Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Vectra - специалист
ср ное 02, 2022 9:08 pmChefo77 написа:
То това е подигравка, не подложка :)
Убу де, дай идея каква :?:
Chefo77 - майстор
чет ное 03, 2022 12:51 amVectra написа:
ср ное 02, 2022 9:08 pmChefo77 написа:
То това е подигравка, не подложка :)
Убу де, дай идея каква :?:
Има специални подложки за винила, тънки и твърди.
Предположих, че щом си се насочил към тази настилка, си чел информация за нея, а там се споменават използваните подложки. Виж в сайтовете на производителите и търговците, всички си имат варианти.
Gadnyara - специалист
Срещам го в натоварени зони - от кухненски кътове в офиси до пътнически салони в метро/влакове. Последно - в сухата част на баня в хотелска стая.

Където съм имал възможност, съм ги разглеждал при и преди редене. С удоволствие бих сложил в мой имот, но съм срещал отблъскващи цени.

@Vectra: каква беше офертата, която споменавате и за какъв модел/марка?
chapara - майстор
В твоя случай поставянето на високоустойчива винилова настилка е перфектен вариант, положена по предписание на производителя. Перфектна замазка, точните грундове и саморазливна замазка. Препоръчаното лепило и точните ръце👍
Vectra - специалист
чет ное 03, 2022 7:04 amGadnyara написа:
@Vectra: каква беше офертата, която споменавате и за какъв модел/марка?
Както написах в началото, видях ги случайно в строителен хипермаркет. Не обърнах внимание на марката, цената на непромоционалните беше 48лв/м2, а на промоционалните 35лв/м2

@chapara
За подложката разбрах, но за лепилата :?: И клик системата ли се лепи?
kozl - майстор
Без клика.
Лепи се рулонен материал и тези на плочи.
preslav - майстор
Всеки с дерта си - аз се интересувам от рулонния материал дали е подходящ за под на баня? Може ли да се лепи директно върху старата настилка (теракот)? Как се оформят фугите, някакъв вид заварка ли е или се ползва лепило?
Идеята ми е да ликвидирам сегашния 2 годишен под заради появил се теч. Нямам идея какви глупости са творени, но теракотените плочи се пукат сякаш основата под тях сляга. Със сигурност знам само 3 неща. 1 - Правено е прагче между банята и останалата част, нещо като обособено душ пространство - прагчето е от YTONG, после е облечено с теракот. 2 - Със сигурност не тече от новоположения водопровод. 3 - Не тече от тръбите на канала (сифоните са нови, за тръбите не знам).
chapara - майстор
Преслав, заобикаляш проблема и отиваш от трън на глог. Поправи пода като хората, а не наслагвай нов проблем върху стария!
kozl - майстор
чет ное 03, 2022 4:48 pmpreslav написа:
Всеки с дерта си - аз се интересувам от рулонния материал дали е подходящ за под на баня? Може ли да се лепи директно върху старата настилка (теракот)? Как се оформят фугите, някакъв вид заварка ли е или се ползва лепило?
Идеята ми е да ликвидирам сегашния 2 годишен под заради появил се теч. Нямам идея какви глупости са творени, но теракотените плочи се пукат сякаш основата под тях сляга. Със сигурност знам само 3 неща. 1 - Правено е прагче между банята и останалата част, нещо като обособено душ пространство - прагчето е от YTONG, после е облечено с теракот. 2 - Със сигурност не тече от новоположения водопровод. 3 - Не тече от тръбите на канала (сифоните са нови, за тръбите не знам).
След като има басейни с подобно покритие, значи може и за бяня.
Но задачата става уникална, пространството тегаво, материала неатрактивен, завършека неясен, а цената - вероятно отказваща :roll:

Да дам пример с асансьор. Изтървах питомното когато Петков-М ми подаряваше парче настилка колкото за асансьора - нема и квадратен метър. После платих 160 пари за парче от което да станат 2 асансьора + фира, защото не искаха да режат. Едвам склоних специалист да дойде и да то направи срещу 120 лв. И така 280 лв. за нема и един кв.м :shock: И аз помогнах малко с лайсната на пода - демонтаж, монтаж.

Обаче не знам и не съм се интересувал защо наричат едни настилки PVC, а други само винилни.
Надявам се Чефо да ни разясни.
Моля.
preslav - майстор
Чапара, "поправката" на пода я виждам като цялостно изкъртване за да се види какви глупости са сътворени преди САМО 2 години.
Младежът, който е правил банята не ми е отказал съдействие (за сега), но идеята му е да смени 1-2 плочки и толкова. Според моите виждания това е кърпеж, който ще изкара в най-добрия случай още 2 години, а аз търся трайно решение т.е. минимум 10 години безпроблемна експлоатация.
На много хора вероятно не им допада винила като покритие, дали заради визията, дали заради страха от относително новото, дали поради други съображения. Скромният ми опит обаче сочи, че това е дълговечна и практична настилка. За първи път видях такава настилка преди около 20 години, за 2-3 дена "облякоха" мостика с винил, а това е място, на което не се ходи по чехли, а се влиза с мазни, мръсни, мокри обувки, морска вода, вибрации, температурни разлики и т.н. Сега всички нови автобуси са със същото покритие, сняг, дъжд, кал, токчета, бутонки, котки за лед - не виждам проблеми с износване, напукване, разпадане. От друга страна в редица обществени сгради съм виждал захабения и потрошен теракот - теракотът не е моята настилка и отдавна се оглеждам за негови заместители.
Въпросът ми по-скоро е не дали да е винил, а как да се направи с винил, ако няма възможност да се лепи върху съществуващото покритие, ще се кърти до здраво, хидроизолация, саморазливна замазка и лепене на винила (сигурно пропускам нещо в технологията). Другият въпрос, който ме мъчи е кой да го направи щото ми е писнало от направи си сам, ама още повече ми е писнало от пишман-майстори с 3 месеца гаранция за труда си.

Тема "Винилова подова настилка - предимства, недостатъци?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: