Много интересна и все по-често дискутирана тема.
pif4o - специалист
Здравейте колеги, върти ми се един спомен че едно време като си купувах циркуляра момчето каза че ако режа ламинат ще разкажа играта на диска. Та дойде време да режа ламинат с него, с всякакъв диск ли мога да режа ламинат? Машината е с 210мм диск имам такива с 48 зъба лидълски евринджос, мога ли с него, поне и да се съсипе да не ме е яд, не търся кой знае ква прецизност при рязане. Въобще верна ли е теорията че ламината скапва много бързо диска?
Lutchezar - майстор
Най-добре става когато дискове са с означение за ламинат или за рязане на епоксидна смоли. И качеството на среза се определя от броя на зъбите. 48 са малко.

Прикачен файл

res_d206098e2421b4af6f51bc09e8a09e20.jpg
res_d206098e2421b4af6f51bc09e8a09e20.jpg (22.61 KиБ) Видяна 1963 пъти

Прикачен файл

Laminate.jpg
Laminate.jpg (45.53 KиБ) Видяна 1963 пъти
miliad - майстор
Става и с диск "multi material" , но при всички положения се захабява бързо. Ще го заточваш често.
Chefo77 - майстор
Най-голямо значение има какъв тип е машината за рязане, която ще се използва. Настолен циркуляр използва много по-добре диска. За дебелите ламинати с корави покрития, с един диск на Райдър 210 мм/ 60 или 48 зъби режа 40-50 л.м. Преди време, с диск със същите параметри, но на Метабо, на 50-ия см беше тотал щета - на потъващ циркуляр (пендула) без изтегляне. Ако пендулата беше с изтегляне, щеше да изкара много повече. Разликата идва от начина, по който се срещат повърхността и режещия ръб на диска.
Дисковете, предназначени за рязане на ламинат, са с много по-твърда видия. Цената им обаче е брадва.
Та - не зная каква ти е машината, но във всички случаи ако държиш да режеш ламинат с нея, колкото повече зъби, толкова по-добре. Един от дисковете ми е точно парксайдски, дори съм го точил - и се държи добре. За 10 лева си е перфе :)
pif4o - специалист
нед сеп 18, 2022 6:47 pmChefo77 написа:
Най-голямо значение има какъв тип е машината за рязане, която ще се използва. Настолен циркуляр използва много по-добре диска. За дебелите ламинати с корави покрития, с един диск на Райдър 210 мм/ 60 или 48 зъби режа 40-50 л.м. Преди време, с диск със същите параметри, но на Метабо, на 50-ия см беше тотал щета - на потъващ циркуляр (пендула) без изтегляне. Ако пендулата беше с изтегляне, щеше да изкара много повече. Разликата идва от начина, по който се срещат повърхността и режещия ръб на диска.
Дисковете, предназначени за рязане на ламинат, са с много по-твърда видия. Цената им обаче е брадва.
Та - не зная каква ти е машината, но във всички случаи ако държиш да режеш ламинат с нея, колкото повече зъби, толкова по-добре. Един от дисковете ми е точно парксайдски, дори съм го точил - и се държи добре. За 10 лева си е перфе :)
Знаеш ама си забравил :) Ще режа с две машини, много малко количество и за предпочитане 6мм ламинат ще ползвам, дали ще има 10 дъски нарязани :) ( ще облицовам едни прозорци от вътре) Та метабото- пендулата е с изтегляне, а настолния е някъв си райдер малък, ама ще се наложи да разпоря някоя дъска на дълго и с него :)
Chefo77 - майстор
Значи и за двете - шистани :D :D
Lisko - майстор
С уговорката че съм аматьор и не бих спорил с професионалистите които редовно режат ламинати -
от къв зор гоним качество на среза, като тоя срез остава откъм стената и е скрит с някакъв цокъл???

Аз си купих комплект ножчета за зеге на Бош, специално предназначени за ламинат, изхабих ги и трите и изхабих и още едно - със ситни зъби за метал. С тия 4 ножчета направихме 4 стаи. И през ум не ми мина да си хабя диска, едно на ръка че зегето е доста по-преносимо - с него изтичвах пред къщи да отрежа, за да не правя прашоляк вътре.

Изображение
miliad - майстор
Ами, питат и отговаряме. На мен ми се наложи веднъж да режа плочки с ръчен потапящ циркуляр и линеал. Случаи разни.
schuldiner - майстор
ср сеп 21, 2022 4:02 pmmiliad написа:
Ами, питат и отговаряме. На мен ми се наложи веднъж да режа плочки с ръчен потапящ циркуляр и линеал. Случаи разни.
Винаги е интересно нещо ново... рязал си плочки с ръчен циркуляр с диамантен диск за голям шлайф? И аз съм го чувал, но не съм пробвал. Диамантината е здрава, не виждам опасност, още повече оборотите са по-ниски и щитът е по-затворен от на шлайфа.
Аз пък вече редовно режа стари ламарини с диамантения диск. За ламарина има специални, които се износват за метър-два, а тези за дебело желязо направо се кършат - много по-опасно ми се струва.
pif4o - специалист
ср сеп 21, 2022 10:29 amLisko написа:
С уговорката че съм аматьор и не бих спорил с професионалистите които редовно режат ламинати -
от къв зор гоним качество на среза, като тоя срез остава откъм стената и е скрит с някакъв цокъл???

Аз си купих комплект ножчета за зеге на Бош, специално предназначени за ламинат, изхабих ги и трите и изхабих и още едно - със ситни зъби за метал. С тия 4 ножчета направихме 4 стаи. И през ум не ми мина да си хабя диска, едно на ръка че зегето е доста по-преносимо - с него изтичвах пред къщи да отрежа, за да не правя прашоляк вътре.

Изображение
Ами щото няма да е на пода, а на джама за облицовка и си ми трябват качествени срезове щото към дограмата няма перваз а само тънка фугичка със силикон ;)

Тема "Циркулярен диск за рязане на ламинат?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: