Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Здравейте.
Наложи се да местя мръсния канал от едната стая в друга - престрояване на помещенията, кухнята, която беше отделня стая ще стане детска, а преходната стая - трапезария с кухненски бокс (това е тристаен панел с отделна кухня и преходная спалня, сега правя две отделни спални, а в средата става трапезария с кухненски бокс).
Прекарах мръсния канал и чиста вода, вкопах колкото мога в пода на панела, но все пак, в края където ще е вградената кухня, нивото на Ф50 дойде на 6.5см. височина (в смисъл заедно с диаметъръ на тръбата - 5см., горният й край е на 6.5см, т.е. в най-повдигнатия си край е с 1.5см. от пода, там където ще е под шкафчета на вградената кухня).

Предварително изчетох доста по въпроса, за повдигане на пода, защото ми беше пределно ясно, че ще имам около 7см. височина на мръсния канал... И колкото повече четях и питах, толкова повече различни мнения събрах. От това да не си "играя" много и да сложа 5см. фибран + 1 см. OSB плоскост + 0.8см. подложка за паркет и отгоре паркет, до решение с насипка за сух под + гипсофазерна плоскост, както и вариант с 2 пласта по 3см. фибран (XPS) и 1см. замазка с мрежа отгоре...

Почвам да се обърквам. Имам само две условия - решението да не е най-скъпия вариант (но не пестя и чак толкова, искам да стане добре) както и... че ще го правя сам, без помощта на друг (не бързам, сам си пуснах на ново водата и мръсния канал, сам ще си направя и гипсокартона по стените, плюс шпакловка и т.н., само за електрическата инсталация ще използвам услуги).

Следователно - въпросите и питанията ми са:
- как да вдигна нивото на целия апартамент (не искам прагове) с 6.5см. след което да сложа паркет (навсякъде ще е с паркет)
- същевременно, да не ми излезе пода колкото нов апартамент.
- ще го правя сам, в краен случай някой приятел за помагач.
- не ми се иска да има замазка (защото квадратурата на трите стаи плюс коридора е почти 60 квадрата), т.е. търся вариант за сухо повдигане.
- варианта с xps фибран и osb плоскости ми се струва най-лесен за сам човек - но, сигурен ли е относно "потъването" на пода? Няма ли да хлътне след време?

Предварително благодаря за предложения относно повдигането на пода, защото мисля, че вече трябва да взема крайно решение и да действам . Прилагам няколко снимки на пода за всеки случай.

Изображение

Изображение
Димитър Димов - специалист
нед юни 16, 2019 3:35 pmmaxthe написа:
Здравейте.
Наложи се да местя мръсния канал от едната стая в друга - престрояване на помещенията, кухнята, която беше отделня стая ще стане детска, а преходната стая - трапезария с кухненски бокс (това е тристаен панел с отделна кухня и преходная спалня, сега правя две отделни спални, а в средата става трапезария с кухненски бокс).
Прекарах мръсния канал и чиста вода, вкопах колкото мога в пода на панела, но все пак, в края където ще е вградената кухня, нивото на Ф50 дойде на 6.5см. височина (в смисъл заедно с диаметъръ на тръбата - 5см., горният й край е на 6.5см, т.е. в най-повдигнатия си край е с 1.5см. от пода, там където ще е под шкафчета на вградената кухня).

Предварително изчетох доста по въпроса, за повдигане на пода, защото ми беше пределно ясно, че ще имам около 7см. височина на мръсния канал... И колкото повече четях и питах, толкова повече различни мнения събрах. От това да не си "играя" много и да сложа 5см. фибран + 1 см. OSB плоскост + 0.8см. подложка за паркет и отгоре паркет, до решение с насипка за сух под + гипсофазерна плоскост, както и вариант с 2 пласта по 3см. фибран (XPS) и 1см. замазка с мрежа отгоре...

Почвам да се обърквам. Имам само две условия - решението да не е най-скъпия вариант (но не пестя и чак толкова, искам да стане добре) както и... че ще го правя сам, без помощта на друг (не бързам, сам си пуснах на ново водата и мръсния канал, сам ще си направя и гипсокартона по стените, плюс шпакловка и т.н., само за електрическата инсталация ще използвам услуги).

Следователно - въпросите и питанията ми са:
- как да вдигна нивото на целия апартамент (не искам прагове) с 6.5см. след което да сложа паркет (навсякъде ще е с паркет)
- същевременно, да не ми излезе пода колкото нов апартамент.
- ще го правя сам, в краен случай някой приятел за помагач.
- не ми се иска да има замазка (защото квадратурата на трите стаи плюс коридора е почти 60 квадрата), т.е. търся вариант за сухо повдигане.
- варианта с xps фибран и osb плоскости ми се струва най-лесен за сам човек - но, сигурен ли е относно "потъването" на пода? Няма ли да хлътне след време?

Предварително благодаря за предложения относно повдигането на пода, защото мисля, че вече трябва да взема крайно решение и да действам . Прилагам няколко снимки на пода за всеки случай.

Изображение

Изображение
А защо водопровода си го направил на пода с тези тръби?
miliad - майстор
Аз ли бъркам, или тук наклона е недостатъчен. За ф50 знам че се искат 2-3см денивелация на метър тръба.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Отделен въпрос. Защо кафявата тръба прави тези чупки и така обикаля? Вместо да я прокарате направо??
Комин?
nikolov333 - майстор
+1 Като изключим, че такова къртене на подовите панели не е добре, наклона е недостатъчен и има сума ти излишни чупки, бих търсил правите линии с минимум колена.. Например..

Прикачен файл

image.jpg
image.jpg (44.52 KиБ) Видяна 3930 пъти
нед юни 16, 2019 5:33 pmn_a написа:
Отделен въпрос. Защо кафявата тръба прави тези чупки и така обикаля? Вместо да я прокарате направо??
Комин?
Мръсния канал, прави тези чупки, заради комина, да, използва се. През стената не мога да пробия дупка, причина за което е, че панела има голяма цепнатина по средата, която отива към края, точно там където колегата отгоре е нарисувал схемата... Затова се наложиха тези "гимнастики" със завоите. Знам, че за мръсен канал не е добре да има чупки. Ще си оставя ревизии на две места. Наклонът е 0.9мм. на всеки 1.2 метра. Тръбата, от страната на централния мръсен тръбопровод е вкопана в самия панел, и излиза на минус 1.5см. под нивото на пода (дебелината на панела там е 49см. - проверено). На снимката не се вижда, защото тръбата е повдигната, не съм я позиционирал както трябва, ще го направя преди вдигането на пода, като я укрепя допълнително по цялата дължина. Използвам този канал вече няколко седмици, като изливам в него мизерията при измиване на кофи от замазка и т.н. И през ден-два с помощта на ендоскопска USB камерка гледам по цялата дължина на мръсния канал дали не остават наноси - няма. Водата се изтича в края с по-голяма скорост, от тази с която се пълни тръбата. Това измерих от ревизията на комшията отдолу, като излях 10л. мръсна вода с боклуци, наноси и кал и чаках отдолу с един бидон... Като сметнах с точност до стотната, дебита на тръбата... 6 пъти един след друг. :toimonster: Голяма схема, но всичко е точно!

Интересува се, от краен съвет за повдигане на нивото. Мръсния канал, силно се надявам, да съм изградил със задоволително качество, въпреки компромисите. Ще го поддържам и профилактирам често...
Pooh - майстор
Единственият вариант, за правилно, подчертавам - ПРАВИЛНО изпълнение на Сух под е - посипка (тук може малко да се лавира, като се ползва Керамзит) + подови плоскости, от гипсофазер (има SOLO плоскости, които имат презастъпване или 2 * обикновен подов гипсофазер, с дебелина 10мм). Вариантите с XPS освен несериозни, са и вредни. Нито можете да нивелирате пода така, нито ще запази формата си ... Предполагам, че ще има и други мнения, но на всяко проверете - има ли официална система, която го регламентира или е от графата - "Е пааа ... язе така го правим :? и нема проблеми баце ... поне от как си смених телефоно - никой не се е обаждал!" :wink:
нед юни 16, 2019 10:33 pmPooh написа:
Единственият вариант, за правилно, подчертавам - ПРАВИЛНО изпълнение на Сух под е - посипка (тук може малко да се лавира, като се ползва Керамзит) + подови плоскости, от гипсофазер (има SOLO плоскости, които имат презастъпване или 2 * обикновен подов гипсофазер, с дебелина 10мм)...
Добре... Колко (грубо) ще ми излезе като цена, посипката (т.е. каква й е разходната норма) и гипсофазерните плоскости за стая да речем - 15 кв.м., като целевото ниво за вдигане, преди подложката и ламината е 6.5см...?
miliad - майстор
Колега, още една вметка несвързана с въороса. Тук си превидил, мивка, пералня и съдомиялна предполагам. Уредите за вграждане ли са или свободно стоящи?
шоп - майстор
нед юни 16, 2019 10:44 pmmaxthe написа:
Колко (грубо) ще ми излезе като цена, посипката (т.е. каква й е разходната норма) и гипсофазерните плоскости за стая да речем - 15 кв.м., като целевото ниво за вдигане, преди подложката и ламината е 6.5см...?
Не можете ли да си го сметнете сам?
Цената на посипката е ясна. Измерва се в литри или в м3
Като сметнете 15м2 х4,5см е ясен обема

30 м2 гипсфазер с дебелина 10мм също му е ясна цената...

Сметката е проста.

Ако искате отстъпка можете да се пазарите с продавача, ако искате количество. Сложете си и транспорт, разтоварване, качване до етаж, крепежи между двата слоя гипсфазр, лепило.
Успехи!

Тема "[Как] Вдигане на под (7см.) - "сухо строителство"" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: