Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Whiskey - специалист
Здравейте колеги,

Преди няколко дни ми направиха чисто нова армирана замазка на пода над 5 см. фибран. Всичко се получи добре, майсторите са успели да нивелират нещата изненадващо за мен. Това, което съвсем леко ме тревожи обаче е следното. Явно готовата земновлажна смес е била с по-едър пясък и замазката не е съвсем гладка. В коридорите и кухнята това не ме бърка, тъй ктао ще слагам гранитогрес, но във всекидневната и спалнята ще има ламинат, който мисля да слагам почти направо върху замазката. Та май е удачно с нещо много много тънко да се мине, колкото да се изглади и запълнят неравностите.
Чудя се дали да ползвам саморазливна замазка готова, дали да ползвам готова замазка, която е със ситен пясък (имам 4 пакета такава), по-разредена, дали направо някакво флексово лепило или пък някаква комбинация от нещо, което да препоръчате.

Отделно, имам и следното чудене - какво да сложа под ламината, за да не е направо на цимента. Търся единствено обезшумяване, а не топлоизолация. Има разни много тънки, но се страхувам да не започне да ми "плува" ламината. Някакви идеи?
Chefo77 - майстор
Саморазливна. Върху нея - XPS подложка, 3 или 5 мм - в зависимост от предпочитанията.
Изчакайте максимално време да изсъхне земновлажната замазка, преди да положите саморазливката.
jekasus - майстор
Саморазливна се ползва за крив терен, а и с нея може и права замазка да стане крива :-D
Обикновено шпакловане с лепило за плочки ще свърши работа и не е задължително да е флексово.
Явно са пропуснали заглаждане на земновлажната...
Така трябва да изглежда с едър пясък и ръчно заглаждане -
Прикачен файл:
IMG_0483.JPG
Прикачен файл:
IMG_0481.JPG
Chefo77 - майстор
И с това става, разбира се - но е по-трудоемко и не всеки го умее. То не че саморазливането го може всеки, но е една идея по-лесно...
nikolov333 - майстор
Фатката на шпакловането с теракол е да му уцелиш гъстотата при бъркането.. тогава не е проблем, а може и да се заглади с гъбена маламашка. Иначе съм дъпрал теракол на мастар по майки, за тънка нивелация под ламинат и стана много добре. Саморазливната за да стане перфектно си иска един специален лазер, който и следи нивото при разнасяне.. с две думи и тя не е панацея за мене.. Признавам само мастара и майките с водната нивелация..разбира се и усета на майстора.. :-D
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=x3tFTWqXMAs[/youtube]
radius - майстор
Аз направих нещо средно с цел да заздравя замазката. Шпакловах саморазливна замазка. Не много на тънко, но като е малко не може да се разлее добре и и помагах с маламашката.
viewtopic.php?f=47&t=43978&hilit=%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%BB%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B0
Whiskey - специалист
Реших да заложа на сигурно и ползвах готова саморазливна замазка Нивело Куатро, тъй като за нея дават по спецификации, че може да бъде с дебелина от 1 до 20 мм. Грундирах пода с грунд от същия производител, но не съм особено доволен, тъй като разходната норма се вдигна до половин литър на квадратен метър. Положих саморазливната замазка на много тънък слой, тъй като за стая от 12 кв.м отидоха 50 кг. сух материал, което се пада средно 2 мм. Като цяло съм много доволен, но явно някъде греша в разбъркването на сместа. В нея въпреки всичко остават недобре разтворени топчета с материал, които след изсъхване стоят като дребни неравности. Ясно е, че ще ги мина с шкурка и не представляват проблем, но се чудя на какво може да се дължи. Бъркам с ел. бъркалка, опитвам се да спазвам технологичното време на забъркване (2-3) мин, което е малко сложно, но най-късно до 4-тата минута вече я разсипвам по пода. Замазката наистина става напълно гладка и много здрава.
nikolov333 - майстор
Кое слагаш първо в кофата водата или сместа..?
radius - майстор
Това, според мен, са непукнати мехури. И аз имах такива, но много лесно се прешкурват после.
jekasus - майстор
Whiskey написа:
но явно някъде греша в разбъркването на сместа. В нея въпреки всичко остават недобре разтворени топчета с материал, които след изсъхване стоят като дребни неравности
Изсипал си наведнъж сухата смес в кофата с водата?
От тех. картата - Смесване:
Баумит Нивело Куатро се изсипва постепенно
Докато добавяш сухата смес, бъркалката не трябва да спира.

Тема "Изглаждане на земновлажна замазка под ламинат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: