Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Здравейте, понеже видях, че има хора, които разбират от климатици в този форум, реших да пиша и аз, за да попитам нещо, което ме притесни. Случи се така, че се прекъснаха кабелите на климатик в нас, който не работи, и се е чуло съскане и е излязло нещо, стената е леко опръскана с масло. За кратко време е съскало. Това се е случило в стаята вътре. Климатика беше развален от много години, последния път когато са го демонтирали майсторите са попутали мужа ми далиниска да слага още фреон, но той е отказал, понеже ние не го ползвахме. Въпроса ми е до колко е опасен този газ и маслото. Четох доста от вчера насам и проверих, че в този климатик точно се е ползвал забранен фреон р22. Моля, ако има компетентни хора, нека споделят своя опит. Притеснявам се дали е опасно, понеже имаме дете, стаята сега мирише леко на масло, но ме е страх дали този газ например е токсичен и дали може да навреди на здравето в дългосрочен план.
Благодаря предварително.
LazarGanev - "Велик майстор"
Споко, не е токсичен фреон R22 и той вече е изчезнал в атмосферата. Обвиняват го, че допринасял за озоновата дупка
ср юни 15, 2022 8:21 pmLazarGanev написа:
Споко, не е токсичен фреон R22 и той вече е изчезнал в атмосферата. Обвиняват го, че допринасял за озоновата дупка
Много благодаря, че ми отговорихте. Това означава ли, че няма да остане в стаята? В смисъл когато се прибрах беше разтворено навсякъде и ако се е разпространил навсякъде дали може да остане един вид и да го дишаме без да усетим. И понеже четох, че при нагряване този фреон отделял отровни неща, един вид си мисля да не би да остане и зимата когато е по- топло в нас да го мисля още. Като невидима заплаха едва ли не. Сигурно звуча смешно и глупаво, за което се извинявам... И заради малката се страхувам, че тя е все с нас, въпреки, че в другите стаи не мирише на нищо. Може би ако стаята не миришеше на масло нямаше да го мисля толкова. :( Благодаря, че ми отговорихте преди малко, хубава вечер ви желая :)
brum - майстор
Не го мисли. Проветрила си и повече от това няма какво да направиш. А маслото си е масло. Ако е омазало някъде ще остане петно.
ср юни 15, 2022 9:22 pmbrum написа:
Не го мисли. Проветрила си и повече от това няма какво да направиш. А маслото си е масло. Ако е омазало някъде ще остане петно.
Много ви благодаря за отговора. :)) Това означава ли, че може да остане фреон в стаята? И случват ли се подобни неща в практилата например? Търсих да прочета дали изчезва напълно, но никъде не видях да пише такова нещо.
LazarGanev - "Велик майстор"
Изчезва напълно бе чедо - по-лек е от въздуха и заминава нагоре. Маслото си е масло - може да изцапа, но не е токсично, напълно безопасно е!
ср юни 15, 2022 9:36 pmLazarGanev написа:
Изчезва напълно бе чедо - по-лек е от въздуха и заминава нагоре. Маслото си е масло - може да изцапа, но не е токсично, напълно безопасно е!
От сърце ви благодаря! Наистина! Напрегнато ми е заради това нещо и дори не можах да спя снощи от тревога. Ще се опитам да не го мисля. Ще се надявам, че е излязло вече навън от нашия дом и няма да окаже някакво негативно въздействие върху нас и детето най-вече. Благодаря, че ми отговорихте още веднъж! :)))
ZMeyGorianin - майстор
Ша сА гръмнааа! Бе моме, колко пъти да ти се обясни, че е безопасно?! Ако още не си сигурна, извикай поп да ти направи Киприянова молитва :rolleyes:
ср юни 15, 2022 10:26 pmZMeyGorianin написа:
Ша сА гръмнааа! Бе моме, колко пъти да ти се обясни, че е безопасно?! Ако още не си сигурна, извикай поп да ти направи Киприянова молитва :rolleyes:
Точно от такъв коментар имах нужда, наистина! :) Заслужавам подигравката, защото наистина вероятно изглеждат глупави въпросите ми. Но имах нужда да попитам тук, след като прочетох, че си коментирате теми всякакви и че хората в сайта явно разбират от доста неща. И понеже като всяка жена и аз все се тревожа, и изпитвам страх от радиоктивност, а и бях прочела някой неща, та затова може би разпитвам толкова... Благодаря все пак за отговора. И вие ми бяхте полезен и ми помогнахте :))

Тема "Фреон и масло от климатик" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: