Много интересна и все по-често дискутирана тема.
naistor - специалист
пон авг 30, 2021 4:59 pmnork написа:
нед авг 29, 2021 9:51 pmbrum написа:
Тази коркова фуга мога ли да я наредя под вратите при ламинат вместо метална лайсна? Не искам лайсна поради ред причини. За сефте виждам темата и разбирам, че имало алтернатива...
Не е задължително да е метална лайсната....
Потърси на куйк степ лайсните incizo, има абсолютно всички цветове като на паркета и е почти невидима. При желание мога да ти пратя и снимки. :partyman:
да не са едни от ламинат по 100-150лв метъра гледах в лиа паркети?
naistor - специалист
нед авг 29, 2021 3:00 pmchapara написа:
За това че иска от всички страни корк ми е убягнало.
Гледам темата се развила ..аз си мислех, че замря :)
Искам без лайсни и търся съвети :)

И последното, което намерих някъде беше, че някои си слагат корк по целия периметър - вместо да оставяш по 10мм фуга откъм стените слагаш 10мм корк. Не знам тоя корк ("технически лист корк" го водят) дали може да се свие достатъчно/лесно и поне по този начин изглежда, че няма нужда да се лепи паркета никъде, дори до корковия компенсатор. Не знам някой каза, че скърцало там точно и може и да греша, някой слагат силикон между корка и паркета...

И така уж ставало, но си мисля и че може би трябва да го "издебнеш" в момента, в който паркета се е свил максимално (или да го принудиш изкуствено) и тогава да го наредиш по този начин иначе като се свие сигурно ще отвори фуга между корка и паркета... само размишлявам (нямам никакъв опит с паркети)
нед авг 29, 2021 1:36 amchapara написа:
Нещата могат да се случат с направа на твърдо лепене само на първи ред паркет дори с полиуретанов уплътнител, не с корк, но лепене пак с полиуретанов уплътнител. Нещата са пипкави и възможни! А никой не коментира запъване от останалите три страшни. Правено без дефект още преди повече от 10 години без дефект. Връзката грес-паркет е полутвърда и пластична. Лайсните са консуматив който хич не долюбвам, трябва да се скача в дълбокото. Колегата навярно го е виждал на живо, но не му е ясна технологията😎
Това с полиуретановия уплътнител е много интересно, от друга страна корка е дърво и си изглежда доста добре, но пък не е толкова еластичен... предпочитам полиуретановия уплътнител пред лайсни :)
chapara, да питам дали има някакви тънкости в това изпълнение?

В тази връзка - не помня дали видях във филмчетата, но има и течен корк компенсатор. Тука една статия май автоматично преведена - https://bg.decoratex.biz/napolnye-pokry ... mpensator/ - с линк към едно от филмчетата и има обяснено как се прави с течен корк. За съжаление в бг не намирам нито течен корк нито корков компенсатор ами трябва да си купиш лист корк и да си режеш :P
nelina_london - специалист
И ние го лепнахме,за да сложим течен корк.Засега си стои с празни фуги,защото все още не съм поръчала течен корк.Има го в Немския амазон,но нищо чудно накрая и ние да минем на DIY рязани ленти.
naistor - специалист
вт авг 31, 2021 5:46 pmnelina_london написа:
И ние го лепнахме,за да сложим течен корк.Засега си стои с празни фуги,защото все още не съм поръчала течен корк.Има го в Немския амазон,но нищо чудно накрая и ние да минем на DIY рязани ленти.
Мда, гледам, че е имало някога течен корк:
https://bauhaus.bg/korkova-lenta-kompen ... a/p/108219
https://www.emag.bg/shpric-kork-bostik- ... DF2T33BBM/

Да питам при вас е ламинат 12мм към мрамор 20мм? И като казвате, че сте лепили имате предвид целия ламинат сте залепили навсякъде за пода може би? Подложката се лепи за пода и за нея ламината?

Доколкото разбирам това е най-сигурния начин - залепва се паркета/ламината навсякъде за пода и после няма притеснения за корка (уж). Ние не искаме да лепим засега ако има начин, че нали ако има проблем трябва да се кърти много/всичко, поне това знам като голям недостатък - няма как да смениш някаква дъска по средата на някоя стая. А и ако не си отделил помещенията пак се задълбочава този проблем, а разделянето пък е гадно пак, че трябва да има или лайсна или корк или полиуретан..
nelina_london - специалист
Да,ламинатът е 12мм с подложка 3мм ,а мраморът е 2см.Стълбището нямаше замазка,така че можеше да играем с нивата.Мъжът ми бе пуснал ниво на което да завърши мрамора(въпросните 15мм),но майсторът го направил 1-2мм по-ниско.Там най-много бях против лайсна,защото може да се спънеш в нея и да паднеш по стълбите.Затова се наложи да залепим ламината пред стълбището,а в последствие и под всяка врата(4 бр).
Прикачен файл:
Screenshot_20210831-185414_Gallery.jpg


На първия етаж 60м2 хол+12м2 антре+15м2 спалня го направихме едно цяло без прекъсвания никъде.Все още не е минала цяла година,но не е имало проблеми,мести си се по малко натам накъдето има фуги(покрай стени и прозорци)
Тук обаче е редно да спомена,че къщата е нискоенергийна и поддържаме почти еднаква температура и влажност на въздуха.
nork - специалист
вт авг 31, 2021 5:14 pmnaistor написа:
да не са едни от ламинат по 100-150лв метъра гледах в лиа паркети?
За цената кой където как намери....
Аз ги взех на 25лв едната от карпетмакс. Иначе в на друго място се опитаха да ми ги продават на подобни цени, но не е луд който яде баницата :wink:
Иначе при мен прехода е от 8мм лам. Паркет с 1.8мм подложка в стаите към 10мм гранитогрес в коридора.
schuldiner - майстор
Направо ви се възхищавам докъде стигате в перфекционизма! Като си помисля, че моите прагове са +3-4 см и въобще не съм ги запълвал... ако се перебие някой, да е гледал.
За Нелина - Пу-конопено въже-ПУ-конопено въже, т.е. видимо въже за фуга/преход няма как да е по-грозно от някакъв корк, че и течен. Британски морски традиции...
nelina_london - специалист
Ей,много благодаря за идеята!На мен и коркът не ми е красив.Сега ще ударя един рисърч за въженцето.
На quickstep преходите са супер,обаче точно при стълбището имам две малки "фъркотевици",които буквално прелитат и не гледат.
Направо да се чуди човек,защо сме оставили фуга след като сме го лепнали,нали така или иначе ,няма шанс да се придвижи натам....
Останалите колебаещи се,да помислят по въпроса,нашият мач е свирен.
naistor - специалист
вт авг 31, 2021 6:53 pmnelina_london написа:
Да,ламинатът е 12мм с подложка 3мм ,а мраморът е 2см.Стълбището нямаше замазка,така че можеше да играем с нивата.Мъжът ми бе пуснал ниво на което да завърши мрамора(въпросните 15мм),но майсторът го направил 1-2мм по-ниско.Там най-много бях против лайсна,защото може да се спънеш в нея и да паднеш по стълбите.Затова се наложи да залепим ламината пред стълбището,а в последствие и под всяка врата(4 бр).
Може ли малко детайли? Доколкото разбирам не го лепита навсякъде, а само в околоност на фугата със мрамора и където имате прекъсване под вратите? В каква околоност го лепите и с какво лепило? С едно и също лепило се лепи първо подложката и после ламината отгоре?
nelina_london - специалист
Коридорът е малък- около 4,5х1,10м.
Ако не се лъжа, лепихме с ПУ ,на места може и с пяна да е било(заради нивата) и затискахме с тежести отгоре.Първо лепене на подложката(ХPS 3mm) и после самия ламинат.Във въпросния коридор, ламинатът е лепен на 7 места-5 врати и два участъка на стълбище.Навсякъде лепихме различен участък като дълбочина,защото паркетините на места идваха по ширина другаде по дължина.И точно по средата ,където няма врата и не залепен се бе надигнал с 1 мм,но този милиметър изглеждаше като голям хълм.Вече споменах как го коригирахме.Получи се,защото все още
необитавахме къщата и температурата и влажността варираха .
Ето,за да се добие представа.
Такива фуги има под всяка врата.
Прикачен файл:
Screenshot_20210901-175210_Gallery.jpg

Прикачен файл:
Screenshot_20210901-175500_Gallery.jpg

Тема "Фуга между трислоен паркет и гранитогрес с корков компенсатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: