Много интересна и все по-често дискутирана тема.
martineus83 - помощник
Здравейте, апартамента ми е в панелен блок на първи етаж, отдолу има мази. Апартамента се състои от Г-образна кухня - 15кв, две спални - по 14кв и хол - 20кв. В двете спални и хола има естествен паркет с дебелина 2см. В кухнята и коридора е на плоча в момента. До седмица ще се прави изравнителна замазка в кухнята и коридора и след това смятам да сложа подов фибран в целия апартамент и върху паркета в стаите, като настилка съм избрал ламинат най висок клас. Целта е максимална топлоизолация на пода. Пода може да се повдигне до 10см. Дебелината на фирбана се чудя дали да е 6 или 8см, май няма по дебел или аз не съм видял нета.
Въпросите, които не глождят са следните:
1.Замазката в кухнята и коридора с какви материали да се направи(майстора ми предложи с цимент и пясък), има ли други материали с по добри топлоизолационни характеристики?
2.Фибрана да се лепи или само се нарежда плътно? Върху фибрана трябва ли да се прави замазка или може да се реди направо ламината?
3.За стаите, които са с паркет, върху него трябва ли да слагам нещо или направо да се слага фибран?
Очаквам съвети и предложения относно материалите, които да ползвам, както и за изграждането на самия под. Целта ми е максимална топлоизолация, че жената е зиморничева.
muhala - майстор
Има ли външна изолация?
martineus83 - помощник
След това предстои и слагане на външна изолация, 10см стиропор. Хола и едната спалня са с източно изложение, другата спалня и кухнята са със западно изложение. Външни стени имам само на двете спални с прозорци с размери 210см на 140см. На кухнята и хола имам тераси, които са остъклени, като с полагането на външната изолация ще бъдат изолирани и терасите. Дограмата ми е 5камерна с троен стъклопакет - енерджи, бяло и Ка. На терасите също ще слагам такава дограма.
шоп - майстор
Обикновенно фибрана е под замазката!

Вие правите нещо, което няма смисъл и логика в него. Замазка и отгоре фибран! :shock:

Иначе фибрана може да се лепи и директно върху плочата, може да се лепи на кръст и дебелината зависи от височината на помещението и желанията.

Като цяло всичко зависи от височината на помещенията. Дебелината на изолацията може да и метър :-D
Може и без замазка. На моя 100м2 таван лепих два слоя х 5см фибран на кръст и отгоре паркет. Без замазка и утежняване. Има го някаде в темите със снимки.
Успехи!
martineus83 - помощник
Замазката е за да се изравни пода в кухнята и коридора, защото при къртенето на старите плочки в кухнята и мозайката в коридора, пода стана неравен.
шоп - майстор
martineus83 написа:
Замазката е за да се изравни пода в кухнята и коридора, защото при къртенето на старите плочки в кухнята и мозайката в коридора, пода стана неравен.
Според мен замазката е излишен труд и излишно оскъпяване.
Фибран се лепи към неравна, но ЧИСТА и здрава основа с пяна за лепене на ТИ

Ще дадете 20-30 лева заради изразходените в повече 3-4 флакона пяна, ( заради неравностите и пълненето), но ще спестите повече :idea: Ще го направите за един ден, няма да има мокри процеси и дълги дни чакане.

Успехи!
martineus83 - помощник
В момента в кухнята и коридора на места има разлика до 1.5см, само с пяна ще станат ли нещата? Относно стаите, където има паркет, там трябва ли да слагам нещо върху паркета или мога да лепя фибрана направо върху него?
шоп - майстор
martineus83 написа:
В момента в кухнята и коридора на места има разлика до 1.5см, само с пяна ще станат ли нещата?
Ако майстора е майстор и с по-големи денивелации се получава. Ако не е майстор и върху стъкло може да се изложи

При мен 100м2 бяха плоча с неравности до + - 3 см :-D Важното е майсторията, дълъг мастар и усет, къде и колко да подложиш пяна и фибранови изрезки.

П.П. Най хубавото е, че след лепенето на фибрана ако някъде бие на кухо лесно с пистолета се инжектира пяна до монолит.

Тема "Съвет за изолация на под." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: