Много интересна и все по-често дискутирана тема.
naster - майстор
Радват ме коментарите ви. Благодаря. Подложките ще са от дърво, остатък от гредите. Така ще прогоня още веднъж нивото и ще ги резна на точен р-р с ел циркуляро. За лепилото никога не е късно да го сменя. Д-то мислех да монтирам с винтове, защото с пирон според мен може да проскърца. Имам такер от лидл, но нямам компресор, а и не съм запознат какви пирони ще трябва да купя. Иначе и аз искам, както по Fine Living, само да вървя и в движение да боцкам пирончѐтата. Щом и Ел Чефо няма забележки нещата не са безкрайно зле...
schuldiner - майстор
Димов, бичметата се редят по-лесно върху нивелирана основа. И не е необходимо да са чак 8х8, тук нивата го изискват.
В конкретната стая се монтират дъска и гредички надлъжно 2,5 см във високата и 7-8 см в ниската част на пода под нивел, на отстояние десетина сантиметра от стената, анкерирани /нещо не обичам дюбели/, още една подходящ размер в средата и при желание под снадката. Остават 5 см до нивото, което значи редиш през колкото си искаш 5х5 или легнало 5х10, което пак си е по-икономично от 8х8, но няма да изисква планки против превъртане, като монтажът е с винт 6х70 директно. Ако искаш подробности как се нивелира и анкерира при големи разлики в нивата надлъжно, ще пиша отделно. Аз бих сложил подложка заради скърцането между дървениите, затова питах каква предвижда naster.

Чефо, опитвам се тука да възстановявам една дворна масичка дъб 1,2 см и нещо не ми се получава завиването на винтове без разпробиване. Т.е. леко се притеснявам всеки път когато работя с дъб, че е прекалено с характер. Ама и с такер не работя и наистина не знам лесно ли е или трудно коването на дъбово дюшеме. Моят опит е за едни доста изметнати парчета, дето с тресчотка и кози крак ги напъвахме да се изправят, а коването беше мъка...

А, naster, отговорил си - очевидно за други подложки говориш. Аз имах предвид между дървеите части.
За твоите е по-лесно с клинове два по два един срещу друг - като дограмаджиите - набиваш клина и опенваш.
Chefo77 - майстор
Работата с пневматичен такер е безкрайно лесна, а дъбът е доволно толерантен към пирончетата - за разлика от акацията, например. Аз използвам пирони 25 мм, на Райдър са под 9 лева за 5000 броя. За изметнати до такава степен, че с кози крак да ги изправяш не зная дали ще успеят да я задържат (1 мм тяло, 1.2 мм главичка), но за паркет са си супер.
Настер - защо да скърца, нали лепилото е с цел да залепне, винт/пирон са за фиксиране докато това се случи. Плоскостите си ги хвани към гредите с винтове, но паркета към плоскостите - според мен е излишно са се овинтва :)
naster - майстор
Пирончета лесно ще купя, само компресор да намеря... не знам дали ще го ползвам за много други неща и дали ще е оправдана покупка... някаква препоръка за лепилото? Бях гледал някакво турско
Chefo77 - майстор
Само да не е Dupon, че последно стягаше светкавично, а еластичността му - нулева.
От турските Tixopol не е лошо и е на добра цена (около 5 лв/кг) - това, което съм ползвал “скоро”. Аз работя основно с Recall, италианско, 7.50/кг. Така иши иначе разходната ти норма ще е около килограм на квадрат за цялостно нанасяне с гребен.
naster - майстор
Ще потърся и двете. Дюпон го намирам като най-популярно. Препоръчаха ми и турско Selfix, но не му знам цената.

Междувременно звъннах и Тиксопол на 38 лв за 9+1 кг намерих.
nautilus33 - майстор
Дано автора няма нищо против, че му ползвам темата. Налага се да сменя старото дзшеме в две стаи, защо се оказа, че не е 2,5см дебело, а само 1,5см, като след като г изцикля, надали ще остане кой знае какво. Та, ще взема ново, но проблем ли ще е да се реди при студено време? Къщата не се отоплява и за това питам. За захващането, мислех само пирони, но понеже ще ми остане ПУ салам, ще мацна тук там и с него. Винтовете М4 достатъчни ли са или трябва нещо по-дебело. В нута ще ги захващам.
ПП naster, ако си ги хванал с винтове, наложи ли се да разпробиеш за главата на винта, или си потъва и без предварително рапробиване.
Chefo77 - майстор
Така или иначе ти трябват 15 градуса по предписание за лепилото, не мисля, че ще има проблем да го направиш сега. Като го наредиш, не го покривай с найлон, ако има нужда използвай велпапе. И го изцикли и лакирай чак като решиш да се нанасяш.
nautilus33 - майстор
Ами на лепилото му дават 5 или 10 градуса по спомен( на Титан е), защото доста трудно излизаще от пистолета, та рових в нета да видя тогава, но в помещенията е около 7 градуса, та затова се чудех. Мисля да не го покривам с нищо, така или иначе ще се цикли после, та дори и да го накапя с нещо, ще се махне с цикленето предполагам. А освен с латекс или лепило за плочки, няма с какво друго май да го намажа. Другия вариант е да направя стените, и да оставя дюшемето за накрая.Тъкмо и времето може да се поотопли дотогава.
Sandman - специалист
пон яну 04, 2021 5:53 pmnautilus33 написа:
... Другия вариант е да направя стените, и да оставя дюшемето за накрая.Тъкмо и времето може да се поотопли дотогава.
По-добрия вариант ако ме питаш :)
Аз поне така бих процедирал.

Тема "Съвети за дюшеме" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: