Много интересна и все по-често дискутирана тема.
al_katzarov - напреднал
Здравейте, поздрави на всички майстори отделящи от времето си да помагат.
Наложи се да махна съществуваща циментова замазка(напукана,ронеща се,пружинираща и т.н.)
Помещението е 75 кв.м. , на две нива с извито стъпало. Отдолу е избено помещение, плочата продължава навън като веранда без термомост.
Изчетох всичко по темата "сух повдигнат под", спрях се на вариант;
- керамзит, два по 10мм. гипсофазер,ламинат(максималната височина на едното ниво е 40мм.)
Въпроси:
- как се ограничава керамзита при горното ниво на извитото стъпало
- какъв е минимума размер за посипката (на места вяроятност за под 10мм.)
- възможно ли е да минават тръби за парно/охлаждане
- посоката на ламината - напречно на стъпалото
- има ли на пазара извити преходни лайсни (за стъпалото и ламината)
- стъпалото - варовик,дърво - дайте идеи.
Прилагам и снимки.

Прикачен файл

20181021_152403.jpg

Прикачен файл

20181021_152353.jpg

Прикачен файл

20181021_152320.jpg

Прикачен файл

20181021_152258.jpg

Прикачен файл

20181021_152230.jpg
al_katzarov - напреднал
Здравейте, мисля да направя стъпалата от "врачански камък" . Така ще хвана нивото и ще огранича посипката. Намират се и огъващи се преходни лайсни на пазара вече. Проблема ще е в тръбите за парното, посипката е 2см. + 2см. гипсофазер а тръбата с изолацията 4 см. Нивото е 4,8 см. Дали не може да я сложа в метална кутия и отгоре ламината? Как ще я нивелирам обаче?
шоп - майстор
Абсурно е да направите посипка с керамзит 10-20мм

То тази дебелина не позволява и нормална замазка да си направите.
prascho - майстор
Посипката за сух под (в това число керамзит) изисква височина минимум 25-30мм по спомен и отгоре два реда по 10мм гипсфазер.

П.П. Мда, 30мм е минималната дебелина на посипката:
https://bauhaus.bg/userfiles/product_fi ... ifloor.pdf

страница 4.

Принципно на таванското аз правих слой от посипка с керамзит до ниво 35мм (тръби за парно + изолация), 2 см подов XPS и два слоя по 10мм разминати плоскости гипсфазер залепени с унифлот + винтове. Общо 75мм.

Гледам Кнауф имат варианти с ЕПС и минерална вата слой от 20мм и след това гипсфазера. Дават го за по-ниски пълнежи. Аз лично бих заложил на подов XPS с Якост на натиск: 300 kPa (30 t/m²). Ползвах 2см на "Аустротерм".

https://www.austrotherm.bg/produkti/aus ... xps/#pl430

Виж дали има гипсфазер с минерална вата и каква е плътността на ватата. Но най-вероятно цената няма да ти хареса. Допускам, че гипсфазер на 10мм е с най-ниска цена. Също така е хубаво гипсфазерът да покрива тръбите за парното с цел да разпределя натоварването. Но при теб няма как да стане. Гледай поне втория слой от 10мм да припокрива тръбите, дори ако трябва малко да се по смачка изолацията на тръбите! Ако ползваш сух под ще трябва да разчиташ ламинатът да преразпредели натоварването в областта на тръбите. Ламинат 10-12мм. В никакъв случай не трябва да имаш много тежки мебели в областта на тръбите. Решението е изцяло в твоите ръце....
al_katzarov - напреднал
Благодаря. Мисля да направя саморазливна замаска с цел изравняване (между 5 и 25 мм). Остават 35мм .
Мога ли да сложа гипсофазера директно на замаската - 2 по 10 мм. и ламинат с подложка 5 мм XPS.
Другия вариант е OSB 18мм + ламинат. Най високата част е при вратата и тръбите може да влязат (не целите) в замаската.
Какво мислите?
al_katzarov - напреднал
Здравейте, сложих стъпалата от врачански камък.



Тръбите за парното ще минават по тавана на избеното помещение.

Реших да сложа 2см. XPS за под и 10мм. ламинат.

Направих и саморазливката.


Не ми се получи, добре и се чудя :? дали XPS, ще поеме тези кривини или........ нова?

Прикачен файл

стъпала.jpg

Прикачен файл

стъпала 2.jpg

Прикачен файл

замаска.jpg

Прикачен файл

замаска 2.jpg
prascho - майстор
Може и да ги поеме. Има ли въжможност да сложиш гипсфазер между xps-а и ламината?
al_katzarov - напреднал
ср май 29, 2019 10:19 amprascho написа:
Може и да ги поеме. Има ли въжможност да сложиш гипсфазер между xps-а и ламината?
Ако сложа 10 мм. - XPS и един слой гипсофазер пак 10 мм. + 10мм. ламинат е ОК. Имам 35мм.
Може ли, да се слага един пласт гипсофазер? И кое първо се реди?
prascho - майстор
Поредността е ХПС отдолу, гипсфазер и най-отгоре ламинат. Принципно 10мм ХПС ми се вижда малко, от друга страна гипсфазер се прави с два слоя по 10мм с лепило и винтове между тях.
animi2006 - специалист
Здравейте, решила съм да си направя сух под на вилата на стая на втори етаж, под от кирпич, отгоре е с балатум. Подът е хлътнал по средата на стаята с около 5 см. Мога ли да ползвам за подложка балатумът вместо найлон? И няма технологията керамзит, 2 плоскости гипсофазер и отгоре отново балатум, както мисля на направя, да натиска пода отново в средата и тежестта да не се разпредеря равномерно? Мисля, че балатумът за подложка няма да спарва, тъй като е сложен не директно върху греди, а върху пръст, която изцяло покрива гредите, а и досега години не е имало проблем. Освен това отдолу, таванът на долната стая е с ламперия, т.е. диша си отдолу.
Може ли, също така, да заменя гипсофазерът с OSB плоскости? Дали ще е по-здраво така или не?

Тема "Сух повдигнат под на две нива. Как?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: