Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Vectra - специалист
Здравейте,
До края на годината очаквам къщичката ми да е готова по БДС и вече се оглеждам за подове, стени и т.н.
Попаднах в един строителен хипермаркет на винилова подова настилка, клик система. Изглеждаше ми добре, но преди да взема решение къде и дали да я ползвам, реших първо да попитам вас.

Мисля ,евентуално, да я сложа в коридора(антрето), пералното, килера и (с доста въпросителни...???) във всекидневната с кухня.
Въпросите ми са следните:
- предимства на винила пред гранитогрес/теракот/ - ако има?
- предимства на винила пред ламината - ако има?
- недостатъци на винила спрямо гранитогреса?
- недостатъци на винила спрямо ламината?
- може ли да се ползва с водно подово и ефективно ли е?
- необходима ли е подложка и ако да, каква?
- фугите като на ламинат ли се оставят?

Ще съм благодарен на всяко споделено мнение, но, моля, само от хора, които имат пряко наблюдение/опит/ с винил

Благодаря :)
mrsch66 - специалист
Какво му хареса на балатума сигурно цената единственото предимство пред ламината е че като разлееш кофа с вода няма да се надуе иначе губи по всичко останало много по лесно се драска и стои много грозно след това а с гранитогреса изобщо няма да го сравнявам.
kozl - майстор
Първо впечатление - Бавно се измирисва, можеби няколко месеца. Мирише като надуваеми винилни пояси, възглавници, лодки и ....
Спрямо теракот и ламинат - по безшумна при стъпване с твърди подметки, защото по-меко и еластино покритие.
Водоустойчива - става за баня. (предимсто пред ламината)
Издръжливост - за две години нямам мнение.
По удобна за ходене бос спрямо ламината и плочките.
Подово отопление - няма и съответно нямам и коментар.
Подложката, която използвах е 1 мм, настилката 5 мм на клик като ламината.
Предимстава при монтажа спрямо ламината - срезовете ги правих с макетен нож и после чупя ламела в мястото на порязаното.
Фугите при стените - като при ламината.
За основата: Изравних нивата спрямо коридора и дневната с метални майки (водачи) и лепило за плочки и ползвах услугите на професионалист за саморазливна настилка в-у подравненото.
В два съседни апартамента в-у замазката направо с подложка 1 мм редиха винилните ламели в стаи , коридор и дневна. Обаче в баните нивото стана по-високо, защото замазката беше равна навсякъде.
zz_stefanov - майстор
Kozl, ако под това чудо проникне вода няма ли да е същото както при балатума - да започне гниене?
Chefo77 - майстор
ср ное 02, 2022 6:55 pmkozl написа:
Първо впечатление - Бавно се измирисва, можеби няколко месеца. Мирише като надуваеми винилни пояси, възглавници, лодки и ....
:D :D :D
Кажи честно... :D
Миришело...
Миришат китайските боклуци.

Стефанов - не, няма общо с балатума. Това е чиста пластмаса, нищо не му гние.

Иска ПЕРФЕКТНА основа. Няма проблеми с вода. Няма проблеми с подово. Колкото по-тънка подложка, толкова по-добре... а най-добре е когато подложката е залепена към ламелата. Реже се и с макет, по начина описан от козл. Отстоянията до стената могат да бъдат почти нулеви.
Vectra - специалист
ср ное 02, 2022 6:55 pmkozl написа:
...
Благодаря за изчерпателния отговор :)
zz_stefanov написа:
Kozl, ако под това чудо проникне вода няма ли да е същото както при балатума - да започне гниене?
Няма нищо общо с балаМАтума.... ООпс , май са ме изпреварили.


Продължавам да събирам мнения.... засега май е +1 за винила :-D
Vectra - специалист
Колкото по-тънка подложка, толкова по-добре... а най-добре е когато подложката е залепена към ламелата. Реже се и с макет, по начина описан от козл. Отстоянията до стената могат да бъдат почти нулеви.
Тоест, ползва се само бялата, тънка паропропусклива подложка за ламинат :?:
Chefo77 - майстор
ср ное 02, 2022 8:17 pmVectra написа:
Колкото по-тънка подложка, толкова по-добре... а най-добре е когато подложката е залепена към ламелата. Реже се и с макет, по начина описан от козл. Отстоянията до стената могат да бъдат почти нулеви.
Тоест, ползва се само бялата, тънка паропропусклива подложка за ламинат :?:
То това е подигравка, не подложка :)
Lutchezar - майстор
Никъде не видях какво има под бъдещия винил и дали е обитаем долният етаж?
Vectra - специалист
ср ное 02, 2022 11:25 pmLutchezar написа:
Никъде не видях какво има под бъдещия винил и дали е обитаем долният етаж?
Мне, къщичката е едноетажна. Отдолу е плоча бетонна, под нея 5см фибран . Надолу..чакъл, пръст, всичко трамбовано.

Тема "Винилова подова настилка - предимства, недостатъци?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: