Много интересна и все по-често дискутирана тема.
naster - майстор
За мен осигурява и някаква вентилация все пак за ватата.
niavik - напреднал
Предстои ми покупка на дюшеме за цял етаж. Бюджетът не е голям, затова ще бъде чам.
Дърводелец ми препоръча предлaганото от Homemax 19х145х3000мм, защото е сухо, около 25лв/кв.м. Дебелина от 19мм не е ли малка?
Притесненията са ми, че едва ли ще е сухо в складовете и дали няма да има много брак, ще го оставя лятото да съхне навън, но едва ли ще е достатъчно. Имам някакъв влагомер на Parkside от Lidl, не знам до колко може да му се врява.
Ще съм благодарен на всякакви съвети.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет юни 24, 2021 10:32 amniavik написа:
Предстои ми покупка на дюшеме за цял етаж. Бюджетът не е голям, затова ще бъде чам.
Дърводелец ми препоръча предлaганото от Homemax 19х145х3000мм, защото е сухо, около 25лв/кв.м. Дебелина от 19мм не е ли малка?
Притесненията са ми, че едва ли ще е сухо в складовете и дали няма да има много брак, ще го оставя лятото да съхне навън, но едва ли ще е достатъчно. Имам някакъв влагомер на Parkside от Lidl, не знам до колко може да му се врява.
Ще съм благодарен на всякакви съвети.
По сегашните стандарти 19мм си е добре
Влагата в склада няма нищо общо с влагата на материала.
Веднъж изсушен, дървения материал може да го мокриш, пак си е "сух". Та, казвам, купуваш и слагаш
niavik - напреднал
По сегашните стандарти 19мм си е добре
Влагата в склада няма нищо общо с влагата на материала.
Веднъж изсушен, дървения материал може да го мокриш, пак си е "сух". Та, казвам, купуваш и слагаш
[/quote]

Имах предвид, че не знам по складовете до колко е изсъхнал самия материал, въпреки че го водят за "сух". Преди време гледах сложено "мокро", огромни фуги, грозна гледка.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет юни 24, 2021 12:16 pmniavik написа:
Имах предвид, че не знам по складовете до колко е изсъхнал самия материал, въпреки че го водят за "сух". Преди време гледах сложено "мокро", огромни фуги, грозна гледка.
Предполага се, че тези големи вериги продават окачествена стока. Не е като някой си склад на топливо
torbalan - Дървен философ
За 25 лв. на кв. метър няма ли да се намери дъбов паркет?
Чама се наранява много лесно.
шоп - майстор
чет юни 24, 2021 10:32 amniavik написа:
Дебелина от 19мм не е ли малка?
Разбира се, че е малка. Като се нареди и изцикли ще стане 17-18мм
чет юни 24, 2021 10:32 amniavik написа:
Притесненията са ми, че едва ли ще е сухо в складовете и дали няма да има много брак, ще го оставя лятото да съхне навън, но едва ли ще е достатъчно.
Основателно е да се притесняваш. Бг производителите работят с некачествена заготовка. Стягат пачките като за лице слагат няколко хубави заготовки. Вътре-капак. Криви, сабли, хеликоптерни перки, чворове, цепнатини...

У нас имам няколко стаи с дюшеме дебело 35 мм. На 50 години е и дървояда вече го е превзел. Ще искара още 5 год. Ако бе 19 мм дали щеше да изкара толкова?

Накрая, аз се съгласявам с твоя дърводелец. По добре 19 мм, но качествено и внос. Ако се обработи със съвременните химии против дървояди и скарата отдолу не е на 50см, а на 30 см ще издържи подобаващо/
zz_stefanov - майстор
Ми то съм виждал дървояди с диаметър 8 мм,
Chefo77 - майстор
Дюшеме за 25 лева е много, ама много далеч от сухото и хубаво дюшеме. Последното е на цена малко под 100 лева.
Еле от верига, на която основната ѝ цел е максимална печалба. Само осушаването струва поне половината.
kalin72 - майстор
Да не отварям нова тема, питане за дюшеме. Имам от това уж некачествено и незнам си какво лошо румънско дюшеме от Хоум макс. Ще го слагам в закрито помещение, зимна градина или лятна кухня - няма да има директно мокрене, но няма да има и кой знае каква изолация.
Та, въпроса ми е дали правилно съм се ориентирал към защитата му - отдолу ще го мина с импрегнант на Бохемит, отгоре мисля да е масло с твърда вакса, примерно на Осмо.
Под дюшемето е скара на 40 см, мисля си да сложа вата или фибран между ребрата. Основата е външен цимент/почва, на около 60-80 см от основа до гредите.

Тема "Съвети за дюшеме" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: