Много интересна и все по-често дискутирана тема.
animi2006 - специалист
Здравейте, решила съм да си направя сух под на вилата на стая на втори етаж, подът е от кирпич, отгоре е с балатум. Подът е хлътнал по средата на стаята с около 5 см. Мога ли да ползвам за подложка балатумът вместо найлон, както се препоръчва при направата на сух под? И няма ли технологията керамзит, 2 плоскости гипсофазер и отгоре отново балатум, както мисля на направя, да натиска пода отново в средата и тежестта да не се разпредеря равномерно? Мисля, че балатумът за подложка няма да спарва, тъй като е сложен не директно върху греди, а върху пръст, която изцяло покрива гредите, а и досега години не е имало проблем. Освен това отдолу, таванът на долната стая е с ламперия, т.е. диша си отдолу.
Може ли, също така, да заменя гипсофазерът с OSB плоскости? Дали ще е по-здраво така или не?
шоп - майстор
пет яну 03, 2020 11:46 pmanimi2006 написа:
Дали ще е по-здраво така или не?
Най-здраво ще е да изгребете всичката тази кал ( кирпич ) Ше олекотите конструкцията сигурно с 1 тон.

После си правете каквото Ви душа иска. Аз бих обработил носещите греди за да уморя дървояда. После бих сложил найлон между и над гредите. Между гредите каменна вата. Понеже гредите са увиснали от кирпича бих сложил напряко върху тях нивелирана скара. Между втората скара пак вата.

Върху нивелираната скара или дюшеме или чамови дъски и отгоре подложка с ламинат или ако толкова държим на балатум вместо чамови дъски два пласта ОСБ на кръст.

П.П. ОСБ и балатум като чуя и направо настръхвам, но всеки има различно виждане.
animi2006 - специалист
съб яну 04, 2020 3:56 pmшоп написа:
пет яну 03, 2020 11:46 pmanimi2006 написа:
Дали ще е по-здраво така или не?
Най-здраво ще е да изгребете всичката тази кал ( кирпич ) Ше олекотите конструкцията сигурно с 1 тон.

После си правете каквото Ви душа иска. Аз бих обработил носещите греди за да уморя дървояда. После бих сложил найлон между и над гредите. Между гредите каменна вата. Понеже гредите са увиснали от кирпича бих сложил напряко върху тях нивелирана скара. Между втората скара пак вата.

Върху нивелираната скара или дюшеме или чамови дъски и отгоре подложка с ламинат или ако толкова държим на балатум вместо чамови дъски два пласта ОСБ на кръст.

П.П. ОСБ и балатум като чуя и направо настръхвам, но всеки има различно виждане.
Благодаря за съветите! В моя случай обаче, като жена, не мога да осъществя това начинание, а пари за майстор все не стигат. Та въпросът е дали мога сама да направя нещо с този под. Стаята се използва само лятото, има-няма 20 дни. Но ходенето по наклонен, а и неравен под не е много приятно. А и на места е пропаднал кирпича и има и вдлъбнатини, които от време на врема позапълвам пак с кирпич, но наистина никак не е приятно да не ти е равен пода като ходиш.

Тема "Сух под върху гредоред" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: