Много интересна и все по-често дискутирана тема.
mkocev - специалист
А колко издържа гранитогрес на открито?
Като изключим евентуални проблеми свързани с монтажа/полагането, като фуги и др., все пак си е изкуствена работа като ламината. Е, доста по-здраво покритие е, но не е парче истински камък. Някои (вероятно повечето от предлаганите ) са с "принтирана" шарка и нещо като глазура отгоре.
При приятел част от площадките на двора са с термолющен гранит. Въпреки, че са наредени плочки (май са 40х40), усещането е доста естествено и за едно цяло, не.е като боядисани плочки с декоративна фуга.
Единствения кусур е цената :)
kozl - майстор
вт юни 15, 2021 11:05 pmbrum написа:
Пред тротоарни плочки предпочитам асфалт. Ама не можем да вкараме валяк :) .
Като не може с валяк - с виброплоча.
schuldiner - майстор
Идеята на всички изкуствени външни настилки е да са без релеф, за да може да се нанесе водоустойчивото покритие на равномерен слой без пропуски. Изключение са фабричните плочи, където слоят е гарантиран от технологията на изработка.
Клинкерът е идеален за целта, но щом не искаш плочки, остава или шлайфан бетон, или студен асфалт /не може топъл заради недостъпността за валяк/.

Малко по-екзотичен вариант е промита речна баластра. Аз десетина години се мъчих да я удържа, понеже паркоместата ми са на сериозен наклон, но накрая дъждовете я отнесоха съвсем, не ми се гони повече. Обаче усещането за лукс беше несравнимо - и като спирах с колата върху хруптящите камъни, и като ходех бос по тях...
brum - майстор
С виброплоча не се получавало добре като с валяк.

Шлайфаният бетон го мислех, ама щампованият ми харесва повече. По това което чувам от хората които обсъждат вариантите си има гаранция и повторно нанасяне на покритието се предлага като услуга. Фирмата била с дълга история и с много опит, та вярвам, че ще се получи добре. Все пак не е някаква космическа технология и си има процеси които би трябвало да са отиграни.

Това с камъчетата звучи много добре :) . Ама не е моята настилка за големите площи.
PIP - майстор
Щампования бетон, освен ако не си някъде, където температурите не падат под нулата ще го изметеш и хвърлиш в рамките на няколко години. Гранитогрес и подобни теракота трябва да ги пазиш като писани яйца.. Топлата вода е измислена - естествен камък и тротоарни плочки, качеството им според бюджета. Асфалт и бетон за мен нямат място в еднофамилна къща за финишна настилка, освен ако не се покриват - камъчетата също не са много за нашия климят, защото при първото чистене на сняг ще заминат където се хвърля снега.
zz_stefanov - майстор
Има малки вибро валячета, щом кола ще влиза и то ще влезе.
brum - майстор
Парцела е с денивелация и започва с 3 метра подпорна стена. Колата спира на бетонна площадка която се явява покрив на подгаражно помещение :) .

Та не - няма как да влезе валяк.
zz_stefanov - майстор
Как да няма как, с кран :)
yanko78 - специалист
Аз бих сложил бетонови павета по пътеки и квото друго имаше и стълбището, квот ти сака душа. Има хиляди облицоващи плочи и естествени настили.
brum - майстор
ср юни 16, 2021 11:32 pmzz_stefanov написа:
Как да няма как, с кран :)
Има 3 подпорни стени. Двете са малки, по метър, но пак са там. С хеликоптер трябва да го пуснат :) .

Тема "Щампован бетон или гранитогрес?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: