• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
tpv88 - напреднал
Здравейте Колеги,

От години следя форума и не веднъж съм имал полза от съветите, които се дават тук.

Дойде момент да пиша и първата си тема, защото не намерих нищо конкретно относно моя казус.

В процес на реновация съм на старата ни селска къща. Изградена с камък и кирпич преди повече от 100 години.

Питането ми е относно подовата настилка на стаите - 2 стаи върху кирпич и камък от долу и 1 стая върху мазе - греди и кирпич.
Всички подове са доста криви с разлики от 2-3 см. и ми се иска да ги изравня преди да се полага крайна настилка (ламинат или плочки).

1. Стаята върху мазето - тук съм замислил разкопаване на кирпича до гредите, каменна вата между гредите и осб плоскости отгоре. След това фибран и така...
2. Стаите, които са върху солиден камък покрит с кирпич ме притесняват. Тук обмислям сух под по системата на Knauf, но трудното намиране на качествена насипка и високата цена на гипсфазера са тежка хапка за прегълщане. От друга страна традиционна замазка с армираща мрежа ми се струва неподохдяща поради основата - кирпич.

Много ще съм благодарен за съвети, препоръки и като цяло мнения относно това, кой вариант би бил по-подходящ за казусите по-горе.

Благодаря много!
Поздрави!
jabata - специалист
tpv88 написа:
Всички подове са доста криви с разлики от 2-3 см. и ми се иска да ги изравня преди да се полага крайна настилка (ламинат или плочки).
Като най-първо си определяш новото ниво, взимайки под внимание най-високото от старите. За сежаление навремето къщите така се правиха, всяка стая със собствено ниво.
tpv88 написа:
1. Стаята върху мазето - тук съм замислил разкопаване на кирпича до гредите, каменна вата между гредите и осб плоскости отгоре. След това фибран и така...
2. Стаите, които са върху солиден камък покрит с кирпич ме притесняват. Тук обмислям сух под по системата на Knauf, но трудното намиране на качествена насипка и високата цена на гипсфазера са тежка хапка за прегълщане. От друга страна традиционна замазка с армираща мрежа ми се струва неподохдяща поради основата - кирпич.
Това с каменна вата (каменна на плочи а не на руло) ми се струва добра идея, но не мисля че е добра идея да разкопаваш кирпича. Все пак той е една изолация, а тръгнеш ли да го пипаш, таква гняс ще излезне че ще съжаляваш. Но все пак, не ти знам нивата, възможностите, и колко е кирпич-а. Иначе OSB върху гредите и вата не е никак лоша идея.
Незнам колко квадрата са ти подовете, където мислиш да слагаш сух под. Аз обаче бих направил друго. Там където ще е ламинат, се слага OSB. Там където ще е плочки се слага OSB отгоре (като под него вата), отгоре гипсофазер или един лист Aquapanel. Ако намериш от тънкия http://www.baumarket.bg/product/aquapan ... yment_6mm/ на който цената е по-тънка ще е по-добре.
Като внимавай, преди да сложиш Aquapanel-a върхуи OSB-to грундираш, след като изсъхне грунд-а слагаш на гребен циментово лепило клас С2, отгоре aquapanel-a, винтове шпакловаш фугите с мепилото, отгоре армиращата лента, и след това мак лепилото.

Армирана замаска за мене, е крайно неподходящ вариант за стара кирпичена къща, защото много би натовалира конструкцията. А като цяло самата конструкция, не е чак толкова здрава за да издържи и замаска.
tpv88 - напреднал
пон сеп 03, 2018 9:55 amjabata написа:
tpv88 написа:
Всички подове са доста криви с разлики от 2-3 см. и ми се иска да ги изравня преди да се полага крайна настилка (ламинат или плочки).
Като най-първо си определяш новото ниво, взимайки под внимание най-високото от старите. За сежаление навремето къщите така се правиха, всяка стая със собствено ниво.
tpv88 написа:
1. Стаята върху мазето - тук съм замислил разкопаване на кирпича до гредите, каменна вата между гредите и осб плоскости отгоре. След това фибран и така...
2. Стаите, които са върху солиден камък покрит с кирпич ме притесняват. Тук обмислям сух под по системата на Knauf, но трудното намиране на качествена насипка и високата цена на гипсфазера са тежка хапка за прегълщане. От друга страна традиционна замазка с армираща мрежа ми се струва неподохдяща поради основата - кирпич.
Това с каменна вата (каменна на плочи а не на руло) ми се струва добра идея, но не мисля че е добра идея да разкопаваш кирпича. Все пак той е една изолация, а тръгнеш ли да го пипаш, таква гняс ще излезне че ще съжаляваш. Но все пак, не ти знам нивата, възможностите, и колко е кирпич-а. Иначе OSB върху гредите и вата не е никак лоша идея.
Незнам колко квадрата са ти подовете, където мислиш да слагаш сух под. Аз обаче бих направил друго. Там където ще е ламинат, се слага OSB. Там където ще е плочки се слага OSB отгоре (като под него вата), отгоре гипсофазер или един лист Aquapanel. Ако намериш от тънкия http://www.baumarket.bg/product/aquapan ... yment_6mm/ на който цената е по-тънка ще е по-добре.
Като внимавай, преди да сложиш Aquapanel-a върхуи OSB-to грундираш, след като изсъхне грунд-а слагаш на гребен циментово лепило клас С2, отгоре aquapanel-a, винтове шпакловаш фугите с мепилото, отгоре армиращата лента, и след това мак лепилото.

Армирана замаска за мене, е крайно неподходящ вариант за стара кирпичена къща, защото много би натовалира конструкцията. А като цяло самата конструкция, не е чак толкова здрава за да издържи и замаска.
Здравей,

Благодаря ти изключително много за изчерпателното мнение!

Помещенията са 2х10 кв.м и голямо 20 кв.м
Идеята ти много ми допада но имам 2 въпроса:

1. Как ще нивелирам пода, ако започна директно с ОСБ върху кирпича? Как се захващат плоскостите във кирпича?
2. Защо препоръчваш тези плоскости Aquapanel, които доколкото виждам са за външна употреба, а не Vidifloor гипсфазерните?

Благодаря отново!
jabata - специалист
tpv88 написа:

Здравей,

Благодаря ти изключително много за изчерпателното мнение!

Помещенията са 2х10 кв.м и голямо 20 кв.м
Идеята ти много ми допада но имам 2 въпроса:

1. Как ще нивелирам пода, ако започна директно с ОСБ върху кирпича? Как се захващат плоскостите във кирпича?

2. Защо препоръчваш тези плоскости Aquapanel, които доколкото виждам са за външна употреба, а не Vidifloor гипсфазерните?

Благодаря отново!
Директно върху кирпич-а, не е вариант. Първо няма да е стабилно, второ трудно ще нивелираш. На мене идеята ми беше да изровиш старите греди, и върху тях нови и OSB. Това приземен етаж ли е, или втори.
Ако е приземен, търсиш здрава основа.....ако е втори, изравяш само гредите. Преди години една таква стара къща изрових гредите, върху тях нови, и понеже не бяха съвсем нивелирани се слагаха клинове, подложки и т.н. отгоре 18 OSB, помежду каменна вата.
Aqapanel-a има както за външна така и за подове (същото като при Vidifloor). Разликата е, че Aquapanel-a e по здрав, и издръжлив на вода. Гипсофазер-а става също, но той е по крехък, и все пак е от гипс...и не обича много водата. Както се казва едното е гипс, другото цимент. Прави си сметката кое е по-здраво.
Тука може някой да ме критикува, но за мене гипсофазер-а е компромисно решение... Циментофазер-а е по здрав, но и по скъп. Но той е най-здравото, което се среща на пазар-а в областта на сухото строителство.
Иначе една плоча от Aquapanel-a 6мм дебелина положен върху OSB, e толкова здраво, колкото и 2 гипсофазерни плочи положени с разминати фуги.
tpv88 - напреднал
пон сеп 03, 2018 2:49 pmjabata написа:
tpv88 написа:

Здравей,

Благодаря ти изключително много за изчерпателното мнение!

Помещенията са 2х10 кв.м и голямо 20 кв.м
Идеята ти много ми допада но имам 2 въпроса:

1. Как ще нивелирам пода, ако започна директно с ОСБ върху кирпича? Как се захващат плоскостите във кирпича?

2. Защо препоръчваш тези плоскости Aquapanel, които доколкото виждам са за външна употреба, а не Vidifloor гипсфазерните?

Благодаря отново!
Директно върху кирпич-а, не е вариант. Първо няма да е стабилно, второ трудно ще нивелираш. На мене идеята ми беше да изровиш старите греди, и върху тях нови и OSB. Това приземен етаж ли е, или втори.
Ако е приземен, търсиш здрава основа.....ако е втори, изравяш само гредите. Преди години една таква стара къща изрових гредите, върху тях нови, и понеже не бяха съвсем нивелирани се слагаха клинове, подложки и т.н. отгоре 18 OSB, помежду каменна вата.
Aqapanel-a има както за външна така и за подове (същото като при Vidifloor). Разликата е, че Aquapanel-a e по здрав, и издръжлив на вода. Гипсофазер-а става също, но той е по крехък, и все пак е от гипс...и не обича много водата. Както се казва едното е гипс, другото цимент. Прави си сметката кое е по-здраво.
Тука може някой да ме критикува, но за мене гипсофазер-а е компромисно решение... Циментофазер-а е по здрав, но и по скъп. Но той е най-здравото, което се среща на пазар-а в областта на сухото строителство.
Иначе една плоча от Aquapanel-a 6мм дебелина положен върху OSB, e толкова здраво, колкото и 2 гипсофазерни плочи положени с разминати фуги.
Разбирам!

Това е приземен етаж, едната стая е над мазето обаче и затова там има греди. Другата е частично над мазето (20%) и останалото е кирпич върху каменна основа. Незнам ако разрина кирипича във втората стая докъде ще стигна... Едва ли ще намеря нивелирано ниво на пода.

На мен реално, най-големия казус ми е как да изравня пода...
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Не пипай кирпича. Той държи много неща. Прави къщето монолит. Върху кирпича нареди гредичкии с тях нивелирай. подлагай, малко вкопай, ако трябва. Между гредичките слагай каквато искаш изолация, ако мислиш, че има нужда. Да запълниш с кирпич е най-добре :-). Върху гредичките си ковеш OSB и вече няма мърдане
tpv88 - напреднал
пон сеп 03, 2018 3:36 pmn_a написа:
Не пипай кирпича. Той държи много неща. Прави къщето монолит. Върху кирпича нареди гредичкии с тях нивелирай. подлагай, малко вкопай, ако трябва. Между гредичките слагай каквато искаш изолация, ако мислиш, че има нужда. Да запълниш с кирпич е най-добре :-). Върху гредичките си ковеш OSB и вече няма мърдане
Замислях се и за това... Благодаря за мнението.
Естествено ми изникват следващи въпроси:

1. За 10 кв.метра стая на какво разстояние е хубаво да има летвички?
2. Кой размер/форма би били подходящи? Разглеждам тук - https://www.home-max.bg/stroitelstvo-i- ... ial/letvi/
3. Препоръчително ли е летвичките да са с дължината на стаята т.е. без наставяне и т.н?
4. При вкопаването ясно, но при подлагането - какво е препоръчително да се ползва?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
пон сеп 03, 2018 3:46 pmtpv88 написа:

1. За 10 кв.метра стая на какво разстояние е хубаво да има летвички?

-Зависи от дебелината на плоскостта и на ръб да има гредичка


2. Кой размер/форма би били подходящи?

-Трябват ти успоредни горна и долна повърхност. Как ще изглежда отстрани няма значение Размерът зависи от това колко можеш да повдигнеш пода.


3. Препоръчително ли е летвичките да са с дължината на стаята т.е. без наставяне и т.н?



-Няма значение

4. При вкопаването ясно, но при подлагането - какво е препоръчително да се ползва?

-Парчета с подходяща дебелина и равни и успоредни горна и долна страна

Може и само с OSB да се изравни, но как да го обясня на човек задаващ горните въпроси...
jabata - специалист
Както каза колегата, като е приземен етаж не го пипай. Аз си мислих че е горен. При приземния той едва ли не, носи цялата къща. Затова... Слагай греди, като гледаш профила където ще се застъпват OSB плоскостите да е поне 5 см. Защо ли, защото ако си по-малко да кажеме 4 си абсолютно задължен да измериш и изрешеж плоскостите до милиметър, имаче рискуваш винтовете да не хванат в профила. От една страна, винта трябва да е на около 10 мм от края както на листа, така и на профила, и това прави минимално 4см. Хайде сега да попитам кой успява да изреже абсолютно права линия OSB точно до милиметър?
Затова ти казвам и 5 см. От друга страна по-малко от 5х5 е летва и неможе да поеме кой знае какви натоварвания без да се огъне. И гледай на 40-50 см, да имаш опора на гредите когато подлагаш.
Иначе може и само с OSB, но подпиранията не трябва да са на не повече от 40-50 см. както в Х, така и в Y оста. Иначе можеш да подпираш където трябва с каквото имаш под ръка...дървени клинове за по-малко....до 1 см.... дървени плочки, дъски, гредички за над 1 см....
Като първо си осигури дълъг мастар, поне 150см - 200см. Ако нямаш такова въобще не започвай. Прегледай с мастар-а, канап, ролетка, метър, нивелир, коя е най-високата точка.... И тя ти е изходната.
tpv88 - напреднал
Да дам малко информация по темата:

Беше си на пръст/кал и един познат ми направи замазка от бетон с армираща мрежа. Това се случи преди 1 година и въпреки че 2-метровата SOLA показва стойности в толеранса е видимо с просто около, че в краищата се е вдигнало (заради натрупан найлон отдолу) и на места има вълнообразни вдлъбнатини до 5мм. Аматьори в действие както се казва...

Та каквото такова, взех си аз XPS на Fibran 30 мм подов наложих го и стана ясно, че тези вдлъбнатини са леко осезаеми. Идеята за изпълнението беше XPS, OSB i otgore ламинат. Не търся някакъв перфектен резултат, но да потъвам не си е работа. Бях взел полиуретаново лепило, но при тази ситуация се чудя дали да не използвам отново циментово лепило, за да компенсирам вдлъбнатините...та мнения по този въпрос ще са много полезни. Другата ми идея беше да напляскам OSB-то върху бетона за да обере вдлъбнатините и да ползвам XPS-а като подложка за ламината :?
  • 1
  • 2

Тема "Изравняване на кирпичен под" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: