Много интересна и все по-често дискутирана тема.
CYPER - специалист
Chefo77 написа:
Чираче - Стефан - адаш. :)
Шарката е рисунката върху всяка една плоскост. Тя се прави от матрица. При по-евтините ламинати обаче, тази матрица невинаги е позиционирана на едно и също място върху дъските, и когато е така, шарката е разместена. Например на едната дъска центърът на чепчето е на 5 см от едната и 3 от другата страна на дъската, на следващата дъска е на 6 и на 3.5. съответно цялата шарка бяга и не може да се продължи визуално.
Ами значи това, което Чираче е предложил е същото като моя първи вариант - там съм го смятал остатъкът на всеки ред да отива за начало на следващият. Днес го почвам.
Lisko - майстор
Преди да почнеш, държал ли си дъските минимум 24 часа в същото помещение? Така се препоръчва за да се темперират и да си поемат/изпуснат влага.
Chefo77 - майстор
Никаква влага няма да изпуснат или поемат, трябва да престоят само заради температурата - и то при разлика вън/вътре :)
Lisko - майстор
Chefo77 написа:
Никаква влага няма да изпуснат или поемат, трябва да престоят само заради температурата - и то при разлика вън/вътре :)
Виж сега - аз не съм майстор нито с твоя опит нито с твоите знания, но рядко се изцепвам без да съм чел източници по-авторитетни от майсторите които лично не познавам. Чел съм и в този случай.
Chefo77 - майстор
И какво пише там, където си чел? Че ламинираната подова настилка, запечатана почти херметически в найлонова опаковка, изравнява влагата в пакета с тази в стаята.
Мисли бре, човек, остави какво пишат.
Те пишат и че се реди на цял ред, хайде на бас че не можеш сам да наредиш една стая с 6 метра дължина на цял ред, без да счупиш нито една сглобка.
Lisko - майстор
Chefo77 написа:
И какво пише там, където си чел?
Това реален въпрос ли е или реторичен?
Chefo77 - майстор
След като го отчиташ като довод в спора с мен ("рядко се изцепвам без да съм чел източници по-авторитетни от майсторите които лично не познавам. Чел съм и в този случай."), значи въпросът е реален.
Обясни ми като на неавторитетен лично непознат на теб майстор - как подовата настилка поема влага през почти херметическата си опаковка и я изравнява в целия си обем с тази в помещението - и всичко това за около 24 часа?
Считам, че си достатъчно интелигентен, за да ми отговориш сам - защото няма обяснение в упътването за монтаж и брошурата.
Lisko - майстор
Мерси за похвалата :)

Обяснявам си го по следния начин - първо - очевидно, че никой не ти забранява да разпориш найлона. Второ - очевидно че нещо ще се случи само ако има разлика между мястото където са държани преди това и мястото за инсталация. Две и половина - някои авторитети казват - минимум 48 часа. И трето - факт е че поемат влага и се раздуват - затова се и оставя луфт към стените, и аналогично свиват при сухо време. За една дъска е незабележимо, но за много - ефекта се натрупва.
Аз въобще не споря щото не съм си и помислял че някой ще оспорва нещо от горното.

А, да - и "изравнява в целия обем" не са мои думи.
Chefo77 - майстор
По принцип е 72 часа. Не 24, не 48. И умишлено е написан толкова дълъг период, защото трябва да обхване целия диапазон на температурни разлики - от -20 до + 50 спрямо нормалните за стая 22 например, във всички сезони, във всички части на света. Защото тази продукция може да се продава и да стои в нетемперирани складове не само в Швеция, а и в Южна Африка, например. Да, ламинатът се свива и разширява от влагата, но тази във въздуха е с пренебрежимо действие спрямо тази, която може да дойде отдолу. Ако си забелязал, на брошурите има изрично указание пакетите да не се съхраняват направо върху пода :wink:
Никой не пише, че трябва да се разкъсат пакетите. То и не трябва :) Раздуването от поемане на влага затруднява монтажа и компрометира сглобката. Общо взето никой не печели от разкъсване на пакетите :wink:
"По целият обем" е моя добавка - иначе какъв е смисъла нещо да се изравнява само в определени дъски (първа и последна), има смисъл само ако всичко е изравнено :)
Изобщо - много неща са написани умишлено, за да си вържат гащите срещу всички рискове, които могат да бъдат поети и последващи претенции, които да бъдат предявени към производителя.
И между другото - фугата има смисъл само когато разстоянието пред нея е свободно. Ако щеш и 10 см фуга да оставиш, покриеш ли я с 4-крилен гардероб, все едно не си оставил :)
CYPER - специалист
Ламинатът стоя поне седмица, така че трябва да се е аклиматизирал.
Днес за няколко часа постигнах това:

Изображение

Подът е замазка, после 3мм залепен XPS и отгоре 5мм подложка за ламинат с алуминиева мембрана със застъпване като ползвах алуминиево тиксо да залепя снадките на подложката.

Утре продължавам.

Тема "План за редене на ламинат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: