• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
rijov - помощник
Здравейте, предстои ми направата на под, който ще бъде от естествен паркет. В момента пода в плоча-греди-летви горната настилка е премахната. Трябва да се повдигне пода с 20мм за да се израяни с нивото на коридора.
Имам няколко идеи и се чудя дали са подходящи.
Едната е: слагане на ОСБ 3 20мм и отгоре се лепи паркета, като по краищата на ОСБ то и паркета ще сложа ивици корк.
Втората е: ОСБ 9мм после 2 мм подложка (като тези под ламимат) и отгоре пак ОСБ 9мм и отново залепване на паркета и корк по краищата.
Целта е да се постигне и някаква шумоизолация. Само не знам дали има смисъл от 2мм подложка...
Не знам дали в добре да се накове ОСБ то за долната скара или по-добре да се остави плаващо.
шоп - майстор
ср дек 30, 2020 12:55 amrijov написа:
В момента пода в плоча-греди-летви горната настилка е премахната.

Аз не разбрах имаш ли плоча или си на гредоред.
Chefo77 - майстор
Така или иначе цялата конструкция няма да е плътна и ще се движи, не виждам причина да използваш корк по края, вероятно идеята е да няма лайстна.
9 + 11 мм OSB, сложено на кръст (с разминати фуги), като на първия втория слой оставиш 2-3 мм между листите, на втория - една идея повече. Отгоре лепиш и ковеш паркета.
И не кови OSB-то, захвани с винтове първия слой за гредите тук-там , а втория - през първия - отново в гредите. Използвай дърводелски винтове с конусовидна глава, като използваш по-рехавите участъци на OSB-то, за да се скрият главите им, не на люспа.
rijov - помощник
ср дек 30, 2020 6:26 amшоп написа:
ср дек 30, 2020 12:55 amrijov написа:
В момента пода в плоча-греди-летви горната настилка е премахната.

Аз не разбрах имаш ли плоча или си на гредоред.
Здравейте, има плоча.
rijov - помощник
ср дек 30, 2020 7:39 amChefo77 написа:
Отгоре лепиш и ковеш паркета.
Трябва ли и лепене и да се кове, може ли само с лепене?
Chefo77 - майстор
пет яну 01, 2021 10:14 pmrijov написа:
ср дек 30, 2020 7:39 amChefo77 написа:
Отгоре лепиш и ковеш паркета.
Трябва ли и лепене и да се кове, може ли само с лепене?
Е, като го лепиш, го и притисни с пирончета, щом имаш възможност за това. Разбира се, че може и само с лепене.
rijov - помощник
Може ли насока за лепило, което е подходящо за лепене върху ОСБ и трябва ли да се третира (грундира) с нещо ОСБ-то преди полагане на лепилото?
Chefo77 - майстор
Много ползваме Recoll, италианско, полиуретаново, двукомпонентно. Stauf също са добри, но малко нагоре откъм цена; Mapei/Bona също. На Soudal двукомпонентното също е добро, но има доста по-кратко отворено време.
rijov - помощник
Здравейте, след замерване на пода се оказа, че има разлика от 2см в самото помощение. Веднъж има разлика в нивото между отделните дъски, втори път има разлика и по дължината на една дъска.
Ако следвам нивото което е в момента на пода и сложа два слоя ОСБ по 10мм и после наредя, залепя+закова паркета дали няма опасност да се разкърца след кратък период от време?
Трябва ли да мисля за някакво изравняване на пода, при всички положения ще бъде по-добре но има ли шанс да го избегна :).
Прикачен файл:
viber_image_2021-01-15_14-58-29.jpg
naster - майстор
Според мен водоравността на основата няма пряка връзка със скърцането, но особено покрай стените с мебелите с вратички, ще го усетите. 2см от край до край, при 4м помещение например не е много, но е между съседни талпи е притеснително. Не се вижда добре каква е технологията на полагане на бичметата, но е добре да се нивелират под общо ниво за безпроблемен монтаж на осб-то и съотв на паркета. Против скърцане - луфт м/у плочите осб.
  • 1
  • 2

Тема "Повдигане на под над греди и летви за паркет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: