Много интересна и все по-често дискутирана тема.
brum - майстор
Имам да покривам 250м2 открита площ. Под на гараж, външни стълбища и верандата около къщата. Два варианта до тук - гранитогрес и щампован бетон. Гранитогреса не ме радва за там.

Но търся съвети - кое какви предимства и недостатъци би имало между двете?

И има ли трети разумен вариант за площи на открито?

Иначе има здрава основа. Още като се строеше къщата там беше армирано и бетонирано. Сега върху бетонираните пътеки трябва да се направи покритие.
brum - майстор
Тъй, намерих недостатък на щампованият бетон. На 2-3 години ще трябва да се лакира отново. Иначе почва да влиза влага и го унищожава...
imegogo - специалист
според мен вариантите са два гранитогрес или гнайс лично на мен дебел гнайс хубаво направен ми харесва повече от гранитогреса който бих използвал само на стълбище
torbalan - Дървен философ
Клинкер?
Здраво е, грапаво (малко се пързаля, когато е много мокро), но е скъпо. Около 30 лева за квадрат е материала.
kozl - майстор
Гранитогрес.
Бетона за да е мразоустойчив трябва да е земновлажен и пресован. Зимата фърлиш ли сол връз него и глей ко стаа :shock:
brum - майстор
Разбрах за солта, че не му понася.

Гранитогреса някак си не мога да го приема за извън къщата. Нищо като плочки някак си не ми седи добре там.

Щампованият бетон има вариант да е на големи плочи (4х4 метра примерно) с релеф като на естествен камък. И плочите да се разделят с дилатационна фуга. Ей така ми допада като идея.

Та дребни плочки (клинкер) или гранитогреса това са му проблемите - размерите. А големите плочи гранитогрес нито са толкова големи, нито цените им са приятни...

Но почвам да се разколебавам от бетона. Един път поддръжката с лакирането през няколко години, втори път постоянното чистене, че лака се надирал от камъчета и пясък по него и трети път, че препаратите за размразяване зимно време не са масовите...

Айде, третото да кажем, че ще го прежаля. Зимите напоследък не са студени и не задържа сняг. Но като цяло иска доста грижа. А гранитогреса като гледам не иска почти никаква...
imegogo - специалист
при гранитогреса проблем са фугите мой познат направи отвън гранитогрес използваше едни от най-скъпите материали,но след 4-5 години по фугиращата смес започнали се образували микропукнатини,който влизала вода и замръзвала съответно тук там и плочките започнаха да се отлепят
п.п докато при съсед дворе е с гнайс който е лепен и фугиран мисля само с цимент и пясък и не мръднал над 10 години
iliya_i - майстор
пон юни 14, 2021 5:03 pmbrum написа:
И има ли трети разумен вариант за площи на открито?
Иначе има здрава основа. Още като се строеше къщата там беше армирано и бетонирано. Сега върху бетонираните пътеки трябва да се направи покритие.
А защо вместо гранитогрес да не бъде с тротоарни плочки. Залепени върху бетона и фугирани с цимент.
nelina_london - специалист
Споменал си гараж,предполагам е закрит и там настилката може да е различна.
Виждала съм горен/термолющен гранит за площадки и стъпала.Единствено незнам как е откъм поддръжка.
brum - майстор
Пред тротоарни плочки предпочитам асфалт. Ама не можем да вкараме валяк :) . Както казах варианта с плочи не ме влече. Били те клинкер, гранитогрес или тротоарни. Та търся алтернативни варианти.

Гаража не е точно закрит. Представлява бетонна площадка с навес над нея. За него ще е същото покритие като останалото.

Тема "Щампован бетон или гранитогрес?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: