Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Здравейте, та значи проблема ми е следния:
За да изравня нивата в хола и коридора трябва в хола да правя 4,5 сантиметрова замазка, а този хол не е никак малък и не ми се ще да мъкна толкова материал до четвъртия етаж. В хола ще слагам естествен дъбов паркет и се чудех мога ли да направя замазка 2,5 см и отгоре да наредя OSB плоскости, върху които да се нареди паркета?
Ако имате и други по дори предложения и препоръки ще се радвам да ги споделите.
Благодаря Ви предварително за съветите.
крум - специалист
Сух под. Цената на метър на гипс-фазера е 6.25, т.е. за 2 пласта (2х1 см) както е технологията, ще ти излезе 12.50 на метър за гипс-фазера. В допълнение имаш лепило (предполагам, че ще стане и с гипсово за по 10 кинта торбата) и винтове - 2.5 стотинки на парче.
Цената на плоскост ОСБ е около 40-45 лв за около 3 кв.м, долколкото си спомням дебелина 18 мм.
Ако бъркам да ме поправят колегите - такива са ми спомените от преди 3-4 месеца. Цената на фазера е актуална (от миналата седмица).

Т.е. гипсфазера е/беше по-евтин.
Каквото и да сложиш отдолу, ще е на една цена. Аз препоръчвам посипката на Кнауф - лесно се работи с нея и добре става, особено ако ти е голямо помещението (т.е. нямаш много чупки).

Бонуси:
1. Няма да мъкнеш пясък и цемент по етажите.
2. Работи се лесно и приятно.
3. Няма да чакаш да съхне половин година за паркета
4. Няма да ти мръзнат краката. Ламбдата на посипката я дават 0.17, което малко ме изненада.
5. И съседите няма да чуваш :)
6. Няма да ти се клатят чашите, като децата скачат на въже ( доста добри показатели на изолираност от ударен шум)
Благодаря ти Круме за изчерпателния отговор. Искам само да попитам за 40 квадрата и 4,5 см посдигане на пода колко посипка ще ми трябва и колко и е цената? И още нещо досега не съм се занимавал с гипсофазер и гипсокартон, това ще ми попречи ли да се справя с този сух под?
крум - специалист
Цената на посипката е 35 лв/100 литра без ДДС.
Слага се с 10% отгоре. Името и е Кнауф Аквапанел.
Останалото мисля, че и сам можеш да си го сметнеш.
Например ако ти е равен пода, смяташ обема на нивото, което трябва да повдигаш.
Ако са ти нужни 4.5 см ниво, имаш вече 2 см гипсфазер, остават ти 2.5 см посипка = 40х0.025 = 1 куб.м. посипка. + 10% = 11 чувала.

Аз се замислих дали няма да стане добре и с перлит - има такива теми наоколо - там цената е 8-9 лв на 80 литра. Само че материалите наистина са различни - посипката е по-тежка и при натискане се сбива, докато перлита се разпрашава. Следващия ми сух под ще е с перлит със сигурност, и то на място, което няма да има толкова значение.

За гипсфазера нямай притеснение - реже се със зеге. Твърд и здрав е, 2-ма човека спокойно слагат плоскостите, а след като се нареди първия ред, втория се слага много по-лесно, защото може да се ходи по първия без опасност, че ще разпилееш посипката.

Втория ред се разминава с първия по средата (почва се с половин плоскост), залепва се с лепило (маже се с гребен) и се навиват винтове - мисля 30 винта на плоскост.

Виж на сайта на Кнауф има проспект как да се направи.

Тема "Замазка + OSB и паркет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: