• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Здравейте майстори,
Правя ремонт в апартамент доста стар. Свалих плочките(всичките начупени и напукани) в кухнята и коридорът и за мой късмет отдолу цъфна сгурия. Почистих всичко до плоча, но сега трябва да върна нивото т.е. да вдигна пода с 10 см върху който ще лепя гранитогрес.
В граничещия коридор под плочките имаше 4 см варова замазка която пак махнах защото се ронеше.
Сега трябва да повдигна и изравня пода на двете помещения и отгоре да залепя гранитогрес.
Това натоварени помещения на офис.
Моля дайте ми съвет какво да правя или ми пратете линк за тема която евентуално съм пропуснал да прочета. Да бия плоча е немислимо, спрял съм се на XPS или някакъв друг сух под.
Моля ви кажете ми каква система да използвам, стъпките които да спазвам при изпълнение. Моля ви също така за добър тон,
Благодаря много.
шоп - майстор
На кой етаж е апартамента? Отдолу какво има?

Може 4 см фибран+ 6 см армирана замазка, може и 10 см замазка.
Етаж 1, отдолу е мазе, но хората искат да се нанесат да седмица а замазка 5 см не знам дали ще изсъхне за да мога да налепя и гранитогреса
naster - майстор
Хпс и отгоре гипсфазер. Ако са над 33/33 до 60/60 се слага минимум единичния 18мм и отгоре се лепи.
muhala - майстор
чет яну 09, 2020 7:50 pmRiddle написа:
Етаж 1, отдолу е мазе, но хората искат да се нанесат да седмица а замазка 5 см не знам дали ще изсъхне за да мога да налепя и гранитогреса
Првих замаска на кухнята с този продукт: https://baumit.bg/produkt/3871/baumit-s ... va-zamazka
Това изсъхна буквално за един час. Химически водата се свързва със сместа. Не се изпарява.
Пише, че след три дни може да ходиш по нея. Аз минавах на следващия ден. Според мен може да лепиш гранитогреса върху нея след няколко дни.
Помисли за фибран, защото 10см е доста дебело. Плътност около 1850 kg/m3. Тоест на 1м2 имаш 185кг тежест..
yanko78 - специалист
Един приятел бъркаше едни топчета като от стириопор с лепило и стана супер. Тия топчета ги мъкнеше в едни чували дълги.
npace - специалист
чет яну 09, 2020 10:02 pmmuhala написа:
този продукт: https://baumit.bg/produkt/3871/baumit-s ... va-zamazka
Голямо л..но това Солидото. :-D Аз веднъж се мъчих да бъркам от него - е няма такъв зор. :-D
По-добре това: торба цимент, препоръчително 9 макс 10 литра вода, 50 кила пясък, Карбопласт (или друг пластификатор, ама тоя е и евтин, и хубав, и български).
Даже с дрелка може да се бърка, а на втория ден има 50% якост, която е повече от крайната на Солидото. :-D

чет яну 09, 2020 10:31 pmyanko78 написа:
Един приятел бъркаше едни топчета като от стириопор с лепило и стана супер. Тия топчета ги мъкнеше в едни чували дълги.
Перлит?
yanko78 - специалист
чет яну 09, 2020 10:59 pmnpace написа:
чет яну 09, 2020 10:02 pmmuhala написа:
този продукт: https://baumit.bg/produkt/3871/baumit-s ... va-zamazka
Голямо л..но това Солидото. :-D Аз веднъж се мъчих да бъркам от него - е няма такъв зор. :-D
По-добре това: торба цимент, препоръчително 9 макс 10 литра вода, 50 кила пясък, Карбопласт (или друг пластификатор, ама тоя е и евтин, и хубав, и български).
Даже с дрелка може да се бърка, а на втория ден има 50% якост, която е повече от крайната на Солидото. :-D

чет яну 09, 2020 10:31 pmyanko78 написа:
Един приятел бъркаше едни топчета като от стириопор с лепило и стана супер. Тия топчета ги мъкнеше в едни чували дълги.
Перлит?
Да, перлит.
npace - специалист
пет яну 10, 2020 12:24 amyanko78 написа:
Да, перлит.
Това е много хубав материал за под, особено за дебели замазки, обаче поема доста вода по време на забъркването и вероятно ще иска повече време преди лепене на плочките. От вода/цимент зависи времето за първоначална якост, а от вода/цимент-0.25 дали има нужда да съхне и колко време съответно.
Всъщност освен варианта на Настер друго не знам дали може да се направи в рамките на седмица.
Благодаря,
Направих както ме посъветвахте. Фибран с армирана замазка. Оказа се по-трудно отколкото си мислех че от едната страна бяха 6 см а от другата излязоха 12🤣. Яко влачене на материал 1650 кг вложих 😄. Използвах на Ангро, супер съм доволен, сложих и фибри та после като исках да намаля нивото заради някоя плочка се псувах яко. Върху положена тази замазка на другия ден може да се стъпва спокойно, не вярвах-уверих се сам, а и по-евтино ми излезе.
Благодаря на всички които ми дадоха съвети. Може и снимки да приложа ако искате.
  • 1
  • 2

Тема "Повдигане ниво на под и лепене на гранитогрес" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: