossBoss - напреднал
Мерси за отговора, интересува ме кой XPS е подов? Всичко, което се продава и е налично, е най-обикновен fibran XPS-300L, никъде няма 400-L или повече. Аустротерм са същата работа... XPS-a, който предлагат е с устойчивост на натиск 200-300кPA, това си е нещо съвсем стандартно явно за този тип материал, защото всички марки и модели по магазини и сайтове са с такава якост. Това означава ли, че всичкия е подов, или ако знаете от къде да си поръчам конкретно подов, кажете
plamen6703 - майстор
Ето такъв http://www.gsstroimarket.bg/view/8618.html са ми полагали на пода и няма проблеми. Даже от същото място съм го купувал.
RossBoss - напреднал
Благодаря за отговора! Искам да попитам, положен е директно под ламината или имате и друг слой между XPS-a и ламината? Защото става въпрос за под на всекидневна, ще има тежък и голям ъглов диван, секция и тн.
plamen6703 - майстор
При мен е малко по-различно, че недолюбвам ламинатите и е подложен под паркет от масив като над него има армирана замазка. Това ти го казвам не, че аз съм го правил, а монтажниците така ме посъветваха да се направи.
Chefo77 - майстор
Не ти трябва друга подложка. Няма проблеми с дивана.
nikolov333 - майстор
А колко дебел трябва да е фибрана за къща с под над неотопляеми мазета, понеже в апартамента в града съм сложил 5 фибрам+5см замазка и пода си е осезаемо студен..
RossBoss - напреднал
Chefo77 написа:
Не ти трябва друга подложка. Няма проблеми с дивана.
Искаш да кажеш да слагам XPS-а(Fibran 300-L 2см) върху замазката и направо да реда отгоре ламината?
Chefo77 - майстор
Абсолютно това искам да кажа. Правено е неведнъж, включително и вкъщи. Само че в нас съм го залепил с пяна, ако искаш - може и да не го лепиш. Ако има нужда, се изравнява пода, удряш някакъв грунд (може и разредено Ц200), за да не се разпрашава, и действаш.

Николов, Мечо Пух :)
  • 1
  • 2

Тема "ОСБ върху замазка, има ли смисъл" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: