• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
mtvachev - напреднал
Привет, момечета! Имам една вила в близост до града коята искам да обновя. Та в нея пода е дюшеме, което изциклихме и стана доста светъл, наторален цвят. Исках да го лакирам в тъмен цвят и всех алкиден лак - орех на марката Селт. На опаковката пише, че не е особено твърд и се чудех дали над него мога да покрия с някакъв по-твърд финишен лак, но да е мат. Какво бихте ми препоръчали?
Благодаря!
zz_stefanov - майстор
Има лакове на водна основа. Но вече си го купил.

Лакът като не е твърд е добре защото не се лющи, ако дървото е меко, примерно чам.
EDI - майстор
Две ръце еднокомпонентен полиуретанов паркетен над цвета.За вилата българския е добър вариант.Преди 12 години така направих и нямам проблеми и до сега.Ползвах ЛУРЕТАН УР 201.Сега поне избора е огромен, има всякакви лакове.Сократес също става.
Chefo77 - майстор
На кутията пише ли изрично, че лакът е за подови настилки?
mtvachev - напреднал
нед фев 19, 2023 8:54 amChefo77 написа:
На кутията пише ли изрично, че лакът е за подови настилки?
Не
Chefo77 - майстор
Значи изобщо не е за подове и не се препоръчва да се лакира с него дюшеме.
mtvachev - напреднал
Това ми е ясно, но над него мога ли да нанеса две ръце еднокомпонентен полиуретанов лак на Сократес, защото първата ръка с основият лак е положена?
Chefo77 - майстор
Е след като основата ти е калпава и различните лакове са несъвместими, какво очакваш като резултат?
zz_stefanov - майстор
чет фев 23, 2023 6:59 ammtvachev написа:
Това ми е ясно, но над него мога ли да нанеса две ръце еднокомпонентен полиуретанов лак на Сократес, защото първата ръка с основият лак е положена?
Кой може нещо да ти гарантира, че лака ще се задържи след като не е спазена технологията. Може и да няма проблем, но...
Аз съм със Сократес. Първата ръка е грундиране с разреден лак после още две без разреждане. Дървото изглежда сякаш е мазано с восък, при удар лакът не се лющи.
mtvachev - напреднал
Подлъгах се, понеже на кутията имаше нарисувани подове и дървени стълби.
Направих си една мостра с този лак в/у дъска и като изсъхне ще положа две ръце полиуретанов лак на Сократес за да видя дали ще покрие върху Селта.

чет фев 23, 2023 9:19 pmzz_stefanov написа:
чет фев 23, 2023 6:59 ammtvachev написа:
Това ми е ясно, но над него мога ли да нанеса две ръце еднокомпонентен полиуретанов лак на Сократес, защото първата ръка с основият лак е положена?
Кой може нещо да ти гарантира, че лака ще се задържи след като не е спазена технологията. Може и да няма проблем, но...
Аз съм със Сократес. Първата ръка е грундиране с разреден лак после още две без разреждане. Дървото изглежда сякаш е мазано с восък, при удар лакът не се лющи.
Какъв е периода от време, който остави между двата слоя на Сократес?
  • 1
  • 2

Тема "Лакиране на дюшеме" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: