• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
rijov - помощник
пон яну 18, 2021 2:06 pmnaster написа:
но е добре да се нивелират под общо ниво за безпроблемен монтаж на осб-то и съотв на паркета.
Как най-безболезнено би се нивелирал този вид под, или единсвтеното е премахване на цялата конструкция и изграждането и на ново...
naster - майстор
Най-безболезнено е да се направи веднъж. Аз бих пуснал лазера по нивото на готовия под при вратата и измерил грубо през 1.5-2м на всяко бичме къде са спрямо "стандарта". Отбелязва се с молив отклонението в/у точката и се правят подложки с нужната дебелина за под бичметата. Има го в темата ми за основа за дюшеме - принципът е същия, успех.
rijov - помощник
Здравейте, изринах всичко и нивелирах гредите, като се наложи да заменя две от тях с нови, набих и по 2-3 планки на греда, против преплъзнване с анкер пирон като за окачен таван (такива имах).

Завих дъските с винтове към гредите но се оказа, че дъските са с различна дебелина и в момента имам разлики на места от 5мм.
Мисля да сложа 2мм подложка (като под ламинат) за да обере леките неравности и тогава ОСБ 11мм.

След нивелацията на гредите се вдигна цялостно нивото и няма да се поставят две ОСБ-та по 11 а само едно.

Сега продължавам с другите стаи да стигна до това ниво.
Ще се радвам на коментари и критики преди да "омажа" и другите две стаи :).

Прикачен файл

1.jpg

Прикачен файл

2.jpg
nautilus33 - майстор
Дано е от полза и на автора на темата- по-добре да се остави сгурията или да се махне? Говорих с един дърводелец и каза, че при сину му са махнали сгурията и са положили дюшеме, т.е. оставили са въздупна възглвница отдолу. Уж било топло, ама става дума за апартамент, та...
rijov - помощник
Ааа може би не става ясно от снимките, сгурията беше премахната за да се нивелират гредите и сложат планките, след което отново върната между гредите.

На другите стаи мисля да разчиствам само мястото където ще се подпъхва и слага планката, че това изриване с целия боклук от долу отнема много работа.

П.С. Това е апартамент :)
Здравейте.
Ще споделя от опит какво направих в моя случай.
Живея в стара каменна къща, чиито под е гредоред със стар дървен паркет (или просто дъски наредени една до друга).

В процеса на ремонта реших да изравня и нивелирам целия етаж, денивелацията беше около 12 см в центъра и краищата на къщата.

След като реших каква ще е минималната височина в краищата ( 3-4 см ) купих дървени кадрони 3х4 и направих скара през около 60 см ( така че да пасне на 244 см дължина на ОСБ-то) която нивелирах с лазерен нивелир, като самите кадрони захващах напречно на дъските на пода.
Захващах ги с дърводелски видии, като предварително правех по-малък отвор с бургия за да не се пука кадрона.
Върху самите кадрони положих подпаркетна подложка 5мм за да лежи листа ОСБ на нещо по меко.
Между кадроните сложих 5-10 см минерална вата на руло, а върху тях 18 мм ОСБ което захванах за кадроните.
2те стай и коридора са с ламинат, а детската е с мокет.
Резултата е супер, скърца на много малко места, но мисля че е по скоро от старото дюшаме от колкото от новото, шумоизолацията е бомба, но ламината си остава студен колкото и топло да е вътре зимата.
В крайна сметка денивелацията падна на 4 мм за целия етаж, което е незабележимо. :-D
rijov - помощник
Здравейте, искам да попитам някой дали е ползвал лепило Pelpren PL6, споменаха ми, че е било по-добро от Recoll.
Прикачен файл:
viber_image_2021-03-18_14-41-12.jpg
parketmilanov - специалист
привет, лепилото е супер .От класа на това което споменахте.Италианско е .А относно начина човека с предишния пост е напипал абсолютно верния пулс на начина .Единствено гредите лично препоръчвам да са през 40 см .И след това 20 мм осб /в твоя случай е по-добър отколкото 2 пласта от 9 мм .Надявам се да съм бил полезен .Поздрави и успех .
  • 1
  • 2

Тема "Повдигане на под над греди и летви за паркет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: