Много интересна и все по-често дискутирана тема.
preslav - майстор
пет ное 04, 2022 6:50 amkozl написа:
И така 280 лв. за нема и един кв.м :shock: И аз помогнах малко с лайсната на пода - демонтаж, монтаж.

Обаче не знам и не съм се интересувал защо наричат едни настилки PVC, а други само винилни.
Надявам се Чефо да ни разясни.
Моля.
За 3-4 квадрата баня цената е ОК, особено ако не го правиш всеки 2 години.
Иначе разликата между винил и PVC е добре обяснена в нета, едното е функциоална група, другото е конкретен полимер. Не съм химик и не ме вълнуват особено химическите формули и дали в поли-винил-хлорида има хлориди или хлорини - важното е, че съм виждал в действие този материал (така да го нарека) и ме кефи повече от теракота. Имам само една лека склонност да си мисля и в посока естествен камък, но и там няма как да се избегнат фугите. Мен и мозайката не ме притеснява особено като визия, ама все пак не съм сам в решенията.
kozl - майстор
То при PVC настилките има и като фото тапети, а каква е цената нямам идея.
Мозайка, ама каква мозайка, че то от мозайка до мозайка разлика голема :-D

А оно винила го има у всите молекули, но това "PVC" и "винилна", според мен се ползват като търговски класификации на настилките.
Не съм сигурен, но като е наречено винилно, то е по-еластично, а PVC-то се очаква да е по-твърдо.
radius - майстор
Аз мисля, че на запад си му викат винил, а то си е поливинилхлорид, демек ПВЦ и е същото.
Chefo77 - майстор
Честно казано - нямам идея защо едното е PVC, другото - винил. Предполагам е едно и също, защото на няколко места виждам в категория PVC точно винили.
kozl - майстор
пет ное 04, 2022 8:16 amradius написа:
Аз мисля, че на запад си му викат винил, а то си е поливинилхлорид, демек ПВЦ и е същото.
Същото, ама и бетона, стоманобетона и замазката все са на циментова основа, но от неква гледна точка има разлика м-у тях.
В PVC тръбите освен PVC има добавки (запълнители). PVC-то е свързващ м-ал, добавките обаче обособяват характеристиките на смесения материал.
radius - майстор
Виж как и на теб винил ти звучи по-тържествено и гъзарско. Щото като кажеш, че си сложил ПВЦ под ще ти се смеят, ама като кажеш че е винил и ще цъкат.
Това за добавките и свойствата е ясно, но то и ПВЦ-то не е един вид (PVC-U unplasticised PVC), C-PVC (chlorinated PVC), PVC-O (molecular oriented PVC) and modified PVC).
chapara - майстор
Преслав, ако направиш зоната суха, мисля няма проблем. Ремонтирах такъв под в Щатите, там пода е без сифони по принцип, а къпането става в душ зона или във вана. Всичко беше супер здраво, направено върху дървена конструкция, но проблема беше дошъл от пробив на бойлер и загниване на конструкцията. Възстанових го по същия начин и всичко си е екстра вече 10 години. Единствено при полагане в баня ме притеснява ако има сифон, уплътняването на фугите и зоната при сифона. Иначе наблюдавам от близо едни декари, положени върху гранитогрес в магазин преди 10тина години. Ползваше се грунд спецялен, саморазливка и друг импрегниращ грунд. След това супер тънко, на 2-3мм.лепило и винила.
preslav - майстор
Дума, приказка отваря, та в кръга на шегата ПЕ ВЕ ЦЕ звучи някак си по селски, друго си е да кажеш Пи Ви Си, нещо като жабата и конфитюрррр, вместо МАРМАЛАД. Доколкото аз схващам нещата Пе Ве Це-то е вид винил, ама как да кажеш, че ще слагаш дограма на пода си - асоциации някакви. В това отношение признавам "Радиус" (нищо, че ми се цупи за пречистването на водите) - има усет за търговските пускавици и гръмките названия за непонятни начинания.
Отворен съм за нови решения, но предварително събирам мнения (както това на Козл за басейна), после си правя изводи и вместо 5 тона керамични керемиди си слагам 600 кг. ламаринени - искам да кажа, че не робувам на "дядо ми така го правеше" (за виното и ракията говоря).
Искрено се надявам да не "цапам" темата на питащия, надявам се да чете и да си прави изводите, че в неговия случай винила е ОК, аз също бих го ползвал, но вече съм си купил дюшеме и благодарение на "Чефо" дюшемето е в прекрасен вид - благодаря за съветите.
Vectra - специалист
пет ное 04, 2022 5:20 pmpreslav написа:

Искрено се надявам да не "цапам" темата на питащия, надявам се да чете и да си прави изводите ....
Чета, чета :) Не се коркай, не ми цапаш темата. Интересно ми е и ще продължавам да чета мнения :cool:
chapara - майстор
За съжаление водещото у нас е цената! По обясними причини, и за това сме на този хал.
Аз лично се опитвам да избягам от шаблона. Колкото пъти обаче съм влезнал в матрицата, винаги съм съжалявал! Върху този вид настилка имам дългогодишни наблюдения и съм очарован, с някакви задръжки като за мокри помещения, но в това по оясними причини съм пристрастен. Изскачайки тази тема, пак ми се разбъркват мислите, защото бях решил да правя селската ни семейна къща с винилова настилка и ако се откажа почти съм сигурен че пак ще съжалявам. Но ме вкарахте в размисли или е някакъв знак появата на темата :?

Тема "Винилова подова настилка - предимства, недостатъци?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: