Много интересна и все по-често дискутирана тема.
w0rldnet - помощник
Здравейте, обмислям направата на сух под след като изкъртих старото дюшеме и под гредите се оказа кухо около 60см. Подложните дъски не са здрави. Приемам всякакви съвети отностно направата му. Мога ли с влагоустойчиво осб да заменя подложните дъски и какви материали ще са ми нужни? Стаята е 16кв. Благодаря!

https://ibb.co/fGPYtg7
https://ibb.co/W51nDQq
https://ibb.co/VNzvH9M
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Много добре си изглежда дървенията. Аз не виждам поражения . Ни от влага, ни от дървояд
Най-обикновено OSB също ще свърши работа
w0rldnet - помощник
Влага няма, но отдолу на подложните дъски имаше следи от мушика. Какво ще ме посъветваш за целия процес, понеже не съм майстор, но съм се захванал
nikolov333 - майстор
А какво е мушика.. некъф мухъл или дървояд? :? Питах Гугъл и разбрах.. :-D :lol: :cool:
Ами счупи една дъска от подложните и ако се "разпрашава"вътрешно, значи я яде дървояд..
w0rldnet - помощник
Има точици от долната страна на дъските и за това си го обяснясвам че ги е яло дървояд. А как да продължа с каменна вата и осб, но най-вероятно няма да са прави гредите, на осбто трябва да направя посипка ли и каква да е?
nikolov333 - майстор
Разгледай темите във форума..например тази. viewtopic.php?f=50&t=53312 :partyman:
Или ползвай търсачката.. search.php?keywords=%D0%A1%D1%83%D1%85+ ... 0%BD%D0%B5
zaksofon - специалист
Привет, ще ти кажа как съм направил моя сух под, а ти вземи най-добрите практики от това, което ще те посъветвам. Карам подред на технологичния процес:
- може да напълниш дупките под нивото на гредите със сух перлит, или пък баластра с цимент (земновлажна), но не оставяй кухини да не се въдят мишоци.
- напречно на гредите слагаш гредички (3х3 или 4х4) през 40 - 50 см, като скара, като ги правиш с нивело еднакво високи с подложки, в моя случай изрезки от ламинат и шперплат...
- между скарата, т. е. в пространството от 40 - 50 см нареждаш XPS, с подходяща дебелина, може да го уплътниш ако искаш с неекспандираща - полиуретанова пяна.
- най-отгоре, върху всичко постилаш поне един слой минерална вата (в моя случай Кнауф, два слоя по 5 см.), тя отблъсква гризачи, икари и какво ли не.
- върху всичко това нареждаш вече дюшеме или плоскости или каквото си избереш. Аз, понеже си правих така таванското, го наковах с кофражни дъски, че е евтино.
Ако ще обработваш с нещо гредите (най-напред), против дървояди, то избери си нещо от Гугъл, най-евтино и много ефикасно е горялото моторно масло, но едва ли така, ще те посъветва пожарникар. Аз не съм слагал нищо.
Успех, дано съм бил полезен!
w0rldnet - помощник
нед окт 06, 2019 9:32 amzaksofon написа:
Привет, ще ти кажа как съм направил моя сух под, а ти вземи най-добрите практики от това, което ще те посъветвам. Карам подред на технологичния процес:
- може да напълниш дупките под нивото на гредите със сух перлит, или пък баластра с цимент (земновлажна), но не оставяй кухини да не се въдят мишоци.
- напречно на гредите слагаш гредички (3х3 или 4х4) през 40 - 50 см, като скара, като ги правиш с нивело еднакво високи с подложки, в моя случай изрезки от ламинат и шперплат...
- между скарата, т. е. в пространството от 40 - 50 см нареждаш XPS, с подходяща дебелина, може да го уплътниш ако искаш с неекспандираща - полиуретанова пяна.
- най-отгоре, върху всичко постилаш поне един слой минерална вата (в моя случай Кнауф, два слоя по 5 см.), тя отблъсква гризачи, икари и какво ли не.
- върху всичко това нареждаш вече дюшеме или плоскости или каквото си избереш. Аз, понеже си правих така таванското, го наковах с кофражни дъски, че е евтино.
Ако ще обработваш с нещо гредите (най-напред), против дървояди, то избери си нещо от Гугъл, най-евтино и много ефикасно е горялото моторно масло, но едва ли така, ще те посъветва пожарникар. Аз не съм слагал нищо.
Успех, дано съм бил полезен!
Благодаря, но ако напълня кухината няма ли да има влага по стените и ако запълня не е ли по-добре да си направя замазка
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
нед окт 06, 2019 12:10 pmw0rldnet написа:

Благодаря, но ако напълня кухината няма ли да има влага по стените и ако запълня не е ли по-добре да си направя замазка
Oппаа, я пак кажи, какво искаш да се получи накрая?
w0rldnet - помощник
нед окт 06, 2019 3:57 pmn_a написа:
нед окт 06, 2019 12:10 pmw0rldnet написа:

Благодаря, но ако напълня кухината няма ли да има влага по стените и ако запълня не е ли по-добре да си направя замазка
Oппаа, я пак кажи, какво искаш да се получи накрая?

Искам да получа здрав под на който ще редя ламинат, нямам претенции как ще го направя, а да избегна влага или някакъв проблем с основите

Тема "Сух под върху гредоред" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: