Много интересна и все по-често дискутирана тема.
engineer - специалист
Здравейте колеги
В нета намерих много полезна информация за сухи подове, както и за подово отопление, но не успях да открия комбинация от двете.
Умувам върху една концепция и моля за критики и мнения доколко е приложима.
Съществуващо положение: Дърерна къща в строеж, ет. 2 - пода е от влагоустойчив шперплат 21mm, прецизно докаран "на нивел", да са живи и здрави строителите.
Мисия: да се направи подово отопление в кухня и баня с плочки отгоре, като височината на всички дивотии в кухнята не трябва да превишава 55mm. В банята височината може да е по-голяма. За предпочитане е дейностите да не са "циментови".
Моята концепция:
1. Върху пода се разстила полиетилен
2. Монтират се тръбите на подовото - предполагаемо Ф18
3. Монтират се дървени или шперплатови майки между тръбите, като се завинтят с винтове за дърво
4. Монират се гипсофазерни плоскости или ония прехвалени аквапанели
5. Лепят се плочките
Изображение
Лесно изпълнимо на пръв поглед, но възникват въпроси:
1. Достатъчен ли е един слой гипсофазер, предвид малкото светли разстояния под него, и колко дебел? Все пак един пълен хладилник си тежи.
2. Приложима ли е концепцията за баня?
Екстра въпрос 3: Не че съм фен на циментовите дейности, но се нагледах на филмчета, където майсторите смело заливат тръбите със саморазливка. Ами какво се случва след това с линейните разширения. Все пак производителя на тръби изрично настоява те да си имат място да халтавят.
Предвид, че още нищо не съм купил лесно мога да променя концепцията. Благодаря предварително.
шоп - майстор
Колега, прочетете темата за водно подово. Там всичко е дъвкано и дискутирано.
Ако използвате търсачката също ще имате успехи.
Всичко е работещо, само липсват едни метални ламели. Руснаците им казват омега профили. Без тях резултата ще е посредствен

Тези снимки сигурно за 5 път ги качвам из форума....:-)
Успехи. елементарно е.

Прикачен файл

Фото0717.jpg

Прикачен файл

пластина SagaTherm.jpg
пластина SagaTherm.jpg (106.43 KиБ) Видяна 5168 пъти

Прикачен файл

вот далее.JPG

Прикачен файл

IMG_4904.JPG
IMG_4904.JPG (103.12 KиБ) Видяна 5168 пъти

Прикачен файл

IMG_0206.JPG
IMG_0206.JPG (82.19 KиБ) Видяна 5168 пъти
engineer - специалист
Благодаря особено. Това за ламелите не го знаех. Не знам дали се продават в търговската мрежа, но има железари, които могат да ги изработят.
шоп - майстор
Те се правят елементарно. Или от поцинкована ламарина 0,3мм -0,4мм или от втора употреба алуминиеви печатарски плаки.
Аз си ги правя от плаки. Алуминия е по-добър проводник на топлина и плаките са почти без пари:-)

Относно пресите. Матрижа и паусон се правят също елементарно. Руснаците ги правят дори от дъски, а американците пт две дъски и плътно желязо ф16 ( при труба за водното ф16) и отгоре минават еднократно с пикапите си:-)))))))) Може и с чук:-)

Аз лично си имам един абкант 1 м и на него си ги пресовам.
Успехи!

Прикачен файл

IMG_0198.JPG

Прикачен файл

IMG_0116.jpg

Прикачен файл

IMG_0113.jpg

Прикачен файл

fad04c6c489a.jpg
fad04c6c489a.jpg (75.05 KиБ) Видяна 5152 пъти

Прикачен файл

0_9128a_663d497e_XXXL.jpg
radius - майстор
Шопе, продължавай да ги качваш, винаги ми радват окото, като ги видя наредени по пода :wink: .
Чудя се има ли практически ефект от тия дълги пера на омегата. Тази тънка ламаринка силно ме съмнява да може да проведе топлина на 10см от тръбата. Някой мерил ли е някакво темп. разпределение, то сигурност може да се сметне, но не може от всичко да разбираме.
шоп - майстор
От междуосовото разстояние на тръбите зависи дали ще има зебра или не.

Зебра е като ходиш бос и усетиш топло/студено или къде се намира тръбата.

Където имаме лоша топлоизолация слагаме тръбите през 10 см. Масовово се използва и 15 см.

Аз имам една стая 30 м2, където директно във фибрана през 12 см фрезовах с оберфреза канали 20мм широки.

Тръбата е ф20, омега профилите от алуминиеви печатарски плаки с дебелина 0,3мм
Зебра няма, а върху плаките има 2мм подложка и ламиниран паркет 6мм.

Знам, че има способни хора във форума, които могат да изчислят топлопреноста през ал. ламарина 0,3мм и перо само 5 см. Жалко, че нямам термо камера:-))))))))))))))0

П.П. тези 12 см лично аз ги копирах от сл. колектори. Там и при медни и при ал. абсорбери е приблизително такова разстоянието между тръбите и има равномерен топлообмен.

Руснаци, американци и финландци правят подово и с 20 см м/у тръбите, но САМО когато имат добра топлоизолация. Зебра пак няма. Ще потърся линка или снимки с термокамери.

Прикачен файл

Фото0737.jpg

Прикачен файл

Фото0735.jpg

Прикачен файл

Фото0729.jpg

Прикачен файл

IMG_20170224_125729.jpg
IMG_20170224_125729.jpg (87.2 KиБ) Видяна 5142 пъти

Прикачен файл

IMG_20170224_125722.jpg
IMG_20170224_125722.jpg (115.81 KиБ) Видяна 5142 пъти
engineer - специалист
Една бърза справка от нета за топлинна проводимост W/(m.K) на това което ще ползвам
алуминий - 160
стомана - 52
Гипсофазер - 0,3
Аквапанел - 0,47...0,54
ОСБ - 0,13
определено пода ще се покрива с ГФ или АП поради по-калпавото изолационно свойство.
плочки - 0,6...1,4

Остава основния въпрос: 1 или 2 пласта ГФ и колко дебел?

Благодаря за съдействието. Тръгвам смело да пазарувам.
engineer - специалист
Абе като стана дума за (о)мега важните ламели, какво Ви е мнението за този братушка, как го направи с кухненско алуминиево фолио:



имам един чувал с алуминиеви кенчета от биричка. На обекта всичко се изхвърля разделно.

Предвид че раздела е Сухо строителство » Сухи и повдигнати подове мисля че тук е мястото на въпроса ми. в Раздел Отопление не можах да открия толкова сух под.

Тема "Водно подово на повдигнат под" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: