• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Здравейте,

На втория етаж на вилата стаята е с размери 5х3.5 метра. Плочата е с дебелина 7-8 сантиметра, с арматура 6 мм, слагана през 15-20 см. В плочата има дупка с рамери 100х140 см, която се използва за стълба. Върху плочата има замазка 2-3 см, която на доста места бие на кухо. Плочата има денивелация от около 6-7 см от средата към единия край (добавям 3 прикачени файла), която се чудя как да обера, за да наредя като крайно покритие ламинат. Инженер конструктор ме посъветва да не товаря плочата с допълнителна замазка и затова това не е вариант.

Затова съм стигнал до следните 2 възможни решения, за които ви моля за мнение:

1. Изкъртвам подкожушената замазка навсякъде (за да смъкна товар от плочата) и използвам метода на сух под, но вместо гипсофазер мисля да наредя фибран 3 или 5 см, подложка и отгоре ламинат.
2. Оставям замазката и върху нея се опитавам да нивелирам подрязвайки фибран с различни дебелини (за мога да обера различните нива) и залепяйки го върху замазката. Отгоре пак подложка и ламинат.

Моля, за Вашето мнение!
Благодаря предварително!

Прикачен файл

3.jpg

Прикачен файл

2.jpg

Прикачен файл

1.jpg
brick - специалист
Bondov написа:
1. Изкъртвам подкожушената замазка навсякъде (за да смъкна товар от плочата) и използвам метода на сух под, но вместо гипсофазер мисля да наредя фибран 3 или 5 см, подложка и отгоре ламинат.
Олекотяването - да.
Но как си представяш нивелирането с фибран? Отделно че не става директно да редиш ламинат върху него.
wanderer - специалист
Можеш да погледнеш т.нар. пенополистиол бетони.
"Тивит" примерно.
шоп - майстор
чет фев 23, 2023 11:24 amBondov написа:
1. Изкъртвам подкожушената замазка навсякъде (за да смъкна товар от плочата) и използвам метода на сух под, но вместо гипсофазер мисля да наредя фибран 3 или 5 см, подложка и отгоре ламинат.
Това го забрави. Няма как фибрана да го разстелеш върху посипка. Използвай посипка за сух под, но не се отказвай от 2 слоя на кръст гипсфазер х 10мм
Няма да натежи, пък и нали ще свалиш старата замазка.

Другият лек вариант за изпавяне е дървена скара и отгоре дюшеме. Пък ако си държиш на ламината: скара-плоскости-подложка-ламинат.
Успехи!
miliad - майстор
Тези тънки плочи са предвиждани за дървена скара.
Или собствениците са били яко "габровци" :lol:
kr1100 - майстор
чет фев 23, 2023 7:16 pmmiliad написа:
Тези тънки плочи са предвиждани за дървена скара.
Или собствениците са били яко "габровци" :lol:
Вилата навярно е стрпоена по типов проект след 1980 г - 87г. за да е с такива тънки плочи.
За товарене и ламината тежи. Кърти , изравнителна замазка / не знам дали с саморазливна замазка замазка ще стане сцепление с плочата и лека настилка тип балатум.
На 2 я етаж ще се качваш рядко / съдя по отвора/ , а пък , ако сии на години може още по-редко - катеренето по стълби става трудно./.
чет фев 23, 2023 12:01 pmbrick написа:
Bondov написа:
1. Изкъртвам подкожушената замазка навсякъде (за да смъкна товар от плочата) и използвам метода на сух под, но вместо гипсофазер мисля да наредя фибран 3 или 5 см, подложка и отгоре ламинат.
Олекотяването - да.
Но как си представяш нивелирането с фибран? Отделно че не става директно да редиш ламинат върху него.
Ами представям си го на места фибрана да е 8 см, на места 3 см като различните парчета ги подрязвам/шкуря в хоризонталната равнина, за да паснат на кривините на пода. Залепям ги с флекс лепило. Играчка ще е със сигурност. Защо не става да редя директно ламинат върху него? Под ламината мисля да сложа подложка за ламинат?
чет фев 23, 2023 7:16 pmmiliad написа:
Тези тънки плочи са предвиждани за дървена скара.
Или собствениците са били яко "габровци" :lol:
С какви греди и какви отстояния се прави подобна скара и какво се слага отгоре? Ако е дюшеме - то няма ли да натежи повече от ламината?
чет фев 23, 2023 12:48 pmшоп написа:
чет фев 23, 2023 11:24 amBondov написа:
1. Изкъртвам подкожушената замазка навсякъде (за да смъкна товар от плочата) и използвам метода на сух под, но вместо гипсофазер мисля да наредя фибран 3 или 5 см, подложка и отгоре ламинат.
Това го забрави. Няма как фибрана да го разстелеш върху посипка. Използвай посипка за сух под, но не се отказвай от 2 слоя на кръст гипсфазер х 10мм
Няма да натежи, пък и нали ще свалиш старата замазка.

Другият лек вариант за изпавяне е дървена скара и отгоре дюшеме. Пък ако си държиш на ламината: скара-плоскости-подложка-ламинат.
Успехи!
Каква е причината да не мога да настеля фибрана върху посипката? Не е ли същият принцип като гипсфазера? Или защото фибранът е лек - ще се мести?
Относно дървената скара - къде мога да видя информация как се прави? С какви греди и на какви отстояния между тях? Благодаря предварително!
чет фев 23, 2023 12:15 pmwanderer написа:
Можеш да погледнеш т.нар. пенополистиол бетони.
"Тивит" примерно.
Благодаря! Май ще се върви към подпиране на плочата отдолу, така че след това Тивит е добра идея.
  • 1
  • 2

Тема "Как да обера 7 см денивелация на плоча 7 см?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: