Много интересна и все по-често дискутирана тема.
ДядоСач - помощник
За втори път трябва да пиша , че предишната ми тема изчезна. Колеги , някой правил ли е сух под - две гипсфазерни плоскости , разминати, залепени и с винтове - само върху 10 см. каменна вата с голяма плътност от 120/130 кг./ куб.м. Ватата задължително трябва да е поне десет см. Поради множество причини използване на суха посипка е невъзможно. Изпратих запитване до Кнауф , но ми отговориха,че изобщо не е добре , всичките им системи били предвидени за вата до 2 см. , а аз не разбирам защо. Основа е бетонна плоча ,равна , втори жилищен етаж , очаква се обичайно натоварване и крайнопокритие ламинат . Ще съм благодарен , ако някой , който е правил това изпълнение , сподели как се държи системата. Бъдете здрави.
brum - майстор
Какви са предимствата на ватата пред XPS-а в тази ситуация?
шоп - майстор
Не откривай топлата вода. Ти искаш под, а не трамплин да ти пружинира.
Сложи си 10 см ( 2х5 см с разминати фуги) XPS и си свиркай

Правил съм го многократно, даже и в момента. Фибран + подово отопление + 2 слоя гипсфазер х10мм и отгоре гранитогрес.

Прикачен файл

IMG_20220219_153342_resized_20220219_033419410.jpg
brum - майстор
Шопе, можеш ли да дадеш някакви връзки към документи за този подход на сух под? Че нещо такова обмислям в едно помещение и ще ми е полезно да се запозная. На кратко имам едни 10+см дето трябва да ги повдигна в работилницата. Искам сух под, за да мога да сложа електрическо подово, че там ще се ползва рядко и трябва да загрява бързо.
шоп - майстор
съб фев 19, 2022 4:21 pmbrum написа:
Шопе, можеш ли да дадеш някакви връзки към документи за този подход на сух под? Че нещо такова обмислям в едно помещение и ще ми е полезно да се запозная. На кратко имам едни 10+см дето трябва да ги повдигна в работилницата. Искам сух под, за да мога да сложа електрическо подово, че там ще се ползва рядко и трябва да загрява бързо.
То идета на подовото отопление е икономия + комфорт.
Икономията идва от ниската температура на топлоносителя. Дали термопомпа, дали кондензен газов котел или директно слънчево подгряване.

Комфорта е ясен. Топли ли са ти краката, топла ти е и главата. Точно обратното при на отоплението с климатици.

Заради лъчистата топлина на подовото усещането е още по-приятно и може да се смъкне Т на помещението с още едни 0,5-1 градус и ето още една икономия без да страда комфорта:-)))

С това електрическо подово направо ме изуми! Какво целиш?
Няма да има икономия, която да избие инвестицията. По добре духалка за 20 лв или климатик за да имаме икономия.

Иначе като отправна точна. При 1 градус разлика между под и въздуха над него 1 м2 отдава 10 вата.
ulieliadi - специалист
А как изолирате стъпковия шум с този хпс? Отдолу ако се ползва, не си представям какъв шум е :?
Ватата с по-висока плътност е по добрия материал в случая, според мен.
шоп - майстор
Ако плочата е тънка и кънти, нито вата, нито посипка решават проблема.
ДядоСач - помощник
Основното преимущество на ватата пред xps- а е , че не е xps. Пенополистирен в каквато и да е форма не бих сложил в обитаемо помещение. Може и да не съм прав , но така смятам - xps е прекрасен материал , но на правилно място .

Тема "Сух под само върху вата?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: