• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
pavels - напреднал
Здравейте,
Наскоро подмених покрива на родната ми къща. Ремонта включваше премахване на всичко старо, направа на пояс и изграждане на вентилиран двускатен покрив. Смятам да използвам подпокривното пространство от време на време за гости като обособя 2 стаи + баня (с гипскартон), а останалото пространство остане свободно за простиране зимно време. Преди да сложа изолацията на покрива и стените (затварям с фолио и след това гипскартон) и да обособя стаите мисля да изравня пода. За съжаление при строежа на къщата 83-та година са оформени стаи на тавана чиито стени са били направени от тухли единички, които не са били над зидовете на долния етаж. В следствие плочата е провиснала на места. След това са били махнати стените, но плочата е провиснала на местата където са били с около 5 см. Та търся вариант за лека мазилка. От това, което изчетох от форума, варианти са полистирпенобетон и бетон с перлит/топчета стереопор. Искам 2-те стаи, които ще обособя да им сложа дюшеме. За там въобще се чудя дали да изравнявам пода или просто да направя нивелирана скара с вата между нея. Останалото пространство (около 35 кв.м.) искам обаче да изравня и за момента по-скоро се насочвам към бетон с перлит или стереопор. Кой вариант според вас е по-добър и какво тегло на кубик да гоня (съответно какви пропорции на бетон, пясък, перлит, смола) като се има впредвид, че отгоре искам да сложа балатум 2,5 мм. Важно е да е по-леко, но и здраво. Също каква е минималната препоръчителна дебелина на замазката. Прочетох, че е добре да се грундира предварително с бетонконтакт и да се сложи някаква армировка. Перлита/стереопора да се намокри предварително. Ако се сещате нещо друго важно, моля споделете.
Благодаря предварително!

П.С. Нямам актуална снимка, но ето една по време на подмяна на покрива, за да се добие все пак някаква представа.
Прикачен файл:
pokriv.jpg
pavels - напреднал
Гледах също вариант за готова замазка - бетон и стереопор на Тивит, но до колкото разбрах те май вече не работят и съответно не се предлага.
burkov - специалист
Понеже съм го играл веднъж, не бих се занимавал със замазка. Пак натоварваш, макар и по-малко, но е мнооого повече игра. Една скара с вата и директно дюшеме. Не виждам причина да правиш едната част по един начин, а другата да се гърбиш и да чакаш да съхне 1 месец.

И да добавя, дюшемето меже да остане и като крайна настилка.
шоп - майстор
Няма никаква логика да натоварваш тънка и провиснала плоча с мокри процеси.
Аз бих избирал между дървена скара или сух под.
pavels - напреднал
чет окт 13, 2022 5:39 pmburkov написа:
Понеже съм го играл веднъж, не бих се занимавал със замазка. Пак натоварваш, макар и по-малко, но е мнооого повече игра. Една скара с вата и директно дюшеме. Не виждам причина да правиш едната част по един начин, а другата да се гърбиш и да чакаш да съхне 1 месец.

И да добавя, дюшемето меже да остане и като крайна настилка.
Притеснява ме в частта където ще се простира,че не е удачно да е дюшеме, защото все пак капе вода от дрехите.

От друга страна варианта за сух под на кнауф ми харесва, но излиза няколко пъти по-скъпо от цимент с перлит/стереопор при използване на керамзит и vidifloor duo 10+12.5.
шоп - майстор
пет окт 14, 2022 8:49 ampavels написа:
Притеснява ме в частта където ще се простира,че не е удачно да е дюшеме, защото все пак капе вода от дрехите.
Ако дрехите са без центрофуга е капят то и замазка гола пак не е решение. Балатума, който сте решили да сложите върши работа и върху замазка и върху дюшеме и върхо сух под от гипсфазер върху посипка или върху скара.
Има евтини теракоти 2 и 3 то качество на цената на балатум. Върху ГФ се лепи перфектно.
Lutchezar - майстор
Това със сушенето на покрива в затворено помещение без влагоабсорбатор няма много смисъл. Да не забравим за катерене с тежко мокро пране и сваляне на сухото...
pavels - напреднал
пет окт 14, 2022 8:41 pmLutchezar написа:
Това със сушенето на покрива в затворено помещение без влагоабсорбатор няма много смисъл. Да не забравим за катерене с тежко мокро пране и сваляне на сухото...
Така предпочита майка ми.. Досега нямаше мембрана, изолация и фолио и вееше от всякъде. Сега ще е плътно затворено. В частта дето ще е отвореното пространство за простиране през зимата и проснато пране мисля да държа на покривния прозорец отворите за проветрение (по спецификация ги дават 20 куб.м. на час) и евентуално да сложа един вентилатор с датчик за влага.
schuldiner - майстор
Вентилатор с датчик е достатъчно добро съвременно решение. Над хоризонталните греди на тавана можеш да оформиш "студен покрив" с естествена вентилация. Дървенията изглежда много добре и абсолютно си струва да усвоиш подпокривното. И въобще да не ти пука от някакво пране - на мен банята ми е с дървен таван и за 35 години не е мръднал...
За пода дюшемето като че ли е най-правилното решение. Ребрата, които са основа, премостват и разпределят товара над провисналиия участък. Другият вариант е яко армировка, превръзка на старата плоча, нова бетонова плоча... ама при вече поставени стълбове на покривната конструкция. Гадост.
pavels - напреднал
пет окт 14, 2022 10:13 pmschuldiner написа:
Вентилатор с датчик е достатъчно добро съвременно решение. Над хоризонталните греди на тавана можеш да оформиш "студен покрив" с естествена вентилация. Дървенията изглежда много добре и абсолютно си струва да усвоиш подпокривното. И въобще да не ти пука от някакво пране - на мен банята ми е с дървен таван и за 35 години не е мръднал...
За пода дюшемето като че ли е най-правилното решение. Ребрата, които са основа, премостват и разпределят товара над провисналиия участък. Другият вариант е яко армировка, превръзка на старата плоча, нова бетонова плоча... ама при вече поставени стълбове на покривната конструкция. Гадост.
В крайна сметка се отказах от лека циментова замазка. Мисля да направя стаите с дюшеме, а отвореното пространство със сух под и отгоре балатум. Благодаря за съветите на всички!
  • 1
  • 2

Тема "лека замазка за подпокривно пространство" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: