• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
jujo_si - специалист
Здравейте

Тия дни ще ми слагат ламинат, стаята е на цимент
Стаята е празна и съм я изпрахосмучил, стената и тавана са ново-боядисани
За подложка съм взел XPS 3mm плочи
Ламината ми е egger а5 33 ламелите са 1.291 х 0.192
Ламината съм го сложил на квадрат в стаята да седи 48 часа (сега е с найлона)
Имам следните въпроси:

1) Подложката се слага до края на стената или се слага на 1см от нея
2) Подложката предполагам трябва да се залепи можеби с хартиено тиксо ще е добре - така ли е
3) Когато майстора слага ламината с специални обувки ли трябва да е обут или с обувките отвън, питам защото ако ще ми надере ламината още от началото да му приготвя едни работни чехли ако той не си донесе
4) В инструкцията за слагане на подложката пише че се слага около стената 20-25см фолио влагостоп отдолу и 2см нагоре по стената, в магазина казаха че това не се практикува и да не слагам, стаята е спалня - влага не се очаква - какво мислите вие.
5) Нормалното редене е с ламелите по дължина на стаята, последната в реда се реже а с остатъка се започва следващия ред нали е така. В монтажната фирма ми казаха за някакво друго редене на сълбички което било по скъпо - сигурно то е ако имаш по-малки ламели и да се реди нещо подобно на рибена кост. Правилно ли съм разбрал.
vlax - майстор
След като ти отговорят спецовете тук,що не вземеш да се пробваш и да го наредиш сам.
Не е трудно,само ти трябва зеге и инструмент като ТОВАНе е трудно.Успех.
:partyman:
jujo_si - специалист
ср дек 25, 2019 12:08 pmvlax написа:
След като ти отговорят спецовете тук,що не вземеш да се пробваш и да го наредиш сам.
Не е трудно,само ти трябва зеге и инструмент като ТОВАНе е трудно.Успех.
:partyman:
Здрасти да и това беше вариант понеже досега съм направил сам цялата стая, но не съм слагал ламинат досега и не искам да оплескам нещо, затова си плащам на професионалист, когато той слага обаче ще му помагам, така и така ще дойде сам човек, а сам винаги е трудно. Гледах видео как се слага - не е някаква голяма философия, но и цената е ниска, 70лв за 2 часа, може да има и рязане на врати а аз нямам инструменти, парите ще са напълно заслужени щом всичко стане екстра. Само искам ако той тръгне да оплесква нещо, понеже не го познавам, да знам да го спра и коригирам.
Lion15 - специалист
ср дек 25, 2019 12:08 pmvlax написа:
След като ти отговорят спецовете тук,що не вземеш да се пробваш и да го наредиш сам.
Не е трудно,само ти трябва зеге и инструмент като ТОВАНе е трудно.Успех.
:partyman:
+1
Като купувах и аз ламинат и търсех монтажник,но видях как един съсед реди неговия ламинат и реших да опитам.И взе,че стана.
Все пак изчакай съвет от професионалистите и сам преценявай.
Моя 1 година не е мръднал още.
Намери си зеге,ако нямаш и пробвай.
Пп:Ако нямаш и си от Сандански с радост бих ти заел моето.
Chefo77 - майстор
Привет!
Първо и основно правило - не се меси в работата и не давай акъл на монтажника. Няма такъв, който да обича да го коригират, дори и да греши някъде. Да, монтажът на ламинат не е решаване на задача по ядрена физика, но щом си го извикал, значи имаш нужда от него по една или друга причина (липса на възможност, време, желание и т.н.) - уважавай го. Сам човек е напълно достатъчен за изпълнение на задачата - аз в 99% от случаите съм сам. Щом стаята е празна, дори и ти не му трябваш :)
В това, което съм написал няма лоши чувства, само съвети.
Сега по точките:

1: Подложката се слага на около 1 см от стената, може и по-голямо да е отстоянието. Причина - първо замазките много често се надигат леко в края и второ - опряният до стената XPS скърца при търкане с нея. Това търкане може да бъде породено от дори и лекото движение нагоре-надолу.
2: Аз лепя листите един за друг с лентички хартиено тиксо. Правя го с цел да не се разместват, да не се качват един върху друг и да не оставят празно място. Някои монтират без да ги лепят, други лепят по цялата обиколка.
3: С обувките отвън е. Ако те притеснява, че ще надере ламината само с разходка - АС5 е доста труден за тази щета. Не забравяй, че това е просто една настилка - не трябва да ѝ робуваш. Ако постоянно се притесняваш, че нещо ще се повреди, значи не е твоята настилка. Разбира се, това не означава, че трябва да влезе с калта и лайната отвън, но малките камъчета и прах няма да я повредят. Възпитаният човек ще си почисти обувките преди да влезе.
4: Аз също не го практикувам (не го крия) - ако имаш влага, последните 25 см до стената няма да те спасят. Влагата е от онези неща, на които няма как да кажеш докъде да спрат да работят :cry:
5: Нормалното редене е перпендикулярно на прозореца. Идеята е светлината (насочената) да пада по дължината на ламелата - това визуално издължава редовете и изкарва наяве красотата на шарката. "Ненормалното" редене е каквото на теб ти харесва, консултирай го с жената предварително и предварително го кажи на монтажника - дори преди подготовката му. Правилото да се започва с остатъка от предишния ред е приложимо само в случаите, когато застъпката е допустима и визуално издържана. Честно казано - рядко се получава, аз опитвам да следвам 1/3 до 1/4 от дължината на ламелата. И то, когато няма други съображения - например даден ред да трябва да започва с определен размер ламела. Ако имаш изисквания по отношение на застъпката (например да е точно 40 см), уведоми монтажника предварително. Очаквай да завиши цената (имаш двойно рязане) и не е задължително фирата да ти стигне. Същото е и ако имаш изисквания за шарката - ако искаш подредба, очаквай завишение на цената (сортиране и последващо съобразяване) и невъзможност да бъде изпълнено - не при всички ламинати шарката подлежи на продължаване. За рибена кост не мисли, ако ламинатът е пригоден за това, ще го знаеш предварително и цената със сигурност ще ти направи впечатление. Стандартните ламинати се монтират само и единствено "на дюшеме".

Успех и по-малко нерви. Ако нещо друго те притеснява - питай. Ако те притеснява по време на монтажа - питай монтажника. Не му се карай, не подлагай на съмнение компетенцията му, обърни го на любознателност - всеки "се кефи" да говори и показва, че това, което прави, не се учи за час. И всеки има самоуважение, а дори и да сгреши - имаш козове, пазариш от магазин, и те си имат някакви там отговорности. :wink:

Поздрави!

P.S. Ако решиш да го правиш сам, компектът, предложен от Vlax ти е ненужен. Една гега (причуквач, щанга или както там го наричат насам-натам) е под 6 лева в Ташев Галвинг/Баш майстора, а е единственият почти незаменим инструмент.
Чираче - майстор
Всеки може да си нареди ламината сам. Освен ако не е с две леви ръце. Нищо друго не е нужно, освен зеге, ролетка, молив, и елементарни познания. Всеки мангал го може. Кой каквито и доводи да ми извади, елементарно е. Ако в магазина ти кажат, че монтажа е безплатен, не вярвай. Предварително е включен в цената.
Lisko - майстор
Аз редих с жената. Три стаи и коридор. Но имах човек, професионалист на който винаги можех да звънна с въпроси (той пък на мен ми звъни по други въпроси).
Това беше важно тъй като за много неща нямаше никакъв начин да се сетя сам (освен може би с предварително търсене и четене). Той ми повтори многократно - най-важно е изравняването. Имаш ли равен под - нататък е песен. Да се прави разлика между равен и хоризонтален. Например на едно място трябваше да се пожертва хоризонталност, доколкото я е имало по начало, в полза на равно.
Подкрепям с две ръце двойното рязане при което не се почва просто с останалото парче а винаги с един и същ размер парче. Става красиво и си личи че е имало замисъл, докато другото внушава че замисълът е бил да се оползотвори максимално материала, пък шарката - кучета я яли (някои хора харесвали такава "шарка" - когато няма никаква симетрия, но аз не съм от тях). Моя човек ми каза да взема 10% повече материал. Послушах го и накрая ми остана една дъска и една пълна неразпечатана кутия. Пълната кутия я върнах в магазина.
Chefo77 - майстор
ср дек 25, 2019 8:04 pmЧираче написа:
Всеки може да си нареди ламината сам. Освен ако не е с две леви ръце. Нищо друго не е нужно, освен зеге, ролетка, молив, и елементарни познания. Всеки мангал го може. Кой каквито и доводи да ми извади, елементарно е. Ако в магазина ти кажат, че монтажа е безплатен, не вярвай. Предварително е включен в цената.
Така е, прав си. На права стая без казуси всеки може. На засукани си иска майсторлъка и/или по-скоро опита.
Чираче - майстор
ср дек 25, 2019 9:51 pmChefo77 написа:


Така е, прав си. На права стая без казуси всеки може. На засукани си иска майсторлъка и/или по-скоро опита.
Не знам какво имаш в предвид за "засукани"? Предполагам, че няма прави ъгли. Ако е така, е въпрос на разкройка. Ами ако пода е неравен и крив, да не би майстора-монтажник на ламината да прави замазка? Или ще подложи от тук от там, и да избяга. После собственика да си чука главата.
muhala - майстор
ср дек 25, 2019 8:04 pmЧираче написа:
Всеки може да си нареди ламината сам. Освен ако не е с две леви ръце. Нищо друго не е нужно, освен зеге, ролетка, молив, и елементарни познания. Всеки мангал го може. Кой каквито и доводи да ми извади, елементарно е. Ако в магазина ти кажат, че монтажа е безплатен, не вярвай. Предварително е включен в цената.
Не така де. Може да е проста рабора, но не е за прости хора. Всяка работа си иска майсотра.
  • 1
  • 2

Тема "Въпроси за монтаж на ламинат" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: