• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
tihich - помощник
Здравейте,

В последно време гледал ламинати около 50-60лв/кв. Трябва ми за сухи помещения без кухнята.
В един магазин бях посъветван ако това ми е бюджета за кв метър да гледам по-евтин ламинат за 30лв и коркова подложка 5мм за около 20лв/кв.
Дали тази комбинация от евтин ламинат и коркова подложка е по-добрата инвестиция от висок клас ламинат?
Като цяло каква разлика мога да усетя между по-евтиния и по-скъпия ламинат?
Благодаря предварително!
vencil - специалист
Един приятел си купи ламинат за 60лв. и на всяка крачка скърца, отвратително не повярвах какво чувам. Аз бих купил нещо да 30 гроша максимум, като задължително си нося една остра видия и драскам по мострите щото съм попадал на уж марков а тъй се драска че нямаш идея.
brum - майстор
Това с видията е добра идея.

Преди година и половина взех някакъв на Berry Alloc и децата ако изтърват метална количка (10см) от дивана на пода остава следа. Уж тежък, с висока плътност, с висок клас на износоустойчивост (AC4/32), ама покритието отгоре е кашкавалено. За една година докарахме нов ламинат до състоянието в което е старият 15 годишен. Че старият не беше и марков...

Вземаш си една дъска мостра от няколко варианта и гледаш кое се драска лесно и кое не. Или поне това ще направя следващият път като вземам ламинат.
tihich - помощник
Berry Alloc - много ми го похвалиха в единия магазин. Била от 3-те топ марки на световни пазар за ламинати ...
Предлагат ни това - защото е на добра цена в момента - https://www.bergbg.com/bg/item/2960/lam ... mm-ac4.htm
А това е въпросната коркова подложка - https://www.bergbg.com/bg/item/2867/pod ... k-5-mm.htm

Търся нещо качествено защото става въпрос за около 100кв + и не ми се иска след 1-2 години да съжалявам за избора си.
Признавам си, не се бях замислял за някаква скъпа подложкаи затова в момента се колебая какво да избера.
brum - майстор
Ми моят беше 32лв/м2 с отстъпките. И не става според моите критерии. И на мен в Берг ми го препоръчаха. А във форума ми препоръчаха Tarkett. Предполагам, че да слушам продавачите беше грешка.

Имаш отправна точка - искай мостри и тествай преди да вземеш.

За подложките - ако имаш подово ти трябва подложка за подово. Корка обаче не е от тях и подозирам, че нямаш. А като нямаш - не знам какво предимство би имала подложката от корк спрямо масовите евтини бели подложки дето ги продават на руло.

Та сподели защо би предпочел корк и какво повече ще ти даде. Ако са ти го препоръчали в магазина трябва да са се аргументирали. Ако ли не - не бих им слушал препоръките.
tihich - помощник
Да, в магазина ми предложиха този вариант. Аз не бях чувал за такава подложка.
Препоръчват го за шумо и топлоизолация. Също така нямало да се сплеска с години в сравнение с xps-a. Единствения минус бил високата цена.
Аз нямам никаква идея и си признавам, че не бях чувал за такава подложка. На теория има логика в това което препоръчват, но без да съм се допитал до повече хора не бих предприел подставянето на такава подложка... Особено ме интересува разликата между ламинат от ниския клас и този от високия.
Не бих направил компромис с ламината защото става въпрос за над 100кв и после ще ме е яд да го гледам ако не е читав. Пак казвам крайния бюджет е около 50лв +/-
tihich - помощник
Никой ли не се е сблъсквал с въпросната коркова подложка?
Chefo77 - майстор
Корковата подложка е много хубаво нещо. Ако беше на нормална цена. Тези 20 лева ...
И стига с тези Берг. Пъпът ви сякаш е хвърлен там. Продават основно БОКЛУЦИ, щото такова внасят. Кроношитните отдавна не са това, което бяха.
Ламинатите в България са две марки - Tarkett и Quickstep. Всичко друго, включително и Berry Alloc, Balterio, Haro, Egger, Classen и т.н. са под тях.
Иначе по темата - 5 мм XPS и ламинат какъвто ти душа сака.
yanko78 - специалист
За корк не мога да сажа, но на мен ми предложиха една, която е като от кососови влакна, дебела е към 5мм и не съм доволен, ламината много пружинира.
Chefo77 - майстор
ср окт 12, 2022 3:31 pmyanko78 написа:
За корк не мога да сажа, но на мен ми предложиха една, която е като от кососови влакна, дебела е към 5мм и не съм доволен, ламината много пружинира.
Пружинира, защото основата е неравна - иначе тази подложка е чук, в смисъл не мърда и не се деформира. Недостатъкът ѝ е, че при влага/вода се разпада.
Иначе си е добра изолация и откъм температура, и откъм ударен шум.
  • 1
  • 2

Тема "Висок клас ламинат или евтин и хубава подложка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: