Много интересна и все по-често дискутирана тема.
naistor - специалист
И аз се чудя за коридор - ако се продължи от стаята в коридора без прекъсване не се препоръчва ама ставало и покрай стените 10мм фуга нали задължително.
Ако се прекъсне между стаята и коридора, което се препоръчва да се остави фуга 2*10мм и естествено покрай стените пак навсякъде трябва да има 10мм.
Нещо сметката не ми се връзва - и в двата случая има покрай всички стени 10мм фуга, но в първия случай между стаята и коридора няма никаква фуга, а във втория има и тя е даже 20мм ... не може ли да оставя 10мм или даже 5мм вместо 20мм?
iliya_i - майстор
съб окт 16, 2021 8:23 pmnaistor написа:
И аз се чудя за коридор - ако се продължи от стаята в коридора без прекъсване не се препоръчва ама ставало и покрай стените 10мм фуга нали задължително.
Ако се прекъсне между стаята и коридора, което се препоръчва да се остави фуга 2*10мм и естествено покрай стените пак навсякъде трябва да има 10мм.
Нещо сметката не ми се връзва - и в двата случая има покрай всички стени 10мм фуга, но в първия случай между стаята и коридора няма никаква фуга, а във втория има и тя е даже 20мм ... не може ли да оставя 10мм или даже 5мм вместо 20мм?
Бъркаш вратата със стена. Под вратата се оставя 10 мм фуга, а не 2 по 10 мм.
Абе ти стени имаш ли, с реална дебелина или си само с преградни пердета? Ами там дето свършва стената и почва вратата, не го пускаш като продължение на стената. Снадката трябва да стане точно под крилото на вратата, за да не се вижда при затворено положение.
Изображение
Изображение
naistor - специалист
съб окт 16, 2021 8:34 pmiliya_i написа:
Бъркаш вратата със стена. Под вратата се оставя 10 мм фуга, а не 2 по 10 мм.
Абе ти стени имаш ли, с реална дебелина или си само с преградни пердета? Ами там дето свършва стената и почва вратата, не го пускаш като продължение на стената. Снадката трябва да стане точно под крилото на вратата, за да не се вижда при затворено положение.
пердета да :)
Тези фуги май са с голямо презастраховане ако на ламината линейното разширение е 1мм/1м може би може и по-малки да се оставят, мен ме вълнува защото не искам лайсни.. Никъде не намирам колко е линейното разширение на трислойния паркет.
Има ли рецепта как да уцеля точно да се падне под крилото на вратата като не са ми монтирани вратите?
Може би откъм стената накъдето ще се отваря да продължа линията на стената (синята пунктирна линия на картинката) и това е центъра на фугата?

Прикачен файл

shema-varata.jpg
shema-varata.jpg (10.5 KиБ) Видяна 3011 пъти
Последна промяна от naistor на нед окт 24, 2021 12:20 pm, променено общо 1 път.
iliya_i - майстор
Е ако поне си избрал модела на вратите, можеш да измериш мострата в магазина.
naistor - специалист
съб окт 16, 2021 8:34 pmiliya_i написа:
Бъркаш вратата със стена. Под вратата се оставя 10 мм фуга, а не 2 по 10 мм.
По тая точка се сетих още нещо - то хубаво, че трябва само 10мм ама сигурно има значение и какво слагаш там, че някои лайсни гледам самият им профил, който се закрепва е 12мм даже (на quickstep incizo примерно) и ако трябва още по 5мм от всяка страна значи фугата ще трябва да е 22мм.
А че няма логика да е само 10мм : нали ако си с две големи помещения и на фугата оставиш 10мм е все едно да оставяш по 5мм фуга откъм всички стени вместо по 10мм в едно помещение!?
нед окт 24, 2021 12:11 pmiliya_i написа:
Е ако поне си избрал модела на вратите, можеш да измериш мострата в магазина.
Не съм стигнал до тях ама доколкото разбирам се различават и не може да кажеш къде е крилото просто като гледаш дупката явно :) ?
iliya_i - майстор
нед окт 24, 2021 9:22 pmnaistor написа:
нед окт 24, 2021 12:11 pmiliya_i написа:
Е ако поне си избрал модела на вратите, можеш да измериш мострата в магазина.
Не съм стигнал до тях ама доколкото разбирам се различават и не може да кажеш къде е крилото просто като гледаш дупката явно :) ?
Стигнал си до пода, а нямаш идея за следващата стъпка.
Ами има фалцови и безфалцови врати. Отделно различни видове панти. Та мястото на крилото може да дава разлика според модела.
naistor - специалист
Нов въпрос - в едната стая след голямо умуване решихме накъде да го редим, по светлината този път по изключение и всичко изглежда ок на мерки единствено един участък до врата на тераса - самата врата е монтирана на външен ръб и е с 31см в зида все едно и там от едната й страна ми идва парче 30мм -10мм отстояние = 2см.
Та там ще имам парче дълго 31см и широко само 2см. Мога да го изрежа и да го залепя. Въпроса ми е допустимо ли е това или да мисля друга подредба?
Ако трябва да го увеличавам дори с 1см не знам дали няма да ми се обърка по другите чукурнайсе чупки..
amxcs - специалист
Здравейте,
на упътването на ламината го дават 30см да е най-малко рязаната дъска. Стаята ми е 410см и така остава парче 22,5см и сглобките през толкова.
Фатална ли е тази разлика или да режа по 7,5см от всеки ред и така?
Lisko - майстор
Не е фатална. За допълнителна здравина съветват в челната сглобка на това късо парче да се капне дърводелско лепило.

Тема "План за редене на ламинат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: