• 1
  • 2
Много интересна и все по-често дискутирана тема.
Boychev - помощник
Здравейте,
предстои ми в едно обозримо бъдеще да се нанеса в нов апартамент.
От горчивия опит с предишни и настоящи съседи-любители на ниско честотни звуци с ориенталски привкус,имам доста сериозното желание пода да ми бъде прилично звуко-топло изолиран/жилището е на последен етаж,не граничи със съседски стаи/.Наясно съм че трудно се спира звук от долу нагоре,но все си мисля че с правилно изпълнение ще има ефект малко от малко поне.Имам няколко въпроса и ще бъда благодарен на всеки отзовал се.
Идеята ми е за сух под със скара ,каменна вата с висока плътност между гредичките и плоскости.Тук идват вече и въпросите:
1.Какви са допустимите отклонения в денивелацията на замаската ,при полагане на скарата и как се нивелира?
2. Звукоизолационна лента да сложа под гредичките ли само или по целия под?
3.Паронепропускливата мембрана къде се слага,преди поставянето на скарата и ватата, или след това?
4.Плоскотите върху скарата какви да бъдат,осб,гипсфазер,гледам руснаците слагат и нещо като фазер,забравих му името?
5.След затварянето с плоскости ,да слагам ли отново мембрана /с цел да не навлиза влага отгоре надолу/ ?
6.Насока за качествени материали?/за вата е ясно кой ще е производителя/
7.Каква дебелина на ватата е удачна?
8.До колко тази система издържа на натоварване?
9.Това добро решение ли е или има нещо по-добро?/за стая в стая,няма как да направя в цялото жилище ,може би само в спалните евентуално/
D.Kalchev - специалист
Това е първото ми мнение тук. За протокола.
Звуко или акустичната изолация е много особено и тънко нещо. Или поне по мои наблюдения. Каменната вата на пода не знам дали и доколко ще свърши някаква работа. Звукоизолацията зависи от самия проект и замисъл. Опитвал съм се да изолирам стени с цел топло и звуко изолация. Топлоизолацията е много по-лесно да се постигне, отколкото звукоизолацията. Изолацията от звук се постига най-общо казано с различни по дебелина две или три прегради и мембрана/вата между тях. Като ватата или мембраната трябва да имат вдлъбнатини или гребени за потискане на звуковите вълни. Образно казано да са с повърхност като картон за яйца или назъбена повърхност. Примерно нещо такова:
За подове е по-трудно отколкото за стени. Бетонът поема всякакви звукови вибрации и ги предава и разпрострянва много по-лесно от тухлата. Звукът се предава по колони, трегери и всякакви други носещи елементи на конструкцията на сградата. Ако тия под тебе не са си изолирали тавана и колоните, при тебе става още по-сложно и трудно. При съвременното проектиране и строителство в България звукоизолацията е последна грижа. А това е много важно за добрите междусъседски отношения и живот в съсобственост. Това е една от причините да си купя малък парцел и усилено да обмислям строеж на къща. Нещо около 150 квадрата. Писна ми да ми хлопат и блъскат отгоре, да крещят отдолу, куче да ми лае отстрани и прочие. Голям апартамент, място има за всички. Но... Не става и то точно заради паразитните шумове от всички около нас.

Пожелавам успех в начинанието!
preslav - майстор
пон мар 27, 2023 12:26 amD.Kalchev написа:
Това е една от причините да си купя малък парцел и усилено да обмислям строеж на къща. Нещо около 150 квадрата. Писна ми да ми хлопат и блъскат отгоре, да крещят отдолу, куче да ми лае отстрани и прочие.
От личен опит ще ти кажа, че освен отдолу и отгоре има и отсреща - кучетата ще лаят, дърва ще се режат и цепят, музиката ще дъни и т.н. "благинки", които къщата предлага в изобилие. В някои по-нормални Държави има noise police, ама...
D.Kalchev - специалист
пон мар 27, 2023 6:59 ampreslav написа:

От личен опит ще ти кажа, че освен отдолу и отгоре има и отсреща - кучетата ще лаят, дърва ще се режат и цепят, музиката ще дъни и т.н. "благинки", които къщата предлага в изобилие. В някои по-нормални Държави има noise police, ама...
Напълно съм наясно, че пълно щастие няма. От дневния шум на коли и съседи няма как да се избяга, освен ако нямаш 10 декара двор, което в градски условия е невероятен лукс и изисква сериозни средства за поддържане. Но така или иначе искам да намаля максимално нежеланото озвучаване.
Boychev - помощник
пон мар 27, 2023 12:26 amD.Kalchev написа:
Това е първото ми мнение тук. За протокола.
Звуко или акустичната изолация е много особено и тънко нещо. Или поне по мои наблюдения. Каменната вата на пода не знам дали и доколко ще свърши някаква работа. Звукоизолацията зависи от самия проект и замисъл. Опитвал съм се да изолирам стени с цел топло и звуко изолация. Топлоизолацията е много по-лесно да се постигне, отколкото звукоизолацията. Изолацията от звук се постига най-общо казано с различни по дебелина две или три прегради и мембрана/вата между тях. Като ватата или мембраната трябва да имат вдлъбнатини или гребени за потискане на звуковите вълни. Образно казано да са с повърхност като картон за яйца или назъбена повърхност. Примерно нещо такова:
За подове е по-трудно отколкото за стени. Бетонът поема всякакви звукови вибрации и ги предава и разпрострянва много по-лесно от тухлата. Звукът се предава по колони, трегери и всякакви други носещи елементи на конструкцията на сградата. Ако тия под тебе не са си изолирали тавана и колоните, при тебе става още по-сложно и трудно. При съвременното проектиране и строителство в България звукоизолацията е последна грижа. А това е много важно за добрите междусъседски отношения и живот в съсобственост. Това е една от причините да си купя малък парцел и усилено да обмислям строеж на къща. Нещо около 150 квадрата. Писна ми да ми хлопат и блъскат отгоре, да крещят отдолу, куче да ми лае отстрани и прочие. Голям апартамент, място има за всички. Но... Не става и то точно заради паразитните шумове от всички около нас.

Пожелавам успех в начинанието!
Съгласен съм ,че за добра звукоизолация са нужни повече от една прегради/основното правило е маса-пружина-маса/.Питането е ,дали някой го е прилагал практически .Относно панелите с форма на кори за яйца,те се ползват за стени и тяхната цел е по-скоро да намалят шума от помещение с източник на шум.Относно това ,че звука не идва само от пода ,а върви и по стени ,колони и т.н.също си прав,но единствения вариант това да се избегне е звукоизолация тип"стая в стая",който вариант за съжаление стеснява доста пространството в дадено помещение,освен това и значително оскъпява начинанието.
А за къщата е много хубаво,стига да можеш да си го позволиш,но и там както е споменато в по-горния пост има някои неща ,които в даден момент са даже по- зле и от съседите в апартамента.
Да се върна на моето недоизяснено виждане по въпроса с пода.Паромембрана на пода,дървена скара от гредички 5х5,звукоизолационна лента под всяка една гредичка,вата 1см по цялата обиколка на стаята или звукоизолационна лента,акустични дюбели за гредичките,вата 5см между гредичките,отгоре два слоя гипсфазер или един слой гипсфазер и един слой акустичен гипсокартон,като всички фуги се запълват акустичен силикон,но доста ме притесняват всичките тия гипс производни,заради влагата.
Това добър вариант ли е ?
Или да мина на варианта плаващ под със замаска,като отново изолацията да е вата?
chapara - майстор
Вата със замазка от горе още не съм виждал :? Я дай инфото което си намерил? Според мен това ще се нацепи тутакси :? :shock:
И крайната настилка ще е :?:
PIP - майстор
Правил съм шумоизолация на под с постилане на пода с корк, отгоре гипсофазер, върху него осб и накрая паркет. Но целта беше да се спре звука да излиза от помещението и основната шумоизолация беше на таваните и стените.
Boychev - помощник
пон мар 27, 2023 4:06 pmchapara написа:
Вата със замазка от горе още не съм виждал :? Я дай инфото което си намерил? Според мен това ще се нацепи тутакси :? :shock:
И крайната настилка ще е :?:
Може някой да го приеме за реклама,да речем че един много популярен бранд,предлага такава вата с голяма плътност,ето част от цитата за самата вата:

"тежка плоча от каменна вата за топлинна и звукова изолация, както и за изолация срещу пожар на плаващи подове в жилищни и търговски сгради. Използва се за монтиране под армирани циментови замазки и подобни влажни замазки. "
D.Kalchev - специалист
пон мар 27, 2023 3:43 pmBoychev написа:
... Паромембрана на пода,дървена скара от гредички 5х5,звукоизолационна лента под всяка една гредичка,вата 1см по цялата обиколка на стаята или звукоизолационна лента,акустични дюбели за гредичките,вата 5см между гредичките,отгоре два слоя гипсфазер или един слой гипсфазер и един слой акустичен гипсокартон,като всички фуги се запълват акустичен силикон,но доста ме притесняват всичките тия гипс производни,заради влагата.
...
Влага? Откъде ще дойде влагата? Нали става въпрос за апартамент? Доколкото разбрах последен етаж или бъркам?
Лично на мен ми се струва скъпо и с неясен край откъм ефект начинание. Аз бих изолирал пода с нещо от рода на фибран с по-висока плътност и корков паркет (както се споменава по-горе). Останалото ми звучи сложно и скъпо за изпълнение. Защото каквато и идея или замисъл да имаш, трябва все пак и някой да го направи. А това понякога е много трудно. Освен ако не си решил да се пробваш сам.
Boychev - помощник
D.Kalchev [/quote]
Влага? Откъде ще дойде влагата? Нали става въпрос за апартамент? Доколкото разбрах последен етаж или бъркам?
Лично на мен ми се струва скъпо и с неясен край откъм ефект начинание. Аз бих изолирал пода с нещо от рода на фибран с по-висока плътност и корков паркет (както се споменава по-горе). Останалото ми звучи сложно и скъпо за изпълнение. Защото каквато и идея или замисъл да имаш, трябва все пак и някой да го направи. А това понякога е много трудно. Освен ако не си решил да се пробваш сам.
[/quote]

За влагата имат предвид тази от готвене ,дишане и т.н.Предполагам че с правилното шпакловане може да се избегне този момент,но....само предполагам,затова и питам.
Фибрана няма никакви звукоизолиращи способности,даже има ефект на кънтене ,особенно в комбинация с ламинат/изпитано/.Корка върши работа ,в случай че целта е да се спре звука да излиза от помещението,не да навлиза в него.Всичките дейности ще правя самостоятелно с помощ от приятели.А че ще е скъпо ,това няма съмнение,въпроса е кой е най-добрия вариант ,именно за да избегна неясния краен ефект от начинанието.
  • 1
  • 2

Тема "Скара за сух под с каменна вата" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: