Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Здравейте, изчетох всякакви подобни теми и съм раздвоен какво да правя.
Стар тухлен блок от 50-те. В коридора мозайка, в стаите стар паркет, а в бившата кухня (сега ще е стая) - имаше балатум и на мястото на шкафовете пак е мозайка около 1.50х60см. Под балатума и паркета има 2-3 см слой нещо червеникаво и много леко като изолация, което се е напукало е пада на парчета. Под него има около 10см сгур бетон, който на места се рони като пясък и най-отдолу е плочата.

В коридора наредихме гранитогрес върху мозайката директно и съответно нивото се повдигна с 2см и трябва да се вдигне и нивото в стаите.
Стая 1.
Паркета не може да се запази в едната стая за да редим ламинат върху него. (липсва част от него)
Проблема е тази сгурия - може ли да се направи замазка директно върху нея имайки предвид, че на места е доста ронлива?
Обмислях го с посипка и гипсфазер, но незнам дали е добра основа за посипката, предвид, че е неравна.
Освен това от сгурията до търсеното ниво има около 5см - 1см ламинат и 0.3 подложка стават примерно 3.7, което е недостатъчно за сухия под.
Вариант е да се изрови всичко и да се сложи фибран върху плочата и над него или пак сух под или замазка. (този вариант ми се ще да е краен, макар да ми харесва най-много, защото е доста хамалогия, а вече стените са боядисани и ще падне голяма мизерия)

Стая 2.
Там паркета е цялостен, на места има леки вдлъбнатини.
Тук мисля, че има вариант да се запази паркета и да се повдигне нивото с ОСБ плоскости, но спрямо плочките в единия край на стаята разликата е 2.5см, а в другия е 1.8см. Ламината е 1см, ако сложим подложка 0.5 ще дойде 1см към 0,3см, което ми се струва трудно за компенсиране с плоскостите.
Пак вариант да се махне паркета и подобието на изолация и замазка върху сгурта и пак крайния вариант да се изрови всичко и фибран

Стая 3 (бившата кухня)
Там положението е идентично, но няма паркет. С малката разлика, че има 1.5х0.6 м мозайка, която е на 2см от желаната височина, тоест 0.7см без ламината.
Там дали е възможно за да не се кърти мозайката да се повдигне с 0.7, а останалата част от стаята пак със замазка или сух под.

За сухия под ще трябва за да се докарат нужните 2см за плоскостите + мин 3 за посипка и 1.3-1.5 ламинат с подложка общо 6.5см,
тоест да се изкопае част от сгурията за да падне нивото с 1.5-2см, което е по-добре да се изкопае цялата според мен.

Предполагам ми е ясно, кой е най-хубавия вариант, но времето малко ни притиска, трудно се намира в момента майстор, който да го направи,
та кой е най-енергоемкия подход и сравнително надежден.
Прикачен файл:
viber_image_2021-08-17_09-58-33-288.jpg
Прикачен файл:
viber_image_2021-08-17_09-58-31-492.jpg
Прикачен файл:
viber_image_2021-08-17_09-58-30-861.jpg
Прикачен файл:
viber_image_2021-08-17_09-58-30-326.jpg

Тема "Повдигане на стар под от сгурбетон казус" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: