Много интересна и все по-често дискутирана тема.
CYPER - специалист
Взех ТОЗИ ламинат за хола, който е с ТЕЗИ размери

Ламинатът като го гледах в Практикер фаските не се забелязват ама хич, та се чудя да правя ли застъпване през ред или да го слагам ТАКА?

Лявата и дясната стена не са успоредни - разликата е 7см по цялата дължина.
torbalan - Дървен философ
Не го реди ТАКА. :)

Разминавай с 1/3 от дължината...
Чираче - майстор
Не правилно нито ТАКА, нито ОНАКА, нито на 1/3 от дължината. Аз го редя по следния начин - остатъка от последната плоскост от реда е начало на следващия ред. Зависи все пак с каква дължина е остатъка. По ТОЗИ начин се реди почти без загуби.
jekasus - майстор
Там си има инструкцията за монтаж в пакетите с ламината.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=N9A71tm6WVY[/youtube]
torbalan - Дървен философ
Чираче написа:
Не правилно нито ТАКА, нито ОНАКА, нито на 1/3 от дължината. Аз го редя по следния начин - остатъка от последната плоскост от реда е начало на следващия ред. Зависи все пак с каква дължина е остатъка. По ТОЗИ начин се реди почти без загуби.
И ако остатъка ти е 5 см.?

Предпочитам да отрежа 1/3 пак е почти без загуба, ама трябва да си наредил една-две стаи, че да се сетиш...
Chefo77 - майстор
CYPER написа:
Взех ТОЗИ ламинат за хола, който е с ТЕЗИ размери

Ламинатът като го гледах в Практикер фаските не се забелязват ама хич, та се чудя да правя ли застъпване през ред или да го слагам ТАКА?

Лявата и дясната стена не са успоредни - разликата е 7см по цялата дължина.
Значи - като теракотна плочка Е ЗАБРАНЕНО да се монтира! Неписаното правило е кракът да може да стъпи на максимум 3 дъски - за да не се компрометира сглобката.
Всяка фиксирана застъпка (1/3 е такава, 1/4, 1/2 също) води до увеличаване на фирата (отпадъка). Отделно, фиксираната застъпка дава визуално една строгост на пода ... не зная как да го опиша точно. Прекалено стилно е в повечето случаи за останалата мебелировка. Вариантът, който адаша е посочил, е приемлив - стига застъпката да отговаря на правилата по-горе.
И този ламинат няма фаска. Съвет - не следете за шарката да продължава, матрицата бяга по дължината и се получават грозни разминавания.
CYPER - специалист
Chefo77 написа:
CYPER написа:
Взех ТОЗИ ламинат за хола, който е с ТЕЗИ размери

Ламинатът като го гледах в Практикер фаските не се забелязват ама хич, та се чудя да правя ли застъпване през ред или да го слагам ТАКА?

Лявата и дясната стена не са успоредни - разликата е 7см по цялата дължина.
Значи - като теракотна плочка Е ЗАБРАНЕНО да се монтира! Неписаното правило е кракът да може да стъпи на максимум 3 дъски - за да не се компрометира сглобката.
Всяка фиксирана застъпка (1/3 е такава, 1/4, 1/2 също) води до увеличаване на фирата (отпадъка). Отделно, фиксираната застъпка дава визуално една строгост на пода ... не зная как да го опиша точно. Прекалено стилно е в повечето случаи за останалата мебелировка. Вариантът, който адаша е посочил, е приемлив - стига застъпката да отговаря на правилата по-горе.
И този ламинат няма фаска. Съвет - не следете за шарката да продължава, матрицата бяга по дължината и се получават грозни разминавания.
Кой е адаша и кой вариант е приемлив?
И това за шарката и матрицата не го разбрах.
Chefo77 - майстор
Чираче - Стефан - адаш. :)
Шарката е рисунката върху всяка една плоскост. Тя се прави от матрица. При по-евтините ламинати обаче, тази матрица невинаги е позиционирана на едно и също място върху дъските, и когато е така, шарката е разместена. Например на едната дъска центърът на чепчето е на 5 см от едната и 3 от другата страна на дъската, на следващата дъска е на 6 и на 3.5. съответно цялата шарка бяга и не може да се продължи визуално.
Lisko - майстор
Лично мнение: варианта с фиксирана стъпка е по-красив, но с повече разход.
Варианта с каквото остане - отива на следващия ред е икономичен но грозен и
намеква за стиснатост или по-лошо - липса на вкус.
Но това си е мое мнение. За някои хора красотата е в липсата на симетрия.

Ето как го направих компромисно в 3-тата стая (за първите две беше идеална 1/3) но тук поради дължината
на стаята последното парче щеше да е много късо, затова леко се отклоних от фиксираната 1/3 но
запазих правите линии образувани от фугите на всяка 3-та дъска.
Прикачен файл:
lam02b.png
lam02b.png (4.22 KиБ) Видяна 8945 пъти
Принципно си бях сметнал 10 процента фира и се очертава да остане ламинат. (остава ми коридора,
така че още не знам със сигурност, но с голяма вероятност фирата ми ще е под 10%.
Чираче - майстор
Lisko написа:
Лично мнение: варианта с фиксирана стъпка е по-красив, но с повече разход.
Варианта с каквото остане - отива на следващия ред е икономичен но грозен и
намеква за стиснатост или по-лошо - липса на вкус.
Но това си е мое мнение. За някои хора красотата е в липсата на симетрия.
При мен почти всичко е направено нестандартно и не по шаблон. Според мен това е плод на фантазия, опит и творческо мислене, а не липса на вкус. Ламината, който завърших преди няколко дни е с напречни шарки, които имитират напречна сглобка и разстоянието между тях не е еднакво. По кой начин да стане по твоята схема? :lol: Дай снимка на твоя ламинат, а не принципна схема.

Прикачен файл

P1010449-1.jpg
P1010449-1.jpg (57.23 KиБ) Видяна 8941 пъти

Тема "План за редене на ламинат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: