Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Whiskey - специалист
Здравейте момчета, ситуацията е следната:

Стара селска къща - първи етаж. Едното помещение, някога било стая, е правено с дюшеме върху греди, лягащи направо на пръстта, които са напълно изгнили. На всичкото отгоре някой е и преграждал над такава греда и целият зид се е свлякъл с 10 см. надолу. Идеята ми е да премахна абсолютно всички допълнителни намеси, да изкопая пода с около 50 см. да положа някаква здрава основа за преграден тухлен зид, който ще трябва да носи бойлер от едната страна, а от другата няколко кухненски шкафа. Така ще се обособят баня с тоалетна и кухня. Понеже мястото на къщата е такова, че имам огромен проблем с доставката на обемни материали, пък и искам да си го направя сам, заложих на сух под. Въпросът ми е дали начинът, по който съм го замислил е удачен:

- строителен найлон;
- 7-8 см. трошен чакъл - средно едра фракция;
- 5-6 см. XPS;
- 2-3 см. суха посипка на Кнауф;
- 2 реда Гипсфазер, като ще видя дали ще е обикновен или от специалните панели за под (цената ще определи);
- гранитогрес

Въпросителните ми са следните - дали това нещо ще стане стабилно, като ме тревожи да не поддава посипката. Направо нямам идея как ще удържи гипсфазера без да потъва. Явно при самия монтаж трябва да се внимава много и отдолу да остава абсолютно равно. Отделно, нужен ли ми е някакъв много тънък, но все пак изравнителен слой между XPS-a и чакъла. Да могат плочите да си легнат на плътна основа - било то пясък, суха посипка или нещо друго (мозайка да речем).

Решил съм да редя гранитогрес по-големи плочи, за да разпределя теглото. За наклоните не се притеснявам, такъв ще има само в отделението за душ, като ще си го постигна с поставянето на плочите + линеен сифон.

По съществуващите стени (дори нямам идея какви са всички - зидария, плетени с кирпич) ще навия хоризонтални летви 3х3 и върху тях ламперия - PVC в банята, MDF в другото помещение. Таваните по същия начин.

Някъде бъркам ли нещо?
Pooh - майстор
Имам няколко забележки
1. XPS върху чакъл директно ... :? ... по-добре подравни с пясък.
2. Сухата посипка, не съм сигурен - как точно ще се справи, при толкова малка дебелина на слоя. По начало има 10% слягане (което е добре да се заложи предварително в сметките, особено ако се гони точно ниво), а и минималната дебелина, доколкото помня, беше - 4-5см.
3. Изолацията е от изключителна важност. Иначе - ще влезе влага зад ламперията и за няколко месеца - всичко ще сдаде багажа. Аз лично - бих опънал аквапанел по стените ... или поне влагоустойчив картон на 2 слоя - за да има по какво да се оформи хидроизолацията.

Само като тема за размисъл ги давам. Успех с ремонта. :wink:
шоп - майстор
пет май 03, 2019 6:00 pmPooh написа:
Имам няколко забележки
1. XPS върху чакъл директно ... :? ... по-добре подравни с пясък.
2. Сухата посипка, не съм сигурен - как точно ще се справи, при толкова малка дебелина на слоя. По начало има 10% слягане (което е добре да се заложи предварително в сметките, особено ако се гони точно ниво), а и минималната дебелина, доколкото помня, беше - 4-5см.
3. Изолацията е от изключителна важност. Иначе - ще влезе влага зад ламперията и за няколко месеца - всичко ще сдаде багажа. Аз лично - бих опънал аквапанел по стените ... или поне влагоустойчив картон на 2 слоя - за да има по какво да се оформи хидроизолацията.

Само като тема за размисъл ги давам. Успех с ремонта. :wink:
+1 към мнението
Под XPS трябва да има трамбован пясък
Суха посипка не ти трябва
един слой гипсфазер SOLO или два слоя ГФ с разминати фуги по10 мм всеки

Зад ПВЦ панелите 2 слоя гипскартон.

Летви 3х3 не препоръчвам. Или метални профили за ГК или импрегнирани гредички 5х5
Успехи!
torbalan - Дървен философ
пет апр 26, 2019 3:31 pmWhiskey написа:
...
- 7-8 см. трошен чакъл - средно едра фракция;
...
Няма ли да е по-лесно да добавиш цимент и пясък, да го забъркаш и да не се занимаваш със сух под.
Руди - майстор
съб май 04, 2019 10:18 amtorbalan написа:
Няма ли да е по-лесно да добавиш цимент и пясък, да го забъркаш и да не се занимаваш със сух под.
...и вода!
BLUEPUPIL-2 - специалист
пет апр 26, 2019 3:31 pmWhiskey написа:
Някъде бъркам ли нещо?
Категорично бъркаш, под стеничката задължително ивична основа, останалото- вадиш пръстта за да може да се сложи поне 30см чакъл и трамбоваш, отгоре армирана замазка 7-8см. Направи го кокто трябва, колкото и да е труден донтъпа до парцела с транспорт, иначе ще даваш пари на вятъра.
Whiskey - специалист
Колеги, нещата претърпяха обрат буквално на 180 градуса. Както правилно препоръчахте, ще се лее направо армирана плоча бетон, като ще пусна ивични основи под и малко пред стените. За стените, установено е, че всичко е камък. Свалям цялата стара замазка и правя изцяло нова като хората. Ще се погрижа за хидроизолация в мокрото помещение. Оказа се, че имало по-малки миксери, които бъркат бетон - 1.2 кубика, които без проблем могат да достигнат до къщата. Ще ми транспортират материалите и бетонът ще се бърка на място.
Whiskey - специалист
Здравейте колеги,

Отново колебания във връзка с изпълнението на пода. Вече не става дума само за под банята, а за цялото помещение, което е около 18 квадрата. Проблем е това, че успявам да сваля нивото с 45 сантиметра, като за под ми остават не повече от 10-11 см. Все повече клоня към варианта за някакво сухо изпълнение, макар че съм наясно, че ще излезе повече пари и повече занимавка, но основното предимство е, че ще си го направя съвсем сам.
Моля да ми кажете дали разсъждавам правилно:

Върху пръстта слагам фондулин (изолацията с копчетата, която се качва 50 см над нивото на завършения под и остава скрита зад стенните покрития);
Върху фондулина слагам 2 см. минерална вата от фасадната, водонепропусклива и твърда (150 кг.м3);
Отгоре ОСБ за подравняване;
Дървени греди 5х5 през 60 см, като празнините между тях запълвам с XPS 50 mm.;
Върху гредите или гипсофазер или водонепропускливо ОСБ (тук се чудя най-много кое е по-добрия вариант - търся стабилност на пода, но и все пак гоня цена);
Гранитогрес 90(120)х20 като завършващо покритие.

Разбира се, в помещението имам три малки стенички, които ще бъдат изградени предварително с ивичен фундамент под тях и няма да лежат върху сухия под. За банята ще се погрижа с допълнителна хидроизолация.

Бъркам ли някъде? Целта ми е да имам под, който "не играе".
Sandman - специалист
При положение, че имаш как да ти докарат материалите, според мен по-добре си налей бетон. Него можеш също на място да го бъркаш, има бъркалки за по 300-350 лева. Аз го правих това лани. Свалих с 40+ санта надолу, баластра, трамбоване, найлон, дистанционери и армираща мрежа и заливаш.
Имаш място и за някакъв фибран и замазка преди плочките.
Whiskey - специалист
Ако става въпрос, имам 180 литрова бъркачка. Тревожи ме това, че ще трябва да се налеят почти 2 кубика бетон, което си е 5 тона. Отделно това нещо ще трябва да се армира, а и бих искал да има някаква изолация. Има проблем с доставката на материали до толкова до колкото до къщата не могат да слизат големи камиони, но с насипните неща няма грижа. Вариант ли е да сложа 5 см фибран над фондулина и над него да изпълня нещо като армирана замазка (с по-дебела мрежа) с полипропиленови фибри, но с дебелина 5 до 6 см?

И все пак ако някои има идея за изцяло сухо изпълнение, бих бил благодарен да сподели чисто технологично как е най-правилно и сигурно.

Тема "Сух под за баня в стара селска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: